Godt nyt: Fors A/S sænker prisen på fjernvarme i Jyderup

Knap 12.000 kroner årligt. Så meget sænker Fors A/S nu prisen for fjernvarme i Jyderup med for et standardhus. Det betyder, at et standardhus i 2023 kan forvente en fjernvarmeregning på 32.000 kroner.
Den markante prissænkning skyldes, at prisen på naturgas, som fjernvarmen i Jyderup primært bliver produceret af, er faldet. Fors A/S er drevet ud fra et hvile-i-sig-selv-princip, så indtægter og udgifter skal balancere, og dermed sænker forsyningsselskabet nu også prisen på fjernvarme.
- Det er en rigtig god nyhed, vi kan overbringe vores kunder. Vi arbejder løbende på at sænke prisen på fjernvarme, og at vi nu kan sænke prisen igen med næsten 12.000 kroner er meget positivt. Jeg anerkender, at prisen fortsat er højere, end kunderne har været vant til, men jeg håber, at den betragteligt lavere pris er en håndsrækning til de kunder, der de sidste måneder har været presset af en høj varmeregning, siger kundedirektør i Fors A/S, Rikke Saltoft.
Helt konkret sænker Fors A/S prisen for et standardhus med 11.650 kroner, og den nye pris vil fremgå af den næste regning, kunderne i Jyderup modtager fra Fors A/S.
- Vores vigtigste hensyn er at hjælpe vores kunder, så godt vi overhovedet kan. Vores kunder i Jyderup har været hårdt ramt af stigende naturgaspriser og dermed fjernvarmepriser, men vores budskab har hele tiden været, at vi løbende justerer prisen, når det er muligt, siger Rikke Saltoft og tilføjer:
- Fjernvarmeprisen er fortsat høj, og derfor kan der stadig være kunder, som har brug for hjælp. Derfor er vi som altid klar til at hjælpe med en betalingsordning. Ligesom vi også gerne hjælper med at gøre brug af den nationale indefrysningsordning, hvis det er relevant.
Fors A/S har iværksat en særlig indsats over for de kunder, der har det største potentiale i forhold til afkøling på deres fjernvarmeanlæg. Korrekt afkøling giver nemlig bedre udnyttelse af fjernvarmen og dermed mere energi for pengene.
– Vi har et team af energirådgivere, der står klar til at hjælpe vores kunder med at optimere deres afkøling på deres fjernvarmeanlæg. På den måde kan man udnytte varmen bedre, og det er både godt for kundens energiregning og for klimaet, hvis vi får mest ud af den varme, vi producerer. Vi vil meget gerne i dialog med flere kunder, så man skal ikke tøve med at henvende sig, siger Rikke Saltoft.
Fors A/S har desuden ændret fra acontoafregning til løbende justering af fjernvarmeprisen i Jyderup. Netop for at undgå, at kunderne blev opkrævet for meget. Det kan der dog også være en risiko ved, da gaspriserne fortsat er ustabile. Ved en acontoafregning, der bliver fordelt over året, mærker kunderne ikke på samme måde udsvingene, som når priserne løbende bliver justeret til. Lige nu er naturgasprisen faldende, men den kan også gå den anden vej igen.
Er man kunde, og har man spørgsmål i forbindelse med de nye priser, kan man altid kontakt Fors A/S på fors@fors.dk eller 70 20 20 66.
På www.fors.dk/fjernvarme kan man desuden læse mere om fjernvarme generelt, indefrysningsordning, mv.
Kontakter
Casper Suk ThorlaciusKommunikationskonsulentPresse & Kommunikation
Tlf:24829308cst@fors.dkBilleder
Information om Fors A/S
Hos Fors A/S er vi cirka 200 medarbejdere, der leverer vand, fjernvarme, renser spildevand, indsamler affald og driver genbrugspladser. I alt når vi hver dag 200.000 kunder med et eller flere af vores produkter.
Vi er ISO-certificerede for at sikre sammenhæng mellem strategi, politikker, procedurer og konkrete handlinger. Læs mere om vores ISO-certificering her.
Følg pressemeddelelser fra Fors A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fors A/S
Københavnsvej forskønnes: Nu begynder det første gravearbejde29.3.2023 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Forsyningsselskabet Fors A/S er nu klar til at begynde første etape af arbejdet med at sikre beboere og erhvervsdrivende på Københavnsvej en bæredygtig og grøn forsyning af vand og varme. Det sker i forbindelse med Roskilde Kommunes forskønnelse af indfaldsvejen.
Nu bliver forsøgsordning permanent: Træer og buske skal vandes med kildevand17.3.2023 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Blomsterbede, buske og træer i Roskildes parker skal fremover vandes med kildevand fra Maglekilde i stedet for vores rene drikkevand. Fors A/S er netop nu ved at bygge det anlæg, der skal samle vand fra kilden. Roskilde Kommune har tidligere brugt kildevandet på forsøgsbasis, men med det nye anlæg bliver ordningen gjort permanent.
Sortering på hjemmeadressen hitter: Udvidet affaldsordning sikrer mere genanvendelse15.3.2023 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Indbyggerne i Holbæk Kommune har nu sorteret husholdningsaffald i 10 fraktioner ved husstanden siden juni 2022, og ny statistik viser, at indbyggerne sorterer rigtig godt. Dermed bidrager de til, at endnu flere materialer bliver genanvendt i stedet for brændt til gavn for den grønne omstilling.
Ny varmepumpe skal gøre Jyderup grøn1.2.2023 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fors A/S forventer at producere fjernvarme via en el-drevet varmepumpe fra slutningen af 2024, hvis seneste projektforslag bliver godkendt af Holbæk Kommune. Det betyder billigere og grønnere fjernvarme til kunderne i Jyderup, som fra 2030 forventes at være helt grøn.
Effektivt anlæg medvirker til lavere fjervarmepriser i Jyderup31.1.2023 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Gasmotoren på Jyderup Fjernvarmeværk har det forgange år præsteret bedre end beregnet. Det er en medvirkende faktor til, at Fors A/S for nylig kunne meddele fjernvarmekunderne i Jyderup, at prisen på fjernvarme i 2023 bliver væsentligt lavere end først udmeldt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum