Furesø tager temperaturen på det lokale erhvervsklima

Efter et forår, hvor alt har været vendt på hovedet, er der mere end nogensinde brug for at vide, hvordan erhvervsliv og kommune bedst samarbejder om et godt erhvervsklima.
Derfor igangsætter Furesø Kommune nu en storstilet spørgeskemaundersøgelse rettet mod virksomhederne i Furesø. 4000 cvr-numre modtager en invitation til at deltage i undersøgelsen, der er blevet til efter drøftelser med Furesøs lokale erhvervs- og handelsforeninger og erhvervskontaktudvalget i Furesø.
”Furesø Kommune har 7 år i træk nu sikret sig en placering som Nordsjællands mest erhvervsvenlige kommune. Man kommer ikke sovende til sådan en topplacering i Dansk Industris årlige erhvervsklima undersøgelse. Det gør man kun gennem et godt og frugtbart samarbejde erhvervsliv og kommune imellem. Derfor opfordrer vi stærkt virksomhederne til at give deres besyv med ved at deltage i undersøgelsen”, siger Mogens Brusgaard, der er formand for Furesø Industri.
Sidst, en tilsvarende undersøgelse blev lavet, var i 2011. Undersøgelsen fra dengang har dannet grundlaget for det samarbejde, der i dag er om erhvervsudviklingen i Furesø. Nu er det så tid til igen at høre Furesøs virksomheder, hvordan de mener, Furesø bedst udvikler sig til gavn for erhvervslivet og beskæftigelsen.
”Med en så stor og repræsentativ undersøgelse får vi en god viden og indsigt, der kan danne grundlag for de kommende års samarbejde og den dialog, vi har mellem virksomheder og kommune. Den konstruktive dialog betyder meget for, hvordan vi fortsat kan udvikle kommunen erhvervsmæssigt. På vegne af erhvervslivet er jeg meget spændt på at se resultaterne, også fordi det giver os en idé om, hvordan vi i erhvervsforeningen hjælper vores medlemmer bedst muligt,” fortæller Birgit Ritter, formand for Furesø Erhvervsforening.
Hasan Yilmaz (A), formand for Udvalg for beskæftigelse og erhverv i Furesø Kommune hæfter sig ved, at undersøgelsen tager temperaturen på erhvervsklimaet helt lokalt.
”Flere organisationer laver hvert år forskellige undersøgelser, der benchmarker kommunerne mod hinanden. Denne undersøgelse sætter fokus på, hvordan erhvervslivet ser på samarbejdet mellem erhvervsliv og kommune. Men den giver os i høj grad også en pejling af, hvad der vil have størst værdi for erhvervslivet, at vi sætter fokus på fra kommunens side for at fortsætte den gode udvikling, siger han.
Fakta:
invitationen udsendes via e-Boks til ca. 4.000 CVR-numre i Furesø i løbet af uge 34.
Sidst, Furesø Kommune lavede en tilsvarende undersøgelse var i 2011. Her deltog ca. 1.000 virksomheder.
Nøgleord
Kontakter
Hasan Yilmaz (A), formand for Udvalget for beskæftigelse og erhverv i Furesø Kommune, tlf. 2145 0704
Birgit Ritter, formand for Furesø Erhvervsforening, tlf. 2310 0380
Mogens Brusgaard, formand for Furesø INDUSTRI, tlf. 4070 1444
Flemming Ipsen, erhvervskonsulent i Center for Borgerservice, Kultur og Erhverv, Furesø Kommune, tlf. 7235 5454
Kommunikation
Find kontaktoplysninger til Furesøs politikere på https://www.furesoe.dk/politik/byraadet/byraadsmedlemmer/
Billeder

Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Furesø Kommune opfylder mål for genanvendelse af affald30.6.2025 15:05:05 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune har et år før tid nået mål for reel genanvendelse af husholdningsaffald. Desuden er tendensen, at mængden af affald fra husholdninger ikke længere stiger.
Furesø Kulturskole lancerer Kulturpakker til kommunens dagtilbud og skoler23.6.2025 10:47:42 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kulturskole blev en realitet i 2024, da Farum Billedskole blev lagt ind under Furesø Musikskole, og har siden kunnet tilbyde en bred vifte af hold og aktiviteter for børn og unge indenfor kunstneriske og musiske fag. Nu lancerer Kulturskolen et nyt program med tilbud til skoler og dagtilbud under navnet Kulturpakker.
Faglighed og omsorg i højsædet: Kvalitet og nærvær i Børnehuset Vingesus19.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I Børnehuset Vingesus i Furesø Kommune starter relationen mellem barn og dagtilbud ikke ved lågen – den begynder hjemme i stuen. Her møder pædagoger og forældre hinanden for første gang, og et spirende tillidsbånd bliver skabt. Det er ikke bare en gestus – det er en grundsten i den pædagogiske tilgang, hvor tryghed, respekt og ægte nysgerrighed på barnet er i centrum.
Lokale unge vil få flere unge til at stemme i Furesø18.6.2025 13:57:13 CEST | Pressemeddelelse
Støtte fra Furesø Kommune, Nordea-fonden og Tuborgfondet har gjort det muligt at ansætte fire lokale unge, som vil hæve valgdeltagelsen blandt unge i Furesø Kommune. De har allerede store planer.
Furesø Kommune inviterer lokale lodsejere til møde om grøn trepart17.6.2025 10:31:55 CEST | Pressemeddelelse
Nordsjællands Landboforeninger, den lokale grønne trepart og Furesø Kommune inviterer lokale lodsejere til møde den 26. juni om mulighederne for at omlægge landbrugsjord.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum