Gode intentioner om flere billige boliger må ikke hæmmes af detailregulering
12.10.2021 12:32:08 CEST | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse
Med dagens boligudspil sætter regeringen et godt fokus på vigtigheden af, at der er nok boliger, som borgerne har råd til – også i de større byer. Forsikring & Pension kvitterer for udspillet, men opfordrer regeringen til at luge ud i enkelte forslag, hvor reguleringen bliver så byrdefuld, at den kan føre til færre investeringer i nye boliger.
- De danske pensionsselskaber spiller en nøglerolle, når det handler om at investere i og udvikle områder i bymidter og ved havnefronter, som tidligere lå ubrugte og henfaldne hen. Vi vil meget gerne drøfte med regeringen, hvordan vi i endnu højere grad kan bane vejen for flere boliger – herunder også understøtte flere almennyttige boliger, siger adm. direktør Kent Damsgaard, Forsikring & Pension.
Rammerne skal være kendte
I F&P tager branchen konstruktivt imod forslaget om, at kommunerne skal have mulighed for at kunne stille krav om i lokalplaner, at mindst 33 pct. af boligmassen i nye boligområder skal være almene boliger.
- Det afgørende for pensionsselskaberne, som jo investerer på vegne af de danske pensionskunder, er, at rammerne for investeringerne er kendte fra starten. Vi er vant til at samarbejde og udvikle sammen med de almennyttige boligselskaber, og det gør vi også meget gerne i endnu højere grad, hvis rammerne er rigtige, siger Kent Damsgaard.
Han advarer dog mod et konkret forslag i udspillet om, at kommunerne skal kunne stille detailkrav om rækkefølgen for, hvornår de forskellige boligtyper bliver bygget.
- Der er allerede i dag krav om, at vores selskaber skal have et samarbejde i stand med en almennyttig boligforening, inden de ansøger om byggetilladelse, så processen kommer godt fra start. Men det vil simpelthen være for byrdefuldt og indgribende, hvis kommunen skal diktere, hvornår i processen, de enkelte boliger bliver bygget. I sidste ende kan det betyde, at det bliver mindre attraktivt at investere danskernes pensionspenge i flere nye boliger, siger Kent Damsgaard.
Han opfordrer til en fælles dialog om, hvordan der kan ryddes op i benspænd, som i dag kan stå i vejen for investeringer i almennyttige boliger.
- Pensionsselskaberne og de almene boligselskaber oplever ofte, at ansøgningsprocesserne er så tunge og detaljerede, at det er ekstremt omkostningstungt at bygge nyt. Det rammer de almene boliger særligt hårdt, når de i udgangspunktet skal være billigere. Her vil vi opfordre regeringen til en dialog om, hvordan vi rydder ud i dyrt byggebureaukrati – frem for at indføre nyt, siger Kent Damsgaard.
Kontakter
Nicolai Schacke, Forsikring & Pension, 24 24 04 02 / nis@forsikringogpension.dk
Information om Forsikring & Pension
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Pensionsreform må ikke rokke ved lysten til at spare op5.3.2026 13:48:00 CET | Pressemeddelelse
Det har igennem årtier været en grundtanke i den danske pensionsmodel, at det skal kunne betale sig for danskerne at spare op til pension og tage ansvar for sin økonomi i alderdommen, hvis man kan. Derfor er det bekymrende, at Socialdemokratiet i deres pensionsudspil vil finde en del af finansieringen ved at fjerne pensionsfradraget for de pensionsopsparere, der betaler topskat. Det kan ramme ca. 450.000 pensionsopsparere – og alvorligt svække lysten til at spare op.
F&P: Regeringens 2035-plan indeholder nødvendige økonomiske prioriteringer24.2.2026 10:30:05 CET | Pressemeddelelse
Regeringen nye økonomiske plan frem mod 2035 har fokus på de rigtige områder i en urolig verden og sikrer forsat økonomisk stabilitet, lyder det fra F&P.
Klimatilpasningsplan II er et stort skridt på vej mod et klima-sikkert Danmark23.2.2026 13:02:46 CET | Pressemeddelelse
Regeringen afsætter milliarder til projekter, der skal sikre danske kyster, og det skal ske med statslig koordinering og prioritering. Det er et stort skridt i den rigtige retning mod et mere klimasikret Danmark, hvor de store og komplicerede projekter fremmes, mener F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.
Regeringens totalberedskab er nødvendigt i en urolig tid20.2.2026 11:41:34 CET | Pressemeddelelse
Danmark og Europa har længe været udfordret med komplekse trusler og kriser. Derfor er det godt, at regeringen nu lancerer et totalberedskab for Danmark, lyder det fra forsikrings- og pensionsbranchen.
Tøvejr på vej – forebyg skader på dit hus19.2.2026 12:33:35 CET | Pressemeddelelse
Uger med hård frost bliver afløst af varmegrader, lover DMI. Det får nu Forsikringsoplysningen til advare husejere mod tøbrudsskader – for når sneen smelter, kommer vandet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
