Grænseåbninger skal også gælde udenlandsk arbejdskraft

Trods vaccineudfordringer bevæger Danmark sig gradvist mod en mere normaliseret hverdag – senest illustreret ved gårsdagens aftale om gradvis genåbning af rejseaktiviteter. Det er ifølge TEKNIQ Arbejdsgiverne fantastisk, men aftalen sikrer ikke fri bevægelighed for europæisk arbejdskraft fra røde lande. Begrænsningerne kan have afgørende betydning for industrivirksomhederne adgang til den nødvendige arbejdskraft fra resten af Europa.
”Det er positivt, at regeringen begynder at rette blikket mod grænsehindringerne, og særligt at man åbner op for en regional tilgang til rejsevejledningerne igen for EU- og Schengenlandene. Men der er stadig meget at gøre, før arbejdskraftens frie bevægelighed er tilbage uden restriktioner i Danmark,” siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ Arbejdsgiverne, som repræsenterer cirka 4.100 virksomheder indenfor el, vvs og metal og uddyber:
”Danmark er en lille åben økonomi, hvor både turistbranchen og mange andre brancher som fx metalindustrien er helt afhængige af, at det er muligt at komme let ind og ud af landet. Man skal kunne rejse ud og tale med udenlandske leverandører, men samtidig skal vores europæiske kollegaer kunne komme gnidningsfrit ind i landet.”
Han efterlyser derfor en lempelse af de meget rigide dokumentationskrav, som fortsat omfatter arbejdere, der ofte skal krydse grænsen for at passe deres arbejde i Danmark.
”Det, vi har brug for, er en offensiv tilgang i kampen om kvalificeret arbejdskraft i Europa ved fx at udbrede den frie bevægelighed til de lande, som er på vej til at blive optaget i EU. Det er et initiativ, der kan bringe os styrket ud af coronakrisen,” siger Troels Blicher Danielsen.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ Arbejdsgiverne – mobil: 72 14 20 17
Billeder

Information om TEKNIQ
TEKNIQ Arbejdsgiverne – Industri & Installation repræsenterer cirka 4.100 virksomheder inden for el, vvs og metal med i alt 55.000 medarbejdere og en samlet omsætning på omkring 60 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
TEKNIQ: SF-forslag giver folkeskolen luft til læring18.9.2025 07:42:44 CEST | Pressemeddelelse
SF’s udspil om tre milliarder kroner til bedre indeklima i skolerne er et nødvendigt skridt. Det vil give børn sundere rammer, styrke læring og reducere sygefraværet, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Imponerende medaljerække til danske talenter13.9.2025 20:35:47 CEST | Pressemeddelelse
Tre talenter fra det tekniske erhvervsliv har imponeret ved EuroSkills med en sølvmedalje, en bronzemedalje og en medallion for excellence. Deres talent og faglighed er en stor gevinst.
TEKNIQ: Flot hæder til dansk svejser13.9.2025 20:29:09 CEST | Pressemeddelelse
Jakob Østergaard Nielsen fra Wind Steel i Vojens fik anerkendelse for sit høje faglige niveau ved EuroSkills 2025 i Herning.
TEKNIQ: Flot medalje til dansk elektriker-talent13.9.2025 19:19:52 CEST | Pressemeddelelse
Elektriker Casper Kærvang Pedersen fra Øgaard A/S sikrede sig en flot bronzemedalje ved EuroSkills 2025 i Herning.
TEKNIQ: Flot medalje til dansk vvs-talent13.9.2025 19:14:22 CEST | Pressemeddelelse
Foran et feststemt publikum i Herning kunne Andreas Fredberg Pedersen fra Vittrups Smedie & VVS træde op på podiet og sikre Danmark en sølvmedalje i Plumbing and Heating.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum