Udenrigsministeriet

Global varehandel faldt 0,1 pct. i januar 2023 i forhold til januar 2022. Årsstigningstakten faldt til 2,7 pct.

Del
I januar faldt den globale varehandel i faste priser med 0,1 pct. i forhold til december sidste år, viser den seneste sæsonkorrigerede opgørelse fra CPB World Trade Monitor.

Væksten i de seneste tre måneder i forhold til tre måneder forud faldt til minus 3,0 pct. fra minus 2,1 pct. Årsvækstraten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud faldt til 2,7 pct. fra 3,2 pct.

Generelt har verdenshandelen med varer omtrent stagneret i det seneste års tid. Seneste toppunkt for varehandelen var i september 2022, men herefter er vækstraterne er faldet og i mange tilfælde vendt til negativ vækst i flere perioder og for flere regioner. Årsvæksten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, er dog stadig positiv med 2,7 pct. vækst, hvilket er omtrent samme væksttempo som den gennemsnittet i perioden 2001-19.

Yderligere oplysninger kan fås ved henvendelse til cheføkonom Jacob Warburg jacwar@um.dk

Vedhæftede filer

Information om Udenrigsministeriet

Udenrigsministeriet
Udenrigsministeriet
Asiatisk Plads 2
1448 København K

33 92 00 00http://um.dk/

Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye