Hæstorp: Fornuftig aftale om regionernes økonomi
9.6.2021 21:36:50 CEST | Region Hovedstaden | Pressemeddelelse
-
Det er en fornuftig aftale. Jeg glæder mig over, at Regeringen og regionerne i denne aftale prioriterer et væsentligt løft af sundhedsvæsnet. Men vi kommer ikke uden om, at vi skal gøre os umage for at få enderne til at mødes, når vi skal have næste års budget til at gå op; og der bliver ikke meget plads til nye prioriteringer og initiativer.
-
Sundhedsvæsenet står overfor en række udfordringer de kommende år med flere ældre patienter, stigende udgifter til medicin og flere dyre behandlinger. Med denne økonomiaftale har vi en stor opgave foran os, hvis vi skal leve op til de forventninger, der er til vores sundhedsvæsen.
-
Nu skal vi regne på, hvad det konkret får af betydning for regionens økonomi og budget næste år. Jeg håber på og regner med, at vi igen i år kan undgå store centrale spareøvelser.
-
Jeg er meget enig med Regeringen og Danske Regioner i, at vi skal prioritere fødeområdet og dermed fortsætte den udvikling, vi allerede har i gang i Region Hovedstaden. Vi skal tilbyde familier en tryg og god fødsel, og vi skal kunne tilbyde jordemødrene gode arbejdsforhold. Det vil vi nu se på, hvordan vi løser i de kommende budgetforhandlinger.
-
Og så er jeg meget glad for og stolt over, at regionerne anerkendes for den kæmpe indsats, medarbejdere i alle dele af organisationen har ydet under COVID-19-pandemien.
-
Det er meget positivt, at regeringen og Danske Regioner fokuserer på, at vi skal lære af de erfaringer, vi har gjort os under pandemien. Samarbejdet på tværs af sektorer og myndigheder og sundhedsvæsnets omstillingsparathed har vist sig helt exceptionelt, og det skal vi bygge videre på.
Yderlige information
- Pressevagten i Region Hovedstaden på 70209588 / presse@regionh.dk
Information om Region Hovedstaden
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Forskning i medfødt hjerneskade hos nyfødte, børn og unge får historisk løft26.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Elsass Fonden donerer 77 millioner kroner til forskning i medfødt hjerneskade hos nyfødte, børn og unge. En donation som skal løfte behandlingen i Danmark og internationalt.
Moderne og trygge rammer til patienter i psykiatrien på Bispebjerg Hospital20.3.2026 15:35:05 CET | Pressemeddelelse
Større hensyn til patienternes behov, mere plads og bedre muligheder for aktiviteter. Det er nogle af de fordele, som 126 patienter får glæde af, når sidste etape af byggeriet af Region Hovedstadens største psykiatriske center på Bispebjerg Hospital slår dørene op den 15. april.
Vejen til høj patienttilfredshed kan også gå gennem skærmen18.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tilfredsheden blandt Region Hovedstadens patienter er langt overvejende positive. Det viser den årlige status på patienttilfredsheden på landets hospitaler og sygehuse. Tilbud om digital konsultation skal spare patienterne tid og besvær – og øge tilfredsheden yderligere
Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi12.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
EU er i gang med at forberede sin nye regulering af cirkulær økonomi, Circular Economy Act, der skal styrke markedet for genanvendte materialer og mindske Europas afhængighed af nye råstoffer. Nu opfordrer Region Hovedstaden og en række europæiske metropolregioner EU til, at byggeriet får en langt mere central og forpligtende rolle i loven.
Snus, stress og for meget skærm: Ny rapport klarlægger borgernes sundhed i Region Hovedstaden5.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Selvom færre tænder en cigaret, så er der flere, som bruger nikotinposer. Flere føler sig stressede, og mange fortæller om dårlig og for lidt søvn. Sundhedsprofilen tegner et billede af helbred og sundhed i Region Hovedstaden og viser igen, at sundheden er ulige fordelt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
