Guldborgsund: Udligningsforhandlinger udskyder budgettilpasninger
Forhandlingerne om en ny udligningsreform er i gang på Christiansborg, og til sommer skal regeringen og kommunerne forhandle om kommunernes økonomi i de årlige økonomiforhandlinger. Begge dele vil få så stor indflydelse på, hvordan Guldborgsund Kommunes økonomi ser ud fremadrettet, at Økonomiudvalget i Guldborgsund Kommune har besluttet at vente med de politiske drøftelser om de resterende budgettilpasninger på en række velfærdsområder til, der er en afgørelse på Christiansborg.
”Vi er i Økonomiudvalget enige om, at vi er nødt til at kende de endelige tal og få et samlet billede af, hvad udligningsreformen og økonomiforhandlingerne vil betyde for Guldborgsund Kommunes økonomi. I regeringens udspil står vi til at få 131 millioner kroner ekstra i udligning, men vi er nødt til at se et endeligt forlig, før vi kan beslutte om, hvordan vi håndterer de udestående økonomiske udfordringer,” siger borgmester John Brædder.
Han understreger, at det ikke betyder, at de økonomiske udfordringer nu forsvinder. Der er fortsat behov for, at man i kommunens centre har fokus på at optimere driften, som det blev besluttet i forbindelse med budgetforlig 2020. På det tidspunkt blev de driftsmæssige udfordringer vurderet til omkring 28 millioner kroner i 2020, men efterfølgende har udvalgene arbejdet videre med budgettet, og de samlede økonomiske udfordringer bliver nu vurderet til at være højere.
Det understreger også, hvorfor Guldborgsund Kommune i regeringens udspil står til at få flest penge målt i kroner og ører i forhold til de andre kommuner, mener 1. viceborgmester og næstformand i økonomiudvalget Bo Abildgaard.
”Med regeringens udspil og beløb blev det jo meget tydeligt for alle, at vi her i Guldborgsund har udfordringer med at kunne få økonomien til at hænge sammen på vores store velfærdsområder - ikke mindst på området for socialt udsatte og på ældreområdet. Vi har simpelthen ikke lige så mange penge at levere velfærd for, som andre kommuner har. Men vi har behov for at kende vores kommende økonomi til bunds, før vi træffer så afgørende beslutninger, som budgettilpasninger er. Derfor udskyder vi drøftelserne til, vi har et mere oplyst grundlag,” siger Bo Abildgaard.
Borgmester John Brædder understreger samtidig, at det er vigtigt at være opmærksom på, at kommunens økonomiske udfordringer ikke bare forsvinder på én gang med udligningsreformen.
”Vi skal fortsat holde et skarpt øje med vores budgetter, og hvordan vi bruger pengene i kommunen. Udligningsreformen og økonomiaftalen er helt nødvendig for, at vi overhovedet bare kan løse den grundlæggende velfærdsopgave. Men vi kæmper også for at få nogle rammevilkår og værktøjer, så vi kan handle mere fleksibelt, så vi på sigt kan klare os selv. For det er trods alt det, vi helst vil,” siger John Brædder.
Nøgleord
Kontakter
John BrædderBorgmester
Tlf:25180390Bo Abildgaard1. viceborgmester, formand for Social, Sundhed og Omsorgsudvalget
Tlf:25 18 18 09bab@guldborgsund.dkHanne Gaard GuldagerKommunikationskonsulent
Tlf:Tlf. 2518 0129Mail: hgg@guldborgsund.dkBilleder
Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Forhindret på valgdagen? Nu kan man brevstemme7.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der kan være flere grunde til, at man er forhindret i at stemme på valgdagen den 18. november, når der er kommunal- og regionalvalg. Guldborgsund Kommune står klar til at tage imod borgernes brevstemmer fra i dag og helt frem til og med den 14. november.
Kulturnat i Nykøbing F fra morgen til nat26.9.2025 14:49:15 CEST | Pressemeddelelse
Tag med langt ud i fremtiden eller dyk dybt ned i fortiden, rejs ud i det ydre rum eller med ind i fantasiens grænseløse univers. Lad dig omfavne af kunsten, oplyse af historien og omslutte af magien. Årets kulturnat byder på aktiviteter for både børn, unge, voksne og seniorer.
Hvem skal forme foreningslivet i Guldborgsund?24.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 10. december er der valg til Folkeoplysningsudvalget (FOU) i Guldborgsund Kommune, og foreninger har nu mulighed for at indstille kandidater.
Ny kunststrategi skal binde Nykøbing F sammen23.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune har godkendt en kunststrategi, der integrerer kunst i havneområdet og bymidten og skaber levende byrum, styrker identiteten og fremmer bæredygtighed.
Tre store forfatterbesøg samlede knap 400 børn på Hovedbiblioteket i Nykøbing19.9.2025 08:12:42 CEST | Pressemeddelelse
Over tre spændende dage har knap 400 børn fra otte lokale skoler besøgt Hovedbiblioteket i Nykøbing og mødt nogle af Danmarks mest populære børnebogsforfattere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum