Gladsaxe styrker børnefællesskaber med stenalderprojekt
18.5.2021 08:30:00 CEST | Gladsaxe Kommune | Pressemeddelelse

I forbindelse med nybyggeriet af Børnehuset Egedammen, hvor man fra juni 2022 vil samle nogle af Gladsaxes små børnehuse, er man blevet opmærksom på, at børnene fra de små børnehuse ikke har erfaring med store børnefællesskaber, som dem, de møder, når de starter i skole. For at styrke børnefællesskaberne er Område Gladsaxes små børnehuse gået sammen med en naturvejleder om et projekt, der tager udgangspunkt i materialer fra Bliv NaturligVis, et samarbejde mellem Danmarks Jægerforbund og Danmarks Sportsfiskerforening, om stenalderbørnene Ask & Liv. På den måde får de kommende skolebørn lejlighed til at vænne sig til større fællesskaber, inden de skal begynde i skole.
Natur og udeliv skaber nye relationer
Projektet foregår i Gladsaxes tilbud, Natur- og Sejlklubben, ved Bagsværd Sø, og aktiviteterne styres af en naturvejleder. Ved at mødes på kryds og tværs med fælles aktiviteter klædes de kommende skolebørn på til at være iblandt mange andre børn, og derigennem skabe nye relationer.
-Det har stor betydning for børnefællesskabet, at børnene har vænnet sig til større fællesskaber, inden de starter i skolen. Derfor var det oplagt at samarbejde med Natur- og Sejlklubben, fordi alle børnehusene arbejder med natur og udeliv som en del af deres projekt. Og dette projekt giver de kommende skolebørn mulighed for at mødes på tværs i Natur- og Sejlklubbens naturskønne omgivelser, der på en neutral grund er grobund for nye venskaber, fortæller Malene Hirth, leder af Børnehuset Vibevænget i Bagsværd.
Stenalderliv som samarbejde
I Natur- og Sejlklubben holder naturvejlederen en fast rytme, hvor børnene også kan være med til at styre processen. Først ankommer børnene i børnehusenes nyindkøbte ladcykler. Så bygger de huler af presenning og liggeunderlag. Inde fra hulen lytter de til dagens Ask & Liv historie. Når historiefortællingen er ovre, har naturvejlederen forberedt en aktivitet til børnene. For eksempel snitte pinde til at bygge bue og pile med.
- Det er vigtigt at børnene får lov til at deltage på hver deres niveau. Jeg har fokus på en variation af faste aktiviteter, leg og tid til egen fordybelse. Så er der samarbejdet mellem pædagogerne og mig som naturvejleder – alle byder ind og bidrager til projektets udvikling. For eksempel inddrages Ask & Liv i de faste opgaver, pædagogerne skal lave i forhold til overgangen til skole, fortæller naturvejleder Mai Haugård Westhoff.
Naturen som læringsrum
Med historiefortællingerne om Ask & Liv og naturvejlederens aktiviteter får børnene indblik i, hvordan det var at leve ude i naturen i meget gamle dage. Børnene bygger huler, klatrer i træer, lærer at tænde bål, rører ved dyr, snitter pile og laver deres egen bue, som de skyder til måls med. Gennem aktiviteterne, lærer børnene også at være i og bruge naturen – og ikke mindst at vise hensyn til den.
- Naturvejlederen inspirerer medarbejderne til at arbejde med børnene i naturen på nye måder. En viden som de enkelte medarbejdere arbejder videre med i børnehusene, så projektet lever alle dage, fortæller Malene Hirth.
Område Gladsaxe overvejer, om Ask & Liv-forløbet i Natur- og Sejlklubben skal gentages med de nye kommende skolebørn efter sommerferien.
I Bliv NatuligVis er man også glad for projektet.
- Det er dejligt, at vores materialer kan bruges til at styrke fællesskaber, som det der sker i Gladsaxe. Og vi håber, at Ask & Liv-materialet kan inspirere til, at rigtig mange børn og voksne kommer mere ud og lærer om den natur, som er lige udenfor døren, siger Jens Nedergaard fra Bliv NaturligVis.
Børnehusene startede med at mødes i Natur- og Sejlklubben i efteråret 2020 og mødes hver onsdag frem til slutningen maj 2021, hvorefter børnene starter i skole.
Kontakter
Mai Haugård Westhoff, naturmedarbejder i Natur- og Sejlklubben, telefon: 51 29 37 43 eller mail: MAHAWE@gladsaxe.dk
Malene Hirth, børnehusleder af Børnehuset Vibevænget, telefon: 51 80 59 15 eller mail: MALHIR@gladsaxe.dk
Kommunikationschef Ulla Baden, mobil: 22 76 56 22 eller mail: ulla.baden@gladsaxe.dk
Det er muligt at opleve børnene fra de små børnehuses aktiviteter i Natur- og Sejlklubben onsdag den 19. maj i tidsrummet 09.30-10.30, hvor børnene blandt andet skal på Ask & Liv-skattejagt i skoven
Billeder
Information om Gladsaxe Kommune
Gladsaxe er den første kommune i Danmark, der indarbejdede FN’s verdensmål i sin kommunestrategi. Med verdensmålene som ramme arbejder Gladsaxe for social, miljømæssig og økonomisk bæredygtighed samt en grøn omstilling. Det gør vi, fordi vi ønsker at gøre en forskel lokalt, der bidrager til en bæredygtig udvikling globalt. Gladsaxe Kommune har ca. 69.000 indbyggere og grænser op til København, Gentofte, Lyngby-Taarbæk, Furesø og Herlev kommuner.
Du kan læse mere om Gladsaxe Kommune på gladsaxe.dk.
Følg pressemeddelelser fra Gladsaxe Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gladsaxe Kommune
Bred budgetaftale i Gladsaxe Kommune17.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Socialistisk Folkeparti, Socialdemokratiet, Venstre, Enhedslisten, Radikale Venstre, Det Konservative Folkeparti, Liberal Alliance og Lokallisten Gladsaxe i Gladsaxe Kommune har indgået en budgetaftale for 2027-2030.
Gladsaxe: Nyt forsøg skal afkorte sagsbehandlingstiden på byggesager4.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gladsaxe Kommune vil afprøve en ny praksis, hvor ansøgninger for handelsdrivende i bymidterne og byggesager, der umiddelbart er klar til en afgørelse, prioriteres i sagsbehandlingen.
Gladsaxe vil styrke busdriften3.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere afgange om aftenen og natten og mulighed for gratis buskørsel til Telefonfabrikken. Gladsaxe Kommune arbejder med flere initiativer, der skal gøre det nemmere at vælge bussen.
Gladsaxes erhvervsvenlighed er den bedste de sidste 10 år – stor opbakning til kommunens indsats for den grønne omstilling2.9.2026 08:06:14 CEST | Pressemeddelelse
Gladsaxe Kommune er den 3. bedste erhvervskommune i hovedstaden og indtager en 24. plads på landsplan. Det viser DIs årlige analyse af den lokale erhvervsvenlighed for 2026.
Rana vinder Gladsaxeprisen 202624.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Forkvinde for bydelsmødrene Rana El Hajj vinder Gladsaxeprisen 2026 for sin store indsats med at skabe aktiviteter og bygger broer mellem borgere i Høje Gladsaxe.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



