Gladsaxe er klar til at hurtigteste og smitteopspore
29.1.2021 13:18:52 CET | Gladsaxe Kommune | Pressemeddelelse
Gladsaxes borgmester Trine Græse er frustreret. Det samme er borgmestre ud over det ganske land. Torsdag den 21. januar sagde justitsminister Nick Hækkerup, at kommunerne var for langsomme til at udnytte den overkapacitet af hurtigtests, som myndighederne havde meldt ud. Men kommunerne, som længe har presset på for at få testet flere af deres frontmedarbejdere, havde først samme dag fået besked om, at det nu var en mulighed. Torsdag kl. 23.45 modtager kommunerne så, ud af det blå, besked om, at der alligevel ikke er hurtigtests nok, og at dem, der er, skal prioriteres til plejeboligerne, hvor medarbejderne fremover skal testes fem dage om ugen.
Medarbejdere arbejder i døgndrift
Siden den første melding arbejdede medarbejdere i Gladsaxes Social- og Sundhedsforvaltning og Børne- og Kulturforvaltning benhårdt hen over weekenden med at finde frem til alle de 2.280 gladsaxemedarbejdere fra dagtilbud, skoler, sociale tilbud og andet frontpersonale, som skulle testes, og samtidig udpege og organisere de 55 steder, hvor det kunne ske. Listerne blev sendt ind til leverandøren af kviktest SOS Danmark mandag. Med den nye udmelding er dette arbejde spildt, samtidig med, at beskeden nu er, at der går 14 dage, før kommunerne kan komme i gang med at teste disse medarbejdere.
- Jeg er ked af, at kommunerne bliver beskyldt for at nøle, når årsagen er, at der er nogle aftaler og noget logistik, som myndighederne endnu ikke har på plads. Vi har medarbejdere, der nu i mange måneder har fået retningslinjer den ene dag, som skulle eksekveres den næste eller med en weekend imellem. Og så har de arbejdet i døgndrift for at være klar til at eksekvere. Samtidig har Regeringen lovet blandt andet vores lærere og pædagoger, at de nu kan blive testet og dermed skabt nogle falske forhåbninger. Det er bare ikke godt nok, siger Gladsaxes borgmester Trine Græse.
Mangler retningslinjer til smitteopsporing
En anden opgave, som kommunerne blev bedt om at påtage sig, er smitteopsporing. Den besked fik kommunerne allerede tirsdag den 19. januar. Opgaven består i at fortsætte smitteopsporingen af de borgere, som Styrelsen for Patientsikkerhed ikke har kunnet få kontakt til de første 24 timer. I Gladsaxe har man haft et smitteopsporingsteam på plads siden mandag, men kommunen mangler stadig retningslinjer for, hvordan det skal foregå på den korrekte måde, så alle gør det ens. Derfor er smitteopsporingen heller ikke kommet i gang endnu, selvom Gladsaxe er klar.
- Vi har et hold, som er klar til at gå i gang, så snart vi har nogle retningslinjer, så vi ved præcist, hvad der forventes af os. For når myndighederne siger hop, så hopper vi. Det gør vi gerne. Men det ville være rart, hvis de venter med at sige hop, til de selv er klar, så det ikke bare bliver hop på stedet, siger Trine Græse.
Kontakter
Borgmester Trine Græse via kommunikationschef Ulla Baden, mobil: 22 76 56 22 eller mail: ulla.baden@gladsaxe.dk
Information om Gladsaxe Kommune
Gladsaxe er den første kommune i Danmark, der indarbejdede FN’s verdensmål i sin kommunestrategi. Med verdensmålene som ramme arbejder Gladsaxe for social, miljømæssig og økonomisk bæredygtighed samt en grøn omstilling. Det gør vi, fordi vi ønsker at gøre en forskel lokalt, der bidrager til en bæredygtig udvikling globalt. Gladsaxe Kommune har ca. 69.000 indbyggere og grænser op til København, Gentofte, Lyngby-Taarbæk, Furesø og Herlev kommuner.
Du kan læse mere om Gladsaxe Kommune på gladsaxe.dk.
Følg pressemeddelelser fra Gladsaxe Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gladsaxe Kommune
Sensorer skaber tryghed i demensboliger15.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gladsaxe Kommune øger trygheden blandt beboere i demensboliger med et helt nyt sensorsystem.
Nyt projekt styrker børnefamiliers adgang til naturoplevelser i Gladsaxe9.4.2026 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt tiltag i Gladsaxe fremmer børnefamiliers muligheder for gode oplevelser i naturen. Tiltaget hedder Svalens Naturkort og blev lanceret i dag onsdag den 8. april i Børnehuset Mosen.
Gladsaxe hylder de grønne transportvaner9.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gladsaxe Kommune hylder igen i år alle, der vælger at gå, cykle, tage bus eller tog – eller køre sammen. De grønne transportvalg reducerer trafikstøjen og er til gavn for klimaet og sundheden – og giver plads på vejene til dem, der virkelig har behov for bilen.
Klatrehallen GoMonkey Cave Gladsaxe tager form8.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gladsaxes nye klatrehal GoMonkey Cave tager for nu for alvor form. Hallen kommer til at huse Danmarks første såkaldte Via ferrata, hvor man kan gå af fem forskellige ruter i forskellige højder i op til 13 meters højde.
Gladsaxe må opgive planerne om skole og børnehus på Ringbogrunden19.3.2026 17:51:58 CET | Pressemeddelelse
Planerne om at bygge ny skole og nyt børnehus på Ringbogrunden i Bagsværd opgives som følge af skærpede støjgrænser til skolebyggerier og ændrede børnetal.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
