Geopolitiske udfordringer – find en ekspert
9.11.2022 13:37:48 CET | Copenhagen Business School | Aktuelt

Andreas Rasche, professor. Tel:+4538155701, e-mail: ar.msc@cbs.dk, (engelsk, tysk)
- Effekten af klimaforandringer på geopolitiske forhold såsom flygtningestrømme
- Sanktioner og korruption
- Virksomheders rolle i konfliktzoner
- FN, standarder for bæredygtighed og ESG
Andreas Wieland, lektor. Tel:+4538152380. e-mail: awi.om@cbs.dk (tysk, engelsk, dansk)
- Organisering af forsyningskæder
- Geopolitiske spændinger og virksomheders risikostyring
- Robusthed og resiliens
Alexander Josiassen, professor. Tel:+4538152159, e-mail: aj.marktg@cbs.dk, (dansk, engelsk)
- Geopolitiske spændinger og forbrugeradfærd
- Borgere og forbrugeres solidaritetsfølelse med geopolitiske parter
- Målinger på virksomheder, forbrugere og turisters solidaritet med Ukraine
Andrej Savin, professor. Tel:+4538152673. e-mail: as.law@cbs.dk, (dansk, engelsk)
- EU-cyberlovgivning
- EU-cybersikkerhed
Cornel Ban, Lektor. Mobil:20707113, e-mail: cba.ioa@cbs.dk (engelsk)
- Østeuropæisk politisk økonomi
- Finansielle aspekter af krigen i Ukraine
- Sanktioner
- Opbrud i supply chains generelt i forbindelse med kriser og konflikt
Douglas Fuller, lektor. Tel:+4538152419, e-mail: dfu.egb@cbs.dk (engelsk)
- Mikrochips
- Sanktioner højteknologi
- Kinesisk politik
- Industri-/teknologipolitik
Eleni Tsingou, professor.Tel: +45 38153379, e-mail et.ioa@cbs.dk (engelsk)
- Økonomiske sanktioner
- Betalingssystemer og SWIFT
- Anti-hvidvaskning
- Bank compliance
Florian Kock, lektor. Tel:+4538152126, e-mail: fk.marktg@cbs.dk (tysk, engelsk)
- Geopolitiske spændinger og turisme
- Målinger på virksomheder, forbrugere og turisters solidaritet med Ukraine
- Covid og turisme
Jan Lemnitzer, adjunkt. E-mail: jl.digi@cbs.dk (engelsk, tysk)
- Cyberkrig
- Ransomware
- Politik for cybersikkerhed
- Regulering af cybersikkerhed
Jesper Rangvid, professor. Tel:+4538153784. e-mail: jr.fi@cbs.dk, (dansk, engelsk)
- Inflation
- Det finansielle marked og makroøkonomi
Johann Ole Willers, post.doc. Tel: +45 52238836, e-mail: jow.ioa@cbs.dk (dansk, tysk, engelsk)
- Cybersikkerhed
- Geopolitik og digitalisering
- Risikoanalyse
Kjeld Erik Brødsgaard, professor. Tel:+4538155758, e-mail: keb.egb@cbs.dk (dansk, engelsk)
- EU-Kina relationer
Lindsay Whitfield, professor. Tel:+4538153233, e-mail: lwh.msc@cbs.dk (engelsk)
- Relationer og arbejdsvilkår i globale værdikæder
- Afrika – industrialisering, muligheder og udfordringer
- Grøn industrialisering
Mads Dagnis Jensen, lektor. Tel:+45 38153545 eller +45 22757147, e-mail: mdj.egb@cbs.dk, (dansk, engelsk).
- Markedsintegration/disintegration i EU, euroskepsis og brexit
- EU-Kina relationer, herunder de enkelte medlemsstaters interesser
- Globalisering/Antiglobalisering
Rasmus Corlin Christensen, post.doc. Tel: +45 29727131, e-mail: rcc.ioa@cbs.dk, (dansk, engelsk)
- Russiske formuer i skattely og finansiel (u)igennemsigtighed
Tawfiq Alashoor, adjunkt. E-mail: ta.digi@cbs.dk, (arabisk, engelsk)
- Adfærd og beslutninger ifm. privatlivets fred
- Social Engineering og psykisk manipulation
- Cybersikkerhed
Tooraj Jamasb, professor. Tel: +45 38152223, e-mail: tj.eco@cbs.dk, (engelsk, norsk, persisk, svensk)
- Energiøkonomi- og politik, især relateret til EU
- Energiinfrastruktur
- Energiforsyningssikkerhed
- Energifattigdom
Nøgleord
Kontakter
PressekontaktSekretariat for Ledelse og Kommunikation
Tlf:38152025www.cbs.dk/pressen/pressekontaktBilleder

Links
Information om Copenhagen Business School
WE TRANSFORM SOCIETY WITH BUSINESS
CBS er et globalt anerkendt businessuniversitet med dybe rødder i den nordiske, socioøkonomiske model. Vi har et bredt fokus på erhvervslivets og samfundets udfordringer i det 21. århundrede. Derfor har vi en samlet portefølje af tværfaglig forskning og uddannelse af høj kvalitet, der har styrket generationer af fagfolk og ledere i den private sektor og andre steder.
Universitetet ligger på Frederiksberg og har ca. 20.000 fuldtids- og deltidsstuderende, 800 fuldtidsansatte videnskabelige medarbejdere, 200 ph.d.-studerende og 700 administrative medarbejdere samt en portefølje af bachelor-, kandidat-, MBA/EMBA-, ph.d.-og efter-/videreuddannelser udbudt på både dansk og engelsk.
Med vores globale profil følger en forpligtelse til at bidrage til udviklingen af transformative kompetencer hos studerende, kandidater og virksomhedsledere gennem vores uddannelsesaktiviteter og muligheder for livslang læring. Komplekse udfordringer kræver en fælles indsats, og derfor fokuserer vores strategi på at styrke nuværende og starte nye partnerskaber med andre videnskaber, erhvervslivet, myndigheder og civilsamfundet.
Følg pressemeddelelser fra Copenhagen Business School
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Copenhagen Business School
Kina: Kommunistpartiet rykker ind i private virksomheder25.9.2026 07:07:00 CEST | Pressemeddelelse
Nyt studie fra CBS viser, hvordan kommunistpartiet i Kina er blevet integreret i mange private virksomheder.
Topforsker skal bringe grøn forskning ud i virksomhederne18.9.2026 09:09:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny teknologi kan ikke drive den grønne omstilling alene. Derfor skal CBS’ forskningsmiljøer tættere på virksomheder og samfund, siger universitetets ny prodekan for grøn omstilling, professor Andreas Rasche.
CBS-forsker: EU bør bruge statsstøtten dér, hvor Kina er sværest at erstatte17.9.2026 10:20:06 CEST | Nyhed
Kina sidder tungt på forsyningen af magneter til europæisk industri. EU bør især støtte alternativer på strategisk vigtige områder, hvor varerne hverken kan købes andre steder eller erstattes, argumenterer CBS-forsker
EKSPERTLISTE: AfD vinder stort i Sachsen-Anhalt. Hvad sker der nu i Tyskland?7.9.2026 11:05:48 CEST | Aktuelt
Med 39 mandater har AfD sikret sig positionen som det største parti i Sachsen-Anhalt. Resultatet giver imidlertid ikke partiet flertal alene, og der er fortsat usikkerhed om, hvilke partier der ender med at danne delstatens kommende regering. Valgresultatet rejser samtidig en række spørgsmål om AfD’s voksende politiske betydning og konsekvenserne for Tyskland og resten af Europa. CBS har samlet en række forskere, der står til rådighed for interviews og kommentarer om blandt andet AfD’s fremgang, tysk politik og økonomi samt valgets betydning for den politiske udvikling i Europa.
Magten i erhvervseliten har ændret sig3.9.2026 07:35:13 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervseliten i Danmark er halveret. I dag består den af færre men langt større aktører, som inviteres med til møder bag lukkede døre, når store samfundsinteresser er på spil. Det viser et nyt CBS-studie
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
