Handlingsplan skal styrke dansk eksport af forsvarsteknologi til USA
Krigen i Ukraine har tydeliggjort behovet for et stærkt nationalt forsvar. Og her kan danske virksomheder spille en central rolle i at understøtte det danske forsvar og bidrage til den teknologiske udvikling i USA’s forsvar.
Derfor bliver den danske forsvarsindustrielle indsats ift. eksport mod USA nu samlet ét sted med en ny handlingsplan. På den måde kan indsatser på tværs af det offentlige og private bedre koordineres.
Helt konkret skal handlingsplanen styrke danske virksomheders muligheder for at konkurrere om opgaver relateret til udvikling, produktion, vedligehold m.m. af F-35 samt åbne døre til endnu mere eksport til USA på forsvarsområdet.
Erhvervsminister Simon Kollerup:
”Danske virksomheder er med helt fremme på morgendagens teknologiske løsninger. Det ser vi tydeligt i produktionen af de nye F 35 kampfly, hvor danske komponenter har en central plads. Det er en styrke, som vi skal videreudvikle, og det kræver et stærkt samarbejde mellem det offentlige og private. Med handlingsplanen i hånden får vi nu styrket indsatserne på tværs af sektorerne, så vi i fællesskab kan få sat danske virksomheders højteknologiske løsninger på verdenskortet.”
Forsvarsminister Morten Bødskov udtaler:
”Vores deltagelse i JSF-programmet understøtter vores væsentlige danske sikkerhedsinteresser, herunder et fortsat tæt samarbejde med vores vigtigste allierede, USA, og dansk forsvarsindustri, som udgør et af flere lag i dansk sikkerhed. Jeg er derfor også meget tilfreds med den styrkede indsats, der ligger i handleplanen, og dens fokus på styrkelsen af det forsvarsindustrielle samarbejde med og eksport til USA”.
Industripartnerskabet for forsvarsrelateret eksport til USA understøtter ambitionen fra regeringens strategi for dansk forsvarsindustri om at fastholde og udbygge et stærkt transatlantisk samarbejde inden for forsvar og sikkerhed. Danske virksomheder har deltaget i F-35 programmet med succes. Erhvervsstyrelsen har pr. 30. juni 2022 verificeret et samlet F-35 relateret ordreniveau til dansk industri på ca. 1. mia. USD (ca. 7,5 mia. kr.).
Kontakter
Erhvervsministeriets pressetelefon:
91 33 70 07
Vedhæftede filer
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Behov for yderligere overvejelser om den systemiske buffer6.1.2026 17:04:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringen gennemgår aktuelt baggrunden og beregningerne bag den henstilling, som Det Systemiske Risikoråd kom med i oktober i år.
Københavnsk biosolutions styrkes med trecifret millioninvestering6.1.2026 08:49:34 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov har besøgt biosolutions-virksomheden Bactolife på Østerbro, som netop har modtaget en investering på mere end 200 mio. kr. fra Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO) og Cross Boarder Impact Ventures (CBIV).
Briller før brag: Nye tiltag skal mindske antallet af fyrværkeriulykker28.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Beskyttelsesbriller er en vigtig tilføjelse til nytårsklæderne. Tal fra seneste nytårsaften viser, at 73 procent af de alvorligt tilskadekomne ikke bar beskyttelsesbriller. Derfor vil der i år være ekstra fokus på at bære briller.
Erhvervsministeren ansætter Thomas Schjødt midlertidigt som særlig rådgiver19.12.2025 12:05:11 CET | Pressemeddelelse
Thomas Schjødt er ansat midlertidigt som særlig rådgiver for erhvervsministeren, mens nuværende særlig rådgiver, Søren Andersen, er på forældreorlov. Thomas Schjødt kommer fra en stilling som chefrådgiver hos Radius CPH. Thomas har været særlig rådgiver for bl.a. tidligere minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, Dan Jørgensen, samt særlig rådgiver for tidligere indenrigs- og boligminister, Christian Rabjerg Madsen. Thomas Schjødt er uddannet cand.scient.pol. og har første arbejdsdag i Erhvervsministeriet den 5. januar 2026.
Nu banes vejen for at styrke butikslivet og udviklingen i Danmarks lokalsamfund19.12.2025 09:10:49 CET | Pressemeddelelse
Folketinget har netop vedtaget en modernisering af lukkeloven, som bl.a. giver butikker i mindre byer lov til at holde åbent på lukkedage som f.eks. årets helligdage.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
