Handlingsplan skal styrke dansk eksport af forsvarsteknologi til USA
Krigen i Ukraine har tydeliggjort behovet for et stærkt nationalt forsvar. Og her kan danske virksomheder spille en central rolle i at understøtte det danske forsvar og bidrage til den teknologiske udvikling i USA’s forsvar.
Derfor bliver den danske forsvarsindustrielle indsats ift. eksport mod USA nu samlet ét sted med en ny handlingsplan. På den måde kan indsatser på tværs af det offentlige og private bedre koordineres.
Helt konkret skal handlingsplanen styrke danske virksomheders muligheder for at konkurrere om opgaver relateret til udvikling, produktion, vedligehold m.m. af F-35 samt åbne døre til endnu mere eksport til USA på forsvarsområdet.
Erhvervsminister Simon Kollerup:
”Danske virksomheder er med helt fremme på morgendagens teknologiske løsninger. Det ser vi tydeligt i produktionen af de nye F 35 kampfly, hvor danske komponenter har en central plads. Det er en styrke, som vi skal videreudvikle, og det kræver et stærkt samarbejde mellem det offentlige og private. Med handlingsplanen i hånden får vi nu styrket indsatserne på tværs af sektorerne, så vi i fællesskab kan få sat danske virksomheders højteknologiske løsninger på verdenskortet.”
Forsvarsminister Morten Bødskov udtaler:
”Vores deltagelse i JSF-programmet understøtter vores væsentlige danske sikkerhedsinteresser, herunder et fortsat tæt samarbejde med vores vigtigste allierede, USA, og dansk forsvarsindustri, som udgør et af flere lag i dansk sikkerhed. Jeg er derfor også meget tilfreds med den styrkede indsats, der ligger i handleplanen, og dens fokus på styrkelsen af det forsvarsindustrielle samarbejde med og eksport til USA”.
Industripartnerskabet for forsvarsrelateret eksport til USA understøtter ambitionen fra regeringens strategi for dansk forsvarsindustri om at fastholde og udbygge et stærkt transatlantisk samarbejde inden for forsvar og sikkerhed. Danske virksomheder har deltaget i F-35 programmet med succes. Erhvervsstyrelsen har pr. 30. juni 2022 verificeret et samlet F-35 relateret ordreniveau til dansk industri på ca. 1. mia. USD (ca. 7,5 mia. kr.).
Kontakter
Erhvervsministeriets pressetelefon:
91 33 70 07
Vedhæftede filer
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Ny vejudbygning skal fremtidssikre Jyllands grønne motor31.10.2025 08:15:16 CET | Pressemeddelelse
Staten har afsat 138 mio. kr. og vil sammen med de lokale kommuner finansiere udbygningen af vejnettet fra Brande og Give til Esbjerg Havn, for at muliggøre transporten af fremtidens store vindmøller. Udbygningen sikrer fortsat produktion af store vindmølleelementer i Danmark.
Regeringen inviterer til borgermøde om næste skridt i etableringen af Fire Point i Danmark31.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet med at Fire Point kan etablere produktion i Sønderjylland er i fuld gang. Det er vigtigt for regeringen, at lokalbefolkningen inddrages, og der er mulighed for åben dialog. Derfor inviterer regeringen til endnu et borgermøde onsdag d. 5. november kl. 19 i Vojens Hallerne. Her vil der være mulighed for spørgsmål til regeringen og myndigheder. På borgermødet deltager erhvervsminister Morten Bødskov og forsvarsminister Troels Lund Poulsen. Pressen er velkommen til at deltage. Tilmelding for presse er nødvendig og skal ske til Søren Møller Nielsen på sormni@erst.dk Tid: onsdag d. 5 november kl. 19 Sted: Vojens Hallerne, Stadion Parken 6, 6500 Vojens
Presseinvitation: Regeringen rydder udfordringer af vejen for Jyllands grønne industri30.10.2025 11:36:16 CET | Pressemeddelelse
Danmark er global frontløber inden for vindmøller – med Jylland som det grønne epicenter. Men vejene, som vindmølleelementer skal transporteres på, kan ikke altid følge med den voksende industri. Det risikerer at bremse nye job og investeringer. Nu går regeringen, lokale kommuner og virksomhederne Welcon og Siemens Gamesa sammen og tager fælles ansvar for at opgradere vejnettet, så den grønne produktion og jobskabelsen kan vokse i lokalområdet. Pressen inviteres derfor til pressemøde, hvor erhvervsminister Morten Bødskov, transportminister Thomas Danielsen og gruppeformand i Moderaterne Henrik Frandsen vil præsentere det nye initiativ. Tid: Fredag d. 31. oktober kl. 13.00 Sted: Welcon A/S, Vejlevej 270, 7323 Give Tilmelding er nødvendig og skal ske til presserådgiver Nikolaj Harding på nikhar@em.dk.
Millionløft til midtjysk biosolutions: AU Viborg bliver kraftcenter for grøn innovation30.10.2025 10:15:09 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov besøger i dag Aarhus Universitets campus i Viborg (AU Viborg), som nu modtager 23,7 mio. kr. til at etablere nye testfaciliteter, der skal sætte skub i udviklingen af dansk biosolutions og grøn innovation.
Danmark får 11 nye industriparker28.10.2025 09:30:25 CET | Pressemeddelelse
Regeringen, Dansk Folkeparti, Konservative, Radikale Venstre, Danmarksdemokraterne og SF er enige om at udpege 11 industriparker i Danmark. Industriparkerne vil tiltrække investeringer og dermed skabe job og vækst i hele landet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
