Gas-installatører må omstille forretningen

I takt med de stigende gaspriser og ønsket om at frigøre Danmark fra afhængigheden af russisk gas, er danskernes interesse for at sige farvel til deres naturgasfyr og i stedet investere i eksempelvis varmepumper eksploderet de senere uger. Det betyder også, at de installatører, som skal sætte pumperne op, mærker et stigende pres.
”Heldigvis er installatørerne over en bred kamp i stand til at følge med den stigende efterspørgsel, også selvom den naturligvis giver travlhed. Udfordringen lige nu er snarere at skaffe tilstrækkeligt med varmepumper, men producenterne er allerede godt i gang med at skrue op for leverancerne,” siger Troels Hartung, chefkonsulent hos TEKNIQ Arbejdsgiverne, der repræsenterer cirka 4.100 virksomheder indenfor el, vvs og metal, og uddyber:
”Vi ser også, at flere af de installatører, som hidtil har specialiseret sig indenfor gasfyr, allerede nu begynder at omstille deres forretning til i stedet at fokusere på varmepumper, hvilket jo vil øge kapaciteten i branchen.”
Skifter til varmepumper
Ét af de steder, hvor man har valgt at skift forretningsfokus er hos Ølsted VVS. Her har man ”nymonteret rigtig mange gasinstallationer siden 1985”, som der står med brede typer på forsiden af virksomhedens hjemmeside. Men den del af forretningen har mildest talt været presset den seneste tid.
”Vi sælger normalt 80-100 gaskedler om året, men vi har ikke fået en eneste forespørgsel på et tilbud de seneste tre uger. Det er stoppet fuldstændig. Og der er flere kunder, som direkte har sagt til mig, at de ikke vil have Putins gas,” fortæller Hans Henrik Stefansen, der driver enkeltmandsvirksomheden.
Han bliver 66 år næste gang, så det er nærliggende at spørge, om det er tid til pension. Installation af nye gasfyr udgør nemlig en betragtelig del af forretningen, og service på eksisterende kedler er ikke noget, Ølsted VVS beskæftiger sig med. Men det er absolut ikke planen at trække sig tilbage.
”Jeg skal ikke på pension. Det gider jeg ikke,” konstaterer Hans Henrik Stefansen.
Derfor har virksomheden kastet sig over varmepumper, som er et marked med anderledes fart på i øjeblikket.
”Jeg laver varmepumpetilbud, så det basker. Vi har 25 tilbud ude, og vi har foreløbig solgt tre. Det er et marked, jeg venter mig meget af, og det gode ved at installere varmepumper i stedet for gasfyr er, at jeg ikke skal op på taget. Jeg kan nemlig ikke lide at kravle på stiger,” siger Hans Henrik Stefansen med et grin.
Han har netop tilmeldt sig et VE-kursus, så han kan blive VE-godkendt og dermed sikre sine varmepumpekunder muligheden for et tilskud, når de handler med Ølsted VVS.
TEKNIQ Arbejdsgiverne afholder i øvrigt energikonference på Christiansborg d. 29. marts om, hvordan vi kan gøre bygningsopvarmningen grøn.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Troels Hartung, chefkonsulent i TEKNIQ Arbejdsgiverne – tlf.: 77 41 15 38
Billeder
Information om TEKNIQ
TEKNIQ Arbejdsgiverne – Industri & Installation repræsenterer cirka 4.100 virksomheder inden for el, vvs og metal med i alt 55.000 medarbejdere og en samlet omsætning på omkring 60 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Virksomheder vil ansatte lærlinge til at dække behovet10.7.2025 07:02:00 CEST | Pressemeddelelse
31 procent af virksomhederne i det tekniske erhvervsliv forventer sværere rekruttering i de kommende år. Knap halvdelen vil derfor ansætte flere lærlinge – men der er ikke nok at tage af, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Unge har fået øjnene op for de tekniske uddannelser5.7.2025 17:48:23 CEST | Pressemeddelelse
Årets ansøgningstal til de videregående uddannelser viser fremgang blandt de tekniske uddannelser, hvilket lover godt for fremtiden, selvom der skal mere til, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Tårnhøj elpris: Sådan undgår du de dyre timer1.7.2025 15:44:02 CEST | Pressemeddelelse
Elprisen topper i aften, men med få tiltag og moderne løsninger kan danskerne nemt undgå at betale for meget, lyder det fra TEKNIQ.
TEKNIQ: Odsherred-sag bør føre til eftertanke1.7.2025 11:07:02 CEST | Pressemeddelelse
Rekonstruktionsplanen for Odsherred Varme er netop blevet godkendt, hvilket betyder, at det er virksomheder og borgerne, der står tilbage med konsekvenserne, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Virksomhederne har brug for flere udenlandske kolleger30.6.2025 11:21:07 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale er et vigtigt skridt på vejen mod at få flere internationale kolleger til danske virksomheder. Ikke mindst i det tekniske erhvervsliv, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum