Gigantisk naturgasfelt lukker i tre år – hvad betyder det for kunder og priser?

I efteråret vil der strømme naturgas fra Tyskland ud i de danske komfurer og naturgasfyr. Det gør ikke den store forskel i forhold til brændværdi og stabil forsyning, men såvel boligkunder som erhvervskunder må forvente mere svingende priser. Den situation er handelsafdelingen hos SEAS-NVE forberedt på:
”For SEAS-NVE er det vigtigt at få købt tilstrækkelig kapacitet i den ledning, der skal forsyne os med naturgas fra Tyskland, så lagrene ikke bliver tømt for tidligt. Derudover har vi en række eksperter, der følger markedet døgnet rundt. De gør deres bedste for at forudse den fremtidige efterspørgsel og sikre naturgaskunderne den bedst mulige pris”, fortæller Henrik Iversen, underdirektør i SEAS-NVE.
Henrik Iversen vurderer, at der ikke er grund til at være nervøs for markante prisstigninger:
”Det medfører højere indkøbspriser, at vi i en periode må købe naturgas fra Tyskland, da vi her skal betale for at transportere gassen til Danmark. Danmark har de sidste mange år handlet under priserne i det nordeuropæiske område, men heldigvis er priserne relativt lave i dag. Min forventning er, at vi vil se prisstigninger på cirka 200 kr. om året for en boligkunde med et gennemsnitligt forbrug set i forhold til de tyske priser.”
Prisernes udsving og yderligere prisstigninger kan dog følge i hælene på en kold vinter. Det kan man gardere sig imod:
”Vi anbefaler kunder, der ønsker at kende deres naturgaspriser i fremtiden, at indgå en fastprisaftale. Så er man garderet mod pludselige udsving”, forklarer Henrik Iversen.
Fakta om Tyrafeltet
- 225 km vest for Esbjerg
- Produktionsstart i 1984
- Danmarks største gasfelt
- 90 procent af Danmarks gasproduktion behandles på feltet.
- Renovering foregår fra den 19. september 2019 til den 1. juli 2022.
- I 2017 solgte Maersk Oil deres olie- og gasaktiviteter, inkl. Tyrafeltet, til det franskejede TOTAL.
Kilde: portesbjerg.dk
Billeder
Information om Andel
Om SEAS-NVE – en moderne andelsejet energi- og fibernetkoncern
I SEAS-NVE skaber vi energi til at leve livet. Vi ønsker at gøre energi til mere end blot en leverance - at være din bedste forbindelse, når det gælder den grønne omstilling og digitalisering. Det er dig, vi arbejder for, når vi tilbyder lynhurtigt internet og sikrer, at der altid er strøm i kontakten og lys på gaden. Og det er for at skabe værdi for dig, at vi lagrer energi fra vindmøller til fremtiden og skaber energirigtige løsninger i hverdagen. Vi er godt 1.000 medarbejdere og omsatte i 2018 for 7,3 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra Andel
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Andel
Årets Forkæmper - Andel hylder handling i klimakampen16.12.2025 07:58:47 CET | Pressemeddelelse
Foreningen VITA fra Høje Taastrup er Årets Forkæmper 2025 og modtager en anerkendelse på 35.000 kr. fra energi- og fiberkoncernen Andel.
Husk at kramme verden - læg Årets Klimaplakat 2026 under juletræet8.12.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Andel lancerer Klimaplakaten 2026, en oplagt jule- eller mandelgave, der støtter grønne fællesskaber
Andel styrker koncernens beredskab med ny direktør og etablering af området "Koncernberedskab"6.11.2025 09:45:00 CET | Pressemeddelelse
Energisektoren befinder sig i en brydningstid, hvor geopolitiske spændinger øger trusselsniveauet. Med udsigt til stigende udfordringer fra hybridkrig og cyberangreb vælger Andel nu at styrke koncernens beredskab. Andel etablerer således et nyt koncernområde med navnet Koncernberedskab. Her samles arbejdet med både fysisk sikkerhed, cybersikkerhed og krisestyring på tværs af koncernen. ”Med det store pres mod energisektoren er sikkerhed ikke længere blot et teknisk spørgsmål – det er en forudsætning for, at vi kan levere til vores kunder og leve op til vores ansvar som en samfundsbærende aktør. Det kræver, at vi står endnu stærkere på tværs af koncernen”, siger Kristoffer Böttzauw, distributions- og reguleringsdirektør i Andel. Han glæder sig over, at Henrik Wej Petersen har sagt ja til at træde ind som direktør og lede det nye område: ”Henrik har den rette kombination af strategisk indsigt og praktisk erfaring til at samle og styrke vores indsats for beredskab og krisestyring. Med sin
Landdistrikterne bliver taberne uden en plan for gasudfasning22.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den grønne omstilling må ikke skille Danmark i to – den skal samle os.
Andel indvier ny solcellepark med stærkt fokus på natur og naboskab24.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag bliver snoren klippet til en ny solcellepark, hvor både biodiversitet, naturgenopretning, naboskab og friluftsliv er tænkt ind fra start. Parken vil årligt producere energi svarende til ca. 28.000 husstandes årlige forbrug.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

