Transportministeriet

Gratis færger og sommerpas i spil igen

Del
Regeringen vil afsætte 205 millioner kroner til billige rejser i Danmark med for eksempel færger og tog efter forhandling med Folketingets partier.

COVID-19 sætter igen i år sine begrænsninger for mulighederne for at rejse udenlands i sommerferien. Derfor lægger regeringen nu op til at give den danske sommertid et økonomisk rygstød.

En del af forslaget handler om at give mulighed for at komme rundt i landet til en billig penge, hvad enten det for eksempel er med færge til en ø eller togbillet til hovedstaden.

- Vi har rigtig mange smukke og spændende steder og seværdigheder i Danmark, så der er al mulig god grund til at gøre det endnu lettere og mere attraktivt at holde ferie herhjemme. Jeg er sikker på, at der kan laves en bred politisk aftale om midler til en sommerpakke, og jeg ser frem til at drøfte med de andre partier, hvordan vi bedst får unge, studerende, voksne, ældre, børnefamilier og borgere med handicap ud og opleve Danmark og støtte hele oplevelsesindustrien, som i den grad trænger til det, siger transportminister Benny Engelbrecht

I sommeren 2020 var der stor succes med tilbuddet om gratis færgerejser for gående og cyklister i juli, ligesom mange valgte at købe et rejsepas til al kollektiv trafik eller en af de billige Orange-billetter, som gjorde det muligt at rejse på tværs af landet for en billig penge.

- Jeg håber, at vi også denne sommer kan give danskerne gode muligheder for at gå på opdagelse i sommerlandet og stævne ud til nogle af landets mange skønne småøer. Regeringen har en klar målsætning om at skabe udvikling og positiv aktivitet i alle egne af Danmark. Det skal være attraktivt at bo på de danske småøer, og det kan billige billetter i højsæsonen og øget turisme være et kærkomment bidrag til, siger indenrigs- og boligminister Kaare Dybvad Bek.

Nøgleord

Links

Information om Transportministeriet

Transportministeriet
Frederiksholms Kanal 27 F
1220 København K

41 71 27 00http://www.trm.dk

Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet

Nye regler giver mulighed for at fjerne droner18.7.2025 08:37:09 CEST | Pressemeddelelse

Transportminister Thomas Danielsen vil ændre luftfartsloven, så det bliver muligt for visse offentlige myndigheder og infrastrukturforvaltere bl.a. i lufthavne og havne at neutralisere droner, der udgør en trussel. Over de seneste år har der været en øget droneaktivitet i dansk luftrum. Det kan give problemer f.eks. i områder med kritisk infrastruktur. Derfor vil transportminister Thomas Danielsen opdatere reglerne på droneområdet, så det bliver lovligt at neutralisere såkaldte ikke-samarbejdsvillige droner i områder i Danmark, der er udpeget som geografiske dronezoner.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye