Giver gratis briller til 40-års fødselarer
8.11.2018 09:49:02 CET | Louis Nielsen | Pressemeddelelse

For 40 år siden åbnede Louis Nielsen sin første butik i Danmark, som dengang blot var en kontaktlinseklinik. Siden kom der også briller på hylderne og flere butikker til, og i dag har Louis Nielsen i alt 77 butikker på landsplan.
Den 9. november fejrer optikerkæden sin 40-års fødselsdag og inviterer i den anledning alle danskere, der fylder 40 år den 9. november, ned til en ekstra fødselsdagsgave i form af gratis synstest og gratis briller efter eget valg.
- Fylder du selv 40 år den 9. november, så giver vi en gratis synstest og et par gratis briller. Der er frit valg på alle hylder og ingen begrænsninger. Hvis du ikke selv fylder rundt den dag, så sig det endelige videre, fortæller Mads Nygaard, der er adm. direktør for Louis Nielsen og Louis Nielsens første optikerelev nogensinde.
Mads Nygaard anbefaler, at 40-års fødselarerne booker tid i forvejen til synstest i butikken den 9. november. Det sker ved at komme ned i butikken, ved at booke tid online eller ved at ringe til butikken.
- For at være sikker på en ledig tid, anbefaler vi at fødselarerne booker en tid på forhånd, og så håber vi at være med til at fejre dem på dagen og få lov til at give dem et par gratis briller, fortæller Mads Nygaard.
Han gør samtidig opmærksom på, at fødselaren skal huske at medbringe dokumentation for sin fødselsdag den 9. november.
Billeder




Information om Louis Nielsen
Følg pressemeddelelser fra Louis Nielsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Louis Nielsen
Den snigende øjensygdom: Danskerne tror fejlagtigt, man selv mærker tidlige tegn på grøn stær9.3.2026 12:12:00 CET | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse viser, at 89 procent af danskerne mangler afgørende viden om øjensygdommen grøn stær, der kan skade synet. Den 9. marts starter den internationale Glaucoma Week, som på dansk kaldes Grøn Stær-ugen. Den skal sætte fokus på det, der er vigtigt at vide for at opdage sygdommen i tide.
Louis Nielsen vil sikre skarpt syn og større respekt for alle fodbolddommere5.3.2026 08:34:30 CET | Pressemeddelelse
Ny aftale betyder landsdækkende støtte til danske fodbolddommere fra bredden til eliten
Fra i dag kan du købe fyrværkeri, men mange glemmer beskyttelsesbrillerne. Optikere over hele landet deler dem gratis ud15.12.2025 08:12:00 CET | Pressemeddelelse
I samarbejde med Øjenforeningen og Dansk Blindesamfund deler Louis Nielsens butikker flere end 15.000 gratis beskyttelsesbriller ud for at passe på danskernes syn og forebygge øjenskader nytårsaften.
Louis Nielsen har lanceret brillekollektion med LykkeLiga - udvalgt af LykkeLigas stjerner selv3.12.2025 11:39:33 CET | Pressemeddelelse
Louis Nielsen har lanceret en ny brillekollektion sammen med LykkeLiga. Kollektionen "Selected by LykkeLiga" er sammensat af LykkeLigas spillere. Sammen ønsker LykkeLiga og Louis Nielsen at sætte fokus på vigtigheden af et godt syn
Belønnet for sin hjælpsomhed: Maria fik personlig halskæde som tak20.11.2025 10:19:55 CET | Pressemeddelelse
Optikerassistent Maria Jensen fra Louis Nielsen Ringsted fyldte 30 år den 14. november, men fik årets bedste gave allerede i september: En håndlavet halskæde designet specielt til hende af en taknemmelig kunde. Den personlige gestus er blevet et symbol på alt det, Maria Jensen elsker ved sit arbejde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum