Glemmer du… – Så husker vi!

Det er let at glemme, at historien er omkring os. Historien er både fortiden og det, der sker lige nu. Dit lokale arkiv har brug for dine digitale materialer, fysiske billeder og foreningsprotokoller. Kun med dine materialer kan arkiverne også i fremtiden hjælpe dig til at huske vores fælles historie.
Tage Jensen, leder af Toreby Sogn Lokalhistoriske Forening og Arkiv, forklarer: ”Vi har sat gang i en kampagne for at sætte lys på arkiverne. Det kan jo godt være, at folk ikke kun kaster sig over byggeprojekter i denne tid, hvor mange er mere hjemme. Måske bliver der også ryddet op og kigget dybt i gemmerne. Hvis der skal være plads til nyt vil jeg håbe, at man stopper op engang og overvejer, om ikke det, der er på vej ud, måske kunne høre hjemme på det lokale arkiv.”
Vi lever i en digital tidsalder, hvor tingene let forgår: Billederne bliver gemt, så glemt, på computerens harddisk eller telefonens hukommelse. Foreningens protokoller forsvinder, når formanden går af. Data ligger i skyen.
Om 20 år vil du gerne skrive historie om dengang i 2020’erne, men hvordan vil du huske, hvis alle dine data er væk?
Vi må ikke lade den lokale historie gå i glemmebogen. Det er grunden til arbejdet på dit lokale arkiv. Over hele Guldborgsund har de lokale arkiver gemt fortidens materialer, som du kan få adgang til. For at arkiverne kan blive ved med at hjælpe dig til at huske fortiden, har de dog også brug for hjælp: Som forening eller privatperson kan du aflevere dit materiale fysisk eller digitalt, så det kan blive arkiveret og gjort til en del af vores fælles historie. Arkiverne er særligt på udkig efter billeder og foreningsprotokoller fra de seneste år, så de fortsat kan være opslagsværket for vores lokale historie.
”Vi vil gerne minde folk om, at arkiverne ikke kun handler om fortid. De handler også om nutiden, for vi vil jo gerne om 10, 20 eller 30 år kunne fortælle historien om, hvad der skete i 2021. Så kontakt os, så vi sammen kan finde frem til, hvordan I kan aflevere jeres billeder og materialer fra foreningslivet eller lignende. Når arkiverne vel at mærke igen må åbne for besøgende – forventet fra den 21. april,” siger Karin Suhr Rasmussen, leder af arkivet i Stubbekøbing.
Der er i alt 10 lokalhistoriske arkiver i Guldborgsund, som tilsammen dækker hele Guldborgsund:
Falsters Egnshistoriske Arkiv, Gedser Lokalhistoriske Arkiv, Idestrup Lokalhistoriske Arkiv, Lokalhistorisk Arkiv for Nordfalster, Nysted Lokalhistoriske Arkiv, Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv, Stubbekøbing Lokalhistoriske Arkiv, Tingsted og Systofte Sognes Lokalhistoriske Arkiv, Toreby Sogn Lokalhistoriske Forening og Arkiv og Væggerløse Sogns Lokalhistoriske Arkiv.
Derudover har kommunen et offentligt arkiv, Guldborgsund Stadsarkiv, med kommunale arkivalier.
Find vej til de enkelte arkiver på www.guldborgsund.dk/ditlokalarkiv
Nøgleord
Kontakter
Arkivleder i Toreby, Tage Jensen, tagerodby@live.dk, tlf. 51 74 62 16
Arkivleder i Stubbekøbing, Karin Suhr Rasmussen, ksras@guldborgsund.dk, tlf. 23 32 03 64
Kulturkonsulent Katha Qvist, kq@guldborgsund.dk, tlf. 25 18 00 03
Billeder

Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Enigt byråd godkender lokalplan på havnen12.9.2025 06:07:26 CEST | Pressemeddelelse
Den tredje lokalplan for den sydlige del af havnen er nu godkendt, og dermed er byggeriet af et nyt rådhus et skridt nærmere. Derudover er der grønt lys for at etablere nye cykel- og gangstier, en park og et ungeområde med adgang til vandet.
Nyt budget i Guldborgsund med fortsat fokus på børnene11.9.2025 20:02:48 CEST | Pressemeddelelse
BUDGET: Børnene i Guldborgsund Kommunes dagtilbud kan se frem til flere voksne omkring sig. Det er et af resultaterne i dette års budgetforlig, som faldt på plads torsdag.
Guldborgsund tildeler færre førtidspensioner end sammenlignelige kommuner11.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune har en lavere tilgang til førtidspension end andre kommuner med lignende socioøkonomiske vilkår. Det skyldes en ressourcefokuseret og aktiv indsats samt en tro på, at de fleste borgere har noget at bidrage med på en arbejdsplads.
Indvielse af nyt torv i Nykøbing F10.9.2025 17:36:19 CEST | Presseinvitation
Fredag den 12. september kl. 15.30 inviterer Guldborgsund Kommune i samarbejde med Vores Nykøbing og de lokale erhvervsdrivende til officiel indvielse af et nyt torv i den sydlige del af Nykøbing F.
Opgaveudvalg er nu klar med konkrete initiativer, der skal styrke det gode seniorliv9.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det seneste år har et politisk nedsat opgaveudvalg arbejdet tæt sammen med borgere, foreninger, frivillige og på tværs af forvaltninger for at få ideer og forslag til, hvordan det gode seniorliv bliver styrket. Opgaveudvalget har udarbejdet anbefalinger og en række konkrete initiativer, som netop er blevet fremlagt for Ældre og Omsorgsudvalget.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum