Gode rammer for vand er vigtige emner i valgkampen
5.4.2019 10:00:00 CEST | Danva | Pressemeddelelse
Det allervigtigste for at kunne have levende samfund i byer og på landet er rent drikkevand, rent vandmiljø som følge af effektiv rensning af spildevandet samt en sikker håndtering af de øgede mængder regn, som er en effekt af klimaforandringerne. Derfor er disse emner åbenlyse temaer i det kommende valg til Folketinget.
En af de aktuelle udfordringer for vandsektoren er finansiering af klimatilpasningsprojekter. Miljø- og Fødevareministeriets egen evaluering viser, at klimatilpasning med vandløb og søer i parker, boligområder og torve er fire gange billigere end klimaløsninger i rør under jorden. Samtidig skaber overfladeløsningerne grønne og rekreative byrum, som er mere attraktive for borgerne at være i. Men siden 2016 har den såkaldte medfinansieringsordning, hvor kommunerne skal betale mindst 25 % af omkostningerne, reelt betydet et stop for medfinansieringsprojekter som følge af kommunernes anstrengte økonomi.
Derfor bør folketingskandidaterne i den kommende valgkamp blandt andet kæmpe for at løse problemet med klimafinansiering. Sådan lyder et af forslagene til forbedringer af vandsektorens rammebetingelser i temaet ’Vand i valget’ i det nye nummer af DANSKVAND.
”Vi har sikret finansiering til flere af vores nuværende projekter om klimatilpasning, men generelt ville det være nemmere, hvis forsyningsselskaberne alene fik ansvaret for klimatilpasning, så de ikke skulle vente på kommunernes medfinansiering på 25 %. Jeg vil opfordre til at ændre lovgivningen på dette punkt,” siger Tanya Buchreitz Løwenstein, der er formand for forsyningsselskabet BlueKolding og medlem af byrådet i Kolding for Venstre.
”Jeg synes, at kravet om 25 % kommunal finansiering af klimatilpasning bør fjernes, fordi det sinker aktiviteterne,” siger Niels Rolskov, der er formand for KLAR Forsyning og medlem af byrådet i Køge for Enhedslisten.
Fokus på effektiviseringskrav og beskyttelse af drikkevandet
En opblødning af kravene til effektivisering i vandselskaberne og de vigtige skridt mod at udvide beskyttelsen af drikkevandet er andre emner, som vandbranchen håber bliver temaer i valgkampen.
Læs mere i temaet ’Vand i valget’ i det nye nummer af DANSKVAND.
Her kan du blandt andet læse om, hvilke ønsker tre formænd for vandselskaber har til en kommende regering og få et indblik i ungdomspolitikeres holdning til vand og klimatilpasning.
Læs også et interview med de tidligere landspolitikere Henrik Høegh og Steen Gade. De ser på konsekvenserne af den vandsektorlov, de selv var med til at udforme, og kommer med et bud på en frisk politisk dagsorden for vand.
Nøgleord
Kontakter
Karsten BjørnoKommunikationschef
Tlf:+45 20 14 35 42kbj@danva.dkLinks
Information om Danva
Følg pressemeddelelser fra Danva
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danva
Salg af ulovlige pesticider kalder på stramninger30.6.2026 09:59:37 CEST | Pressemeddelelse
DANVA rejser krav om skærpede regler for pesticider for at beskytte mennesker, miljø og det grundvand, vi indvinder til drikkevand. Det sker i lyset af alarmerende tal om overtrædelser hos virksomheder, der håndterer eller sælger pesticider.
DANVA opfordrer alle til at bruge vandet med omtanke29.6.2026 09:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Det varme, tørre vejr får os til at bruge mere vand, og typisk på samme tid. DANVA, der er brancheorganisation for Danmarks vandselskaber, opfordrer til at bruge vandet med omtanke, så der er nok til alle.
Grøn klimatilpasning kan styrke naturen men reglerne spænder ben11.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vandselskaberne kan give mere plads til naturen, når de klimatilpasser Danmark. Men værdierne af blandt andet styrket biodiversitet og CO₂-reduktioner tæller stadig ikke med, når det skal vurderes, om milliardprojekterne er hensigtsmæssige i forhold til samfundsøkonomi.
Stor tilfredshed i DANVA over nationalt sprøjteforbud2.6.2026 16:09:25 CEST | Pressemeddelelse
DANVA - vandsektorens brancheorganisation har sagt i 30 år, at der er behov for at beskytte det grundvand, vi indvinder til drikkevand. Nu indfører den nye SFSMR-regering et nationalt sprøjteforbud i de grundvandsdannende områder.
Beskyttelse af grundvand er billigere end rensning af drikkevand26.5.2026 12:00:22 CEST | Pressemeddelelse
Det Økonomiske Råd bakker op om konklusionen i Miljø- og Ligestillingsministeriet analyse af regulering af drikkevand, at det er billigere for samfundet at beskytte grundvandet end at rense drikkevand. Vurderingen flugter DANVAs ønske om at sikre rent drikkevand billigt og effektivt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
