Gjensidige og to store sparekasser sparker samarbejdet i gang

Samarbejdet betyder at nye og eksisterende kunder i de to store sparekasser blive tilbudt forsikringsløsninger fra Gjensidige. De seneste måneder er gået med træning af medarbejdere, systemer der er blevet gjort klar og nu er alle parter klar til at sætte fart i samarbejdet.
”Middelfart Sparekasse og Sparekassen Kronjylland, er to selskaber vi deler værdier og ambitioner med. De har ambitioner om at udfordre og ekspandere, præcis som os. De ønsker at være kundernes sparekasser og have produkter, der passer til præcis de behov, som kunderne har gennem et evigt forandrende liv. Derfor ser vi i Gjensidige virkelig frem til, at vi for alvor kommer i gang med samarbejdet her i starten af 2022,” lyder det fra Mats C. Gottschalk, koncerndirektør for Gjensidige i Danmark.
For Sparekassen Kronjylland er det vigtigt at være til stede, hvor kunderne er, og derfor glæder det adm. direktør Klaus Skjødt, at kunderne fra årsskiftet får adgang til forsikringer, der tager højde for, at vi er forskellige steder i vores liv.
”De personlige relationer til vores kunder er helt centrale for os, og derfor har det været afgørende at finde en partner, der tænker på samme måde. Det gør Gjensidige, og vores medarbejdere har også allerede skabt gode relationer til de dygtige medarbejdere i Gjensidige, der skal sikre vores kunder et stærkt samlet tilbud. Derfor er jeg også sikker på, at samarbejdet vil udvikle sig stærkt hen over de næste mange år,” siger Klaus Skjødt.
Også hos Middelfart Sparekasse ser man frem til at præsentere kunderne for skræddersyede forsikringsløsninger.
”Det er vigtigt for os, at vi gør en positiv forskel for vores kunder, og med aftalen med Gjensidige er jeg sikker på, at vi har fået den helt rigtige forsikringspartner. Vi ser frem til det tætte samarbejde med Gjensidige om at finde de helt rigtige forsikringsløsninger til både privat- og erhvervskunder. Sammen kan vi arbejde til fælles bedste for kunderne, Gjensidige og Middelfart Sparekasse,” siger Martin Baltser, adm. direktør i Middelfart Sparekasse.
Samarbejdet mellem Gjensidige og Middelfart Sparekasse og Sparekassen Kronjylland er et resultat af Gjensidiges køb af NEM Forsikring, og alle nye og eksisterende kunder i NEM Forsikring vil løbende blive tilbudt at få flyttet deres forsikringer over til Gjensidige.
Sparekassen Kronjylland
- Mere end 170.000 kunder
- Hovedsæde i Randers
- 48 afdelinger fordelt udover det meste af Danmark
- Blandt Danmarks 10 største pengeinstitutter
- Af EPSI kåret til at have Danmarks mest tilfredse kunder tre år i træk
- Af Great Place to Work kåret til Danmarks bedste arbejdsplads to år i træk
Middelfart Sparekasse
- Ca. 95.000 kunder
- Hovedsæde i Middelfart
- 14 afdelinger i Region Syddanmark og Region Midtjylland
Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, og er noteret på Oslo Børs. Vi er cirka 3.700 medarbejdere, heraf 700 i Danmark, og vi tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 28 mia. NOK i 2020, mens forvaltningskapitalen udgjorde 118 mia. NOK.
Nøgleord
Kontakter
Gjensidige
Kommunikationschef
Trine Andrup 27 52 51 06
Sparekassen Kronjylland
Adm. direktør
Klaus Skjødt via 89 12 24 13
Middelfart Sparekasse
Adm. direktør
Martin Baltser 27900500
Billeder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, og er noteret på Oslo Børs. Vi er cirka 3.700 medarbejdere, heraf 700 i Danmark, og vi tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 28 mia. NOK i 2020, mens forvaltningskapitalen udgjorde 118 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Julen frister: 6 ud af 10 ændrer disse vaner9.12.2025 07:53:00 CET | Pressemeddelelse
Julesæsonen er over os, og for mange danskere handler det om hygge, nærvær og fællesskab. Det betyder ofte lidt ekstra på tallerkenen, men det er vigtigt at genfinde balancen, lyder rådet.
November bød på rekordmange påkørsler af hjorte7.12.2025 09:03:00 CET | Pressemeddelelse
1534 gange endte bilister i sammenstød med hjorte i november, og det er det højeste antal påkørsler på en enkelt en måned de seneste syv år. Samtidig tegner året til at sætte en ærgerlig rekord for påkørsler. Det viser nye tal, som Dyrenes Beskyttelse har udleveret til Gjensidige.
Halvdelen af danskerne er pårørende til en syg - nyt tilbud skal gøre en forskel3.12.2025 07:32:00 CET | Pressemeddelelse
Cirka 50 procent af den danske befolkning er pårørende til en patient. Sådan konkluderer en ny rapport fra VIVE. Derfor lancerer Gjensidige et nyt tilbud, der skal støtte patienter og deres familier gennem sygdomsforløb.
Billig hjemtur kan ende galt: Hver femte unge har brugt pirattaxa2.12.2025 07:34:00 CET | Pressemeddelelse
December er højsæson for julefrokoster, og danskerne valfarter til festlige begivenheder for at skåle og ønske god jul. Men når aftenen rinder ud, tyer hver femte unge til en pirattaxa fremfor en autoriseret taxa. Det viser en ny undersøgelse.
Nordisk røgalarmsdag: Op mod hver fjerde danske hjem mangler en røgalarm30.11.2025 09:02:00 CET | Pressemeddelelse
Selvom den er nem at installere og vedligeholde, så mangler hver fjerde danske lejlighed og etageejendom en røgalarm. For huse er det hver femte. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige og NRGi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum






