Genåbningen af nattelivet har givet flere skader

Efter halvandet år med både nationale nedlukninger og restriktioner på udskænkning samt lukketidspunkter kan natklubber og diskoteker igen slå dørene op uden restriktioner.
Det har man kunnet mærke hos forsikringsselskabet Alm. Brand, der melder om flere ulykker og uheld, der skyldes en for høj promille.
”Genåbningen af nattelivet har været festlig for manges vedkommende, men der er desværre også en del, der er kommet til skade, fordi de har fået lidt for meget indenbords. Det drejer sig hovedsageligt om cykelstyrt og andre former for fald, der har resulteret i hoved- og kropsskader,” siger Brian Wahl Olsen, direktør for skadepartnerskaber og forebyggelse i Alm. Brand.
Forsikringsselskabet havde forventet en stigning i skader under nattelivets genåbning og har derfor været forberedt på en række henvendelser efter weekendens festligheder.
”Vi har haft travlt med at hjælpe og rådgive vores kunder om mandagen, men har været forberedt. Så alt er foregået i god og ro orden uden lange kø tider, så vi har kunne give vores kunder ro i maven,” siger Brian Wahl Olsen.
Stop mens legen er god
Med genåbningen af nattelivet forventer forsikringsselskabet, at antallet af skader på grund af alkoholindtag igen vil stige. Før coronapandemien havde man omtrent 10 sager om måneden, der drejede sig om voldsepisoder og ulykker, men Brian Wahl Olsen håber, at det tal vil være mindre i fremtiden.
”Der vil altid være nogen, der kommer galt af sted, når de får for meget at drikke. Så vi forventer helt bestemt en stigning efter genåbningen af nattelivet, men jeg håber ikke, at vi vender tilbage til normalen,” siger Brian Wahl Olsen og fortsætter:
”Jeg håber, at mange stopper, mens legen er god og husker at vise hensyn til hinanden, som vi har været så gode til under corona, så vi undgår de dumme uheld. Hvert år ser vi mange mennesker, der kommer alvorligt til skade på grund af alkohol.”
Gode råd
Stop før 5
Jo mere du drikker på en gang, jo større er risikoen for ulykker og uheld. Særligt unge mennesker har en stor risiko for at komme galt af sted ved et stort alkoholindtag.
Tag en taxa
Hvis du har fået for meget at drikke, så bestil en taxa eller ring efter en pårørende, der kan hente dig.
Lad cyklen stå derhjemme
Flere tager cyklen til festen, men det er bedre at lade den blive hjemme. Størstedelen af skaderne sker, når du cykler beruset hjem senere på aftenen. Og lader du cyklen stå efter festen, er der stor sandsynlighed for, at den bliver stjålet.
Gå hjem sammen
Hvis en af dine venner er blevet meget beruset, så hjælp vedkommende hjem.
Nøgleord
Kontakter
Jacob Bülow HansenSenior Presserådgiver
Tlf:28942740abjcha@almbrand.dkBilleder
Information om Alm. Brand Forsikring A/S
Alm. Brand er en dansk finansiel koncern, der blev grundlagt tilbage i 1792.
Gennem mere end 200 år har vi hjulpet vores kunder med at afdække deres forsikringsbehov, forebygge skader og været der, når en skade rammer. Vores erfaring gør, at vi ved, hvad der skal til, når det handler om at sikre dig og dine værdier, så du kan føle dig sikker og have ro i maven. Ordentlighed er vigtigt for os. Som kunde kan du være sikker på både ordentlighed og fornuft, når det kommer til priser, fleksibilitet og dækning. Vi mener, det skal være nemt at være kunde hos os, og vi arbejder hele tiden for at kunne tilbyde dig de bedste løsninger, der gør hverdagen nemmere for dig som kunde. Både i dag, i morgen og i fremtiden.
Følg pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Forsikringsselskaber: Gør dette inden skybrud og kraftig regn rammer mandag13.7.2025 18:38:58 CEST | Pressemeddelelse
DMI har varslet risiko for lokale skybrud og kraftig regn over det meste af landet fra mandag eftermiddag og ud på aftenen. Forsikringsselskaberne Codan og Alm. Brand opfordrer derfor danskerne til at gå en ekstra runde om huset og særligt tjekke tagrender og løfte uvurderlige ejendele op fra gulvet for at undgå skader.
Forsikringsselskab advarer: Ved du disse ting, når du lejer eller udlejer boligen?12.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange danskere vælger at leje eller udleje deres lejlighed, hus eller sommerhus ud i sommerferien. Men uden den rette forsikring kan det hurtigt ende med at blive en dyr fornøjelse, advarer forsikringsselskabet Alm. Brand.
Forsikringsselskab advarer: Skybrud og kraftig regn på vej. Sender forebyggende råd til 80.000 kunder i berørte områder6.7.2025 11:46:24 CEST | Pressemeddelelse
DMI har varslet risiko for lokale skybrud og kraftig regn på Sydfyn og Lolland-Falster fra søndag aften og på hele Sjælland natten til mandag. Forsikringsselskaberne Codan og Alm. Brand opfordrer derfor danskerne til at gå en ekstra runde om huset og særligt tjekke tagrender og løfte uvurderlige ejendele op fra gulvet for at undgå skader.
Alm. Brand: Sådan er du stillet ved flystrejker og missede fly4.7.2025 15:56:08 CEST | Pressemeddelelse
Feriedrømmen kan hurtigt blive til en frustrerende oplevelse, hvis flyet bliver aflyst på grund af strejke eller du misser flyet. Men hvad har du egentlig ret til, og hvad dækker din rejseforsikring?
Alm. Brand: Færre skader end ventet efter voldsom vejrcocktail onsdag3.7.2025 14:32:02 CEST | Pressemeddelelse
Det seneste døgn har budt på en voldsom vejrcocktail med voldsom varme, skybrudslignende regn, lyn, torden og kraftige vindstød over store dele af landet. Forsikringsselskabet Alm. Brand melder om færre skader end ventet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum