Guide: Forrudefrost kan koste kørekortet
Hvis dug, sne eller is hæmmer udsynet fra førersædet, kan politiet give dig store bøder og i værste fald frakende dig kørekortet. Her får du en kort guide til et godt udsyn til trafikken

Ifølge DMI er der mulighed for nattefrost i slutningen af denne uge, og selvom vejret længe har været mildt og ustadigt, går vi sandsynligvis mod koldere tider. Med de kolde morgener følger frost på bilruderne, som kan være lidt af en tidsrøver at få væk i de travle morgentimer. Nogle bilister fristes måske derfor til at køre afsted med et mindre ’udkigshul’ i førersiden. Men det er slet ikke nok rent sikkerheds- og lovmæssigt.
I de senere år har politiet med god grund øget deres fokus på bilisternes sigtbarhed om vinteren, hvor dug og frost på ruderne kræver, at du klargør bilen om morgen, inden du bevæger dig ud i trafikken.
”Der skal mindst være 50 procent udsyn gennem ruderne, og politiet er især opmærksom på forruden samt sideruderne. Det dur ikke at køre af sted og lade bilens varmeanlæg klare dug og is undervejs, og varmt vand på bilens iskolde ruder er en dårlig idé, fordi ruden i værste fald kan revne, hvis varmepåvirkningen af vandet er for høj,” siger Claus Møller Sørensen, chef for Marked Bilist i energiselskabet OK, der er Danmarks største tankstationskæde.
Sådan skal du gøre
Der er flere måder, hvorpå du kan afise eller afrime ruderne. Det bedste er at tænde for bilens motor, og sætte ventilationssystemet til at varme forruden op, mens bilen er parkeret. Hvis der er is på ruden, er der ikke andet for, end at tage en tur rundt med isskraberen.
De bedste redskaber til at fjerne rim og is er kombinationen af en isfjerner-spray og en dobbeltsidet skraber, hvor den ene side har en gummibelægning til rim og dug, mens den anden side har en plasticbelægning til hårdere is og sne. Er bilen dækket med meget sne, er en simpel håndkost det bedste værktøj.
Du bør kunne få is- og rimfri ruder på under fire minutter. Kører du afsted med begrænset udsyn, så kan du risikere en frakendelse af kørekortet og i mildere tilfælde en bøde på 1.000 til 1.500 kroner, afhængig af hvor lidt du kan se ud af ruderne.
Husk at sidespejle, lygter og nummerplade også skal være fri for is og sne på de dage, hvor man vågner op til et sneklædt landskab.
Redskaber til at fjerne 'frosten':
- Dobbeltsidet skraber med én gummibelagt side til dug og rim samt en hård side til is
- Isfjerner på spray
- Håndkost til at feje sne af ruderne, forlygter og bilen generelt
- En låsespray i tilfælde af en frossen lås. Forebyg eventuelt ved at benytte en silikonestift til gummilisterne i døren
Nøgleord
Kontakter
Rasmus BoserupKommunikationschef
Tlf:2213 8601rabo@ok.dkBilleder


Information om OK
- OK a.m.b.a. er et dansk andelsselskab
- OK tæller udover moderselskabet OK også datterselskaber som Kamstrup, EnergiData og OK Plus.
- OK omfatter mere end 670 tankstationer, 200 vaskehaller samt 75 Truck Diesel stationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.
- OK er landsdækkende leverandør af benzin, diesel, transportdiesel, fyringsolie, smøremidler, naturgas og elektricitet til både erhverv og private. Desuden leverer OK rådgivning, projektering og installation af varmepumpeløsninger i alle størrelser.
- OK har tre biogasstationer og fire brinttankstationer
- Foruden energiprodukter sælger OK mobiltelefoni og forsikringer.
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
Husk den rigtige smøring21.1.2021 11:35:30 CET | Pressemeddelelse
Netop nu er der travlhed rundt omkring i maskinhallerne, hvor maskinerne bliver gjort klar til en ny sæson. Det er også nu, mange laver ændringer i maskinparken og får nye maskiner hjem. Her er en vigtig del også at give sit smøreolielager et eftersyn, så de matcher maskiner og behov.
Kamstrup sætter strøm til bilerne20.1.2021 11:53:34 CET | Pressemeddelelse
Kamstrup har taget endnu et skridt i den klimavenlige retning og har fået etableret ladestandere på to adresser ved virksomhedens domicil i Stilling.
OK er klar med hjemmeopladning til elbiler5.1.2021 09:11:28 CET | Pressemeddelelse
Nu har danske elbilister mulighed for at oplade bilen hjemme i garagen med grøn strøm via en hjemmeladeboks, som lanceres af energiselskabet OK.
Strandmøllen, NEL og OK sælger Danish Hydrogen Fuel til Everfuel28.12.2020 15:32:00 CET | Pressemeddelelse
Konsortiet Danish Hydrogen Fuel A/S (DHF, red.), som består af Strandmøllen, NEL og OK, har indgået en aftale med Everfuel A/S om overtagelse af aktierne i DHF A/S. DHF, som i dag driver fire brinttankstationer til tankning af brintdrevne personbiler i Danmark, fortsætter som leverandører og samarbejdspartnere
Juletrafik: Mindre togkaos – flere bilister på vejene18.12.2020 17:10:52 CET | Pressemeddelelse
Corona-restriktioner kommer i år til at sende mange af de vanlige tog- og busrejsende ud på vejene, viser undersøgelse foretaget af DSB. Den øgede bilisme kommer ikke til at give store udfordringer på vejene, lyder forventningen fra Vejdirektoratet og Storebælt
Bogudgivelse: Fra kul og koks på havnen til moderne energikoncern11.12.2020 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Historiker Henrik Mølgaard Frandsen og Aarhus Byhistoriske Fond udkommer 11. december med bogen ’OK – historien om et dansk energiselskab’. Værket beskriver rejsen fra nystiftet andelsselskab i 1913 til moderne energikoncern i 2020
Dengang AGF’s mål gav billig benzin8.12.2020 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
OK’s benzinpriser skabte kø langt ud på gaden i Aarhus og omegn, når hjemmeholdet storsejrede i årene fra 1989 og frem. Som et led i OK’s hovedsponsorat af AGF valgte benzinselskabet at sænke prisen med 25 øre for hvert scoret mål. Anekdoten er én af mange i en kommende bog om OK's historie
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum