Grøn vækstvirksomhed vinder DI Hovedstadens Initiativpris 2022

Cirkulær økonomi har været grundstenen i Tier 1 Assets forretningsmodel i mere end 20 år. I dag er virksomheden Europas førende inden for reparationer og genanvendelse af it-produkter, som ellers ville have været blevet kasseret. 250.000 enheder kommer hvert år gennem Tier 1 Assets systemer, der sparer miljøet for 36.000 tons CO2. Virksomheden forventer, at antallet af enheder vil stige til 750.000 inden for fem år, der vil kunne hente en klimagevinst på 100.000 tons CO2.
Tier 1 Assets beviser, at grøn omstilling og økonomisk vækst går hånd i hånd. Derfor vinder virksomheden DI Hovedstadens Initiativpris 2022, der blev overrakt den 7. december af Allerøds borgmester, Karsten Längerich, og DI Hovedstadens næstformand, Mads Søndergaard.
- Tier 1 Asset er en imponerende virksomhed, der længe før genbrug og genanvendelse for alvor blev moderne, var i fuld gang med at finde løsninger på nogle af de helt centrale miljø- og klimaudfordringer, som vi står over for. Virksomheden har skabt et stærkt grundlag for vækst ved at tænke innovativt og skabe nye bæredygtige løsninger i en verden præget af forandringer og usikkerheder. Tier 1 Asset har evnen, viljen og modet til at arbejde med cirkulær økonomi i sin reneste form. Det fortjener anerkendelse og et stort skulderklap i form af DI Hovedstadens Initiativpris 2022, siger Mads Søndergaard, der også er koncerndirektør i NIRAS
- Jeg vil gerne takke de stadigt flere virksomheder og kunder, som er med til at skabe en bæredygtig, cirkulær økonomi og ikke mindst mine 100 kolleger hos Tier 1 Asset, som hver dag knokler med at klargøre de mange brugte computere i vores produktion. De yder en fantastisk indsats, siger Peter Hemicke, adm. direktør og grundlægger af Tier 1 Asset.
I dag bliver en fjerdedel af de i alt 8,7 mio. tons elektronikaffald, der årligt produceres i EU, genanvendt. Elektronikaffald indeholder farlige stoffer og har en høj miljøbelastning ved forbrænding og deponering. Samlet set står it-industrien, herunder elektronikaffald, for 2 pct. af den samlede CO2-forurening.
I 2019 landede Tier 1 Asset et resultat på 1,6 mio. kr. Det voksede i 2021 til 15,1 mio. kr.
Følg Dansk Industri på:
Kontakter
For yderligere informationer og kommentarer kan DI's presserådgiver Ditte Rieland kontaktes på tlf.: +4522 467822 eller e-mail: dirh@di.dk
Billeder

Information om DI Hovedstaden
Følg pressemeddelelser fra DI Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Hovedstaden
Postnummeret afgør hvor ofte bussen kører i Nordsjælland17.2.2025 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mens der er sat flere busser ind på vejene i f.eks. Halsnæs, Helsingør og Fredensborg, så kører busserne mindre i Rudersdal, Gribskov og Hørsholm, hvor over 25 procent af familierne ikke har bil. Busdriften er afgørende for virksomhedernes mulighed for at finde medarbejdere og lærlinge, lyder det fra DI Hovedstaden.
Nødvendigt med flere busser i fremtiden17.2.2025 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mens der er sat flere busser ind på vejene i f.eks. Gladsaxe, Dragør, Ishøj og Hvidovre, så kører der færre busser i Ballerup, i København og på Frederiksberg, selvom mellem 25 og 70 procent af familierne ikke har bil. Busforbindelser er afgørende for virksomhedernes mulighed for at finde medarbejdere og lærlinge, lyder det fra DI Hovedstaden.
Innovativ lokal vækstvirksomhed hædres med DI-pris13.12.2024 10:26:55 CET | Pressemeddelelse
Alle mennesker og virksomheder er afhængige af rent vand. Det sørger virksomheden Alumichem i Birkerød for – både i ind- og udland. Virksomheden har specialiseret sig i at rense genstridigt spildevand med et meget lavt CO2-aftryk. Alumichem gør Danmark og verden renere og grønnere, og derfor modtager virksomheden DI Hovedstadens Initiativpris 2024.
Behov for mere samarbejde mellem virksomheder og skoler i Nordsjælland16.10.2024 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervspraktik og klassebesøg hos lokale virksomheder er en del af skoleskemaet på nogle skoler i Nordsjælland. Men hvis det skal lykkes de nordsjællandske skoler allerede fra næste skoleår at opfylde nye lovkrav om, at alle elever skal i en uges erhvervspraktik, skal skolerne skabe kontakt til langt flere virksomheder. Udpeg en erhvervsplaymaker, lyder opfordringen fra DI Hovedstaden
Omkring hver tredje virksomhed i hovedstadsområdet samarbejder med en skole16.10.2024 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I hovedstadsområdet samarbejder kun 40 procent af virksomhederne med en lokal skole om f.eks. erhvervspraktik eller klassebesøg. Men det er alt for få, mener DI Hovedstaden, der opfordrer skolerne til at skrue op for samarbejdet med virksomhederne, hvis det skal lykkes allerede fra næste skoleår at finde en uges erhvervspraktik til alle elever i enten 7., 8. eller 9. klasse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum