Gud bevare Danmark! Men hvad kommer Dronningen ellers til at sige?
EM i fodbold? MeToo? Inger Støjberg? Eller hvad med smittespredning?
Alle fire er med på den liste med bud på, hvad Dronningen kommer til at sige, når hun toner frem på landsdækkende fjernsyn den 31. december klokken 18.
En liste med mere end 320 ord, vendinger navne, titler eller begivenheder, som alle peger tilbage på det år, der snart er gået. Og som du vanen tro kan spille på, da Danske Spil har sat odds på sandsynligheden for, hvad Dronningen kommer til at sige i nytårstalen.
- Corona har fyldt meget i 2021, så det fylder også meget på denne liste, ligesom det gjorde sidste år, konstaterer oddssætter Peter Emmike Rasmussen.
Blandt pandemifavoritterne er ord som corona/en, vaccine/n og afstand – alle til odds 1,25.
- Men der er også kommet nye ord til i forhold til sidste år, understreger Peter Emmike Rasmussen.
Nogle af de nye coronavarianter er coronapas/set (odds 5) og omikron (odds 20).
Fodbold, Sofie Linde eller Inger Støjberg?
Heldigvis har 2021 også været fyldt med andet end corona.
EM i fodbold for eksempel, og der er odds 6 på, at Dronningen siger netop ’EM i fodbold’.
Ja, den bør da være ’Helt sikker’, tænker du måske. Og så kan det måske også være, at Dronningen nævner Gulddrengs EM-basker. Det er der odds 40 på, mens der er odds 500 på, at ’Gulddreng’ selv sniger sig ind i nytårstalen.
Mere sandsynligt er det – ifølge Danske Spil – at Danmarks royale overhoved siger ’MeToo’ (odds 6) og Sofie Linde (odds 75).
Inger Støjberg giver ligesom Gulddreng, Kurt Thybo, Lord Siva, Jonas Vingegaard og Melvin Kakooza odds 500.
Se hele listen her: https://danskespil.dk/oddset/sports/competition/11747/underholdning/danmark/danmark-dronningens-nytrstale/matches
Pressekontakt:
-Peter Emmike Rasmussen, oddssætter i Danske Spil, mail: per@danskespil.dk, tlf: 29455176
-Danske Spils pressetelefon: 30851785
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Klar til en afbudsrejse af en anden verden? Danske Spil har vilde 539 millioner i Eurojackpot puljen til en opgradering af sommerferien18.7.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejret er ustadigt, men Danske Spils prognose for Eurojackpot byder på over en halv milliard kroner til en enlig vinder i aften – og så kan man jo bare rejse derhen, hvor solen skinner.
Vinder 1.000.000 i Lotto og køber nyt tag i stedet for en Rolls Royce16.7.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det startede med en henkastet kommentar fra en ven, og sluttede med et splinternyt tag over hovedet for en ældre – og ganske fornuftig – sønderjyde.
I morgen får over 35.000 danskere besked: Lollik fik 1.000.000 kroner sidste gang14.7.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Indtil videre har over 200.000 danskere vundet i Klasselotteriet i 2025: En af dem var en heldig mand fra Lolland, som valgte at forkæle familien, da han vandt en million. Imorgen tirsdag den 15. bliver der trukket lod i Klasselotteriet igen.
Danske Spil disker op med 13,6 millioner lotterikroner til tre heldige danskere12.7.2025 09:19:15 CEST | Pressemeddelelse
Fredag aften fandt tre danskere guldet for enden af regnbuen, da Eurojackpot tallene blev trukket ud. To andenpræmier og en tredjepræmie gav i alt 13,6 millioner kroner.
Flere danskere i spil til rollen som den næste James Bond10.7.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Hos Danske Spil kan danskerne gætte med på, hvem der nu skal spille James Bond – og der er flere danskere på listen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum