Generalprøven på massevaccination i Region Hovedstaden gik over alt forventning
26.2.2021 17:29:58 CET | Region Hovedstaden | Pressemeddelelse

”Generalprøven på massevaccination er gået over al forventning. Der har kun et par gange i løbet af dagen været optræk til kø udenfor Øksnehallen og i vaccinationscenteret i Ballerup, men så har vi hurtigt fået borgerne sluset indenfor. Kæmpe ros til ledere og medarbejdere, som har leveret en hel ekstraordinær indsats i dag. Så når vi skal se på, hvad vi kan lære af dagen i dag, så er det udviking af arbejdsgange med fokus på patientsikkerhed, så vi også kan levere på samme niveau, når det bliver hverdag med det tryk, som vi har testet af i dag,” siger Hanne Dorthe Sørensen, fungerende leder af Region Hovedstadens vaccinationscentre.
Regeringen har ønsket at teste, om regionerne er klar til at skrue op for massevaccination, når der inden for nogle uger kommer markant flere vacciner til landet. Derfor skulle alle fem regioner i dag lave storskalaforsøg med i alt 100.000 vaccinationer på én dag.
I Ballerup vaccinationscenter blev der i alt vaccineret 2.500 borgere frem til kl. 17 – og i Øksnehallen når man op på 5.000 vaccinerede, når de lukker og slukker kl. 22.
Vi undgik lange køer
Hanne Dorthe Sørensen glæder sig over, at borgerne havde fanget budskabet om, at de ikke skulle komme for tidligt.
”Vores kommunikation er lykkedes – vi ville jo gerne undgå, at særligt de ældre og andre sårbare borgere skulle stå udenfor og fryse, men de kom hurtigt ind, og vi havde et rigtig godt flow,” fortæller Hanne Dorthe Sørensen.
En læring, som hun vil tage med fra dagen er, at man skal være endnu mere tydelig i kommunikationen om, at det kun er borgere med en invitation og en booket tid, der kan komme ind og blive vaccineret.
”Vi havde på et tidspunkt nogle borgere, der gennem mediernes dækning fik det indtryk, at de bare kunne dukke op og stille sig i kø. Dem måtte vi jo skuffe og sende hjem igen, og det er vigtigt at understrege, at der på intet tidspunkt bliver muligt at gå ind fra gaden og blive vaccineret,” siger Hanne Dorthe Sørensen.
Billeder

Information om Region Hovedstaden
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Ny rapport: Børn af forældre med psykisk sygdom i større risiko for dårlig trivsel27.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Omkring tre ud af ti børn og unge i Region Hovedstaden har mindst én forælder, der er diagnosticeret eller behandlet for psykisk sygdom. Langt de fleste trives, men en ny rapport viser, at en gruppe af børnene har udfordringer med blandt andet trivsel, relationer, psykiske vanskeligheder, søvn og sundhed.
Region Hovedstaden fejrer letbaneåbning ved Herlev Hospital22.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag åbner Hovedstadens Letbane hele vejen fra Ishøj til Lundtofte. Ved Herlev Hospital fejrer Region Hovedstaden dagen med is, ultralydsundersøgelse og et bamsehospital for de mindste.
Flere sygeplejersker og jordemødre på hospitalerne – og nyansatte bliver længere13.7.2026 08:14:56 CEST | Pressemeddelelse
Der har aldrig været mere sundhedspersonale ansat i Region Hovedstaden. Sygefraværet er faldet, og 76 procent er meget glade for at gå på arbejde. Det er en positiv udvikling, men vi har fortsat et arbejde foran os, siger udvalgsformand Susanne Due Kristensen (S).
Lokal jordemoderkonsultation på Frederiksberg Hospi-tal1.7.2026 12:23:55 CEST | Pressemeddelelse
Siden februar har gravide på Frederiksberg, Bispebjerg og i Københavns Nordvestkvarter fået tilbud om at gå til kontrol på Frederiksberg Hospital – og spare turen til Gentofte Hospital.
Nyt psykiatrisk medicinambulatorium til børn og unge åbner i Hillerød24.6.2026 11:54:35 CEST | Pressemeddelelse
Det store antal af børn og unge som henvises til børne- og ungdomspsykiatrien betyder, at ventetiden på især medicinsk behandling har været stigende. Det skal et nyt medicinambulatorium i Hillerød nu ændre på.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
