Glædeligt med flere studerende på STEM-studier

I løbet af natten og i morgen får 16.828 unge besked om, at de er blevet optaget på én af de 319 uddannelser, som ligger under STEM (Science, Technology, Engineering og Mathematics).
Det er en stigning på 1.380 personer eller 9 procent sammenlignet med 2019. Samtidig oplever STEM-uddannelserne en højere vækst i optaget i forhold til de øvrige videregående uddannelser, hvor optaget er steget med 5 procent.
Det glæder Thomas Christensen, der er uddannelseschef i Lederne. Han bemærker dog samtidig, at den samlede andel af studerende, som i år bliver optaget på en STEM-uddannelse, kun er steget med 0,7 procentpoint – fra 23,5 procent i 2019 til 24,2 procent i 2020 – hvilket skyldes, at der i år optages lidt over 3.800 flere end forrige år.
- Det er fantastisk, at flere unge har fået øjnene op for de såkaldte STEM-uddannelser. Men jeg havde håbet på en større udvikling. Vi har brug for de skarpeste hoveder til at skabe morgendagens teknologiske og digitale løsninger og hjælpe med den bæredygtige omstilling – og her er det i høj grad STEM-kompetencer, der bliver efterspurgt ude i virksomhederne og i samfundet, siger han.
Ifølge Ledernes uddannelseschef går det for langsomt med at få flere unge til at vælge en STEM-uddannelse. Selvom der hvert år har været en stigning i antallet af unge, som bliver optaget på en STEM-uddannelse, så har andelen ikke ændret sig væsentligt siden 2016.
I 2016 blev 22,7 procent af alle optagne tilbudt en studieplads på en STEM-uddannelse, mens det gælder for 24,2 procent her i 2020.
- Vi bliver nødt til at gøre noget mere for at vække de unges interesser for de tekniske eller naturvidenskabelige uddannelser. Det gælder særligt blandt kvinderne, som vi er underrepræsenteret netop på STEM-studierne. Det kan blandt andet gøres ved, at vi i langt højere grad knytter uddannelserne til klimadebatten. Men vi har også brug for flere uddannelser med en langt bredere forståelse af STEM-kompetencerne med mere vægt på humanistiske aspekter som design, filosofi og bæredygtighed, siger Thomas Christensen.
Nøgleord
Kontakter
Diana BengtsenPresse- og analysekonsulent
Tlf:2399 4962dib@lederne.dkBilleder
Information om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
LEGO-topchef Niels B. Christiansen er Årets Leder 202520.11.2025 12:20:17 CET | Pressemeddelelse
Med en kombination af analytisk skarphed og evnen til at få sine medarbejdere med sig, har Niels B. Christiansen skabt ekstraordinære resultater som adm. direktør i LEGO Koncernen.
De fleste er glade for deres leder17.11.2025 09:05:59 CET | Pressemeddelelse
Otte ud af ti danskere har et godt forhold til deres nærmeste leder. Det viser en ny stor undersøgelse af relationen mellem medarbejdere og ledere.
I nogle kommuner er faglærte unge næsten forsvundet13.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er markante forskelle på, hvor mange unge der vælger en erhvervsuddannelse, alt efter hvor i landet de er vokset op. I Gentofte Kommune nord for København tager 35 unge en gymnasial uddannelse for hver én, der vælger en erhvervsuddannelse. I Morsø Kommune på Mors er billedet markant anderledes – her er der lige mange unge, der tager en erhvervsrettet uddannelse, som unge der vælger gymnasiet. Tallene viser en tydelig geografisk skævhed i, hvor de kommende faglærte skal findes, og hvor manglen risikerer at blive størst i fremtiden. ”Vi ser to scenarier udspille sig på samme tid. I nogle dele af landet vælger langt de fleste unge gymnasiet, mens erhvervsuddannelserne har svært ved at tiltrække elever. I andre egne er det mere jævnt fordelt. Det betyder, at vi i fremtiden kan stå med meget forskellige udfordringer – både for arbejdsmarkedet og for de lokale erhverv,” siger uddannelsespolitisk chefkonsulent Nina Christine Schwarz fra Lederne. Størst skævhed nord for København Især komm
CV’et er stadig nøglen til drømmejobbet3.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ledere lægger vægt på sammenhæng og ægthed i dit CV – korte ansættelser skal forklares.
Lederne: Gaver til alle – men svar på de store spørgsmål efterlyses23.10.2025 14:00:43 CEST | Pressemeddelelse
I Finanslovsaftalen for 2026 er der gaver til alle samt vigtige tiltag for klimasikring og for seniorerne på arbejdsmarkedet. Men svarene på de store spørgsmål skubber regeringen foran sig.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
