Furesø 2030: Kom med dit bud på, hvordan vi sammen skaber en endnu bedre kommune
Corona sætter begrænsninger for traditionelle borgermøder. I stedet vil byrådet tage en række andre værktøjer i brug for at sikre en god dialog om kommunens langsigtede udvikling.
Alle borgere modtager i disse dage et brev i deres e-Boks med oplysninger om, hvordan de kan bidrage.
Én af mulighederne er at møde politikerne ude i gadebilledet i forskellige dele af Furesø, ved såkaldte pop-up borgermøder. Pop-up borgermøderne vil blive annonceret snarligt.
Samtidig kan man mødes med sine nærmeste, for eksempel familie eller venner i et "gæstebud”, hvor man med lidt lækkerier kan drøfte kommunens 2030-mål uden risiko for at smitte andre.
Sideløbende med disse aktiviteter kan alle borgere mødes via platformen Citizenlab på https://deltag.furesoe.dk. Platformen er allerede åben nu.
Furesø Byråd besluttede i foråret otte mål for udviklingen af Furesø mod 2030, så kommunen bliver en endnu bedre kommune at bo, leve og arbejde i.
"I byrådet har vi sat en række overordnede mål for udviklingen af kommunen de næste ti år. Men hvad er den rigtige vej til målene? Har vi prioriteret rigtigt, og er vi ambitiøse nok? Det er sådan nogle samtaler, vi håber, borgerne vil bidrage til," siger Furesøs borgmester, Ole Bondo Christensen (A).
Borgerdialog giver nye perspektiver
Inputtet fra pop-up borgermøder og gæstebud kommer ind via den digitale platform på https://deltag.furesoe.dk. Her kan man også foreslå nye indsatser og succeskriterier, og de forskellige inddragelsesformer venter viceborgmester Lars Carstensen (C) sig meget af.
"Vi har tidligere set, at både gæstebuddet og den digitale inddragelse appellerede til andre typer borgere end de klassiske borgermøder gør. Når vi skal udvikle kommunen i fællesskab, skal vi gøre alt for, at så mange stemmer bliver hørt, og her er de nye og lidt utraditionelle dialogformer en fordel," siger Lars Carstensen.
Info: Arrangér et gæstebud:
'Gæstebuds-kittet' består af materiale og lidt lækkerier til seks personer. Som vært tilmelder du dig via nettet på www.furesoe.dk/2030, hvor du også vælger, hvor og hvornår du ønsker at hente materialet og lækkerierne. Gæstebuddet skal foregå i perioden fra den 5/10 til 29/11, hvorefter det ikke længere er muligt at kommentere og foreslå nye succeskriterier på https://deltag.furesoe.dk
Nøgleord
Kontakter
Ole Bondo Christensen (A), borgmester: 7216 5200
Lars Carstensen (C), viceborgmester: 7216 3997 (ikke sms)
Steen Vinderslev, kommunaldirektør, 7216 5100
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Overvældende interesse for Furesø Kulturskoles Kulturpakker28.11.2025 10:02:09 CET | Pressemeddelelse
Furesø Kulturskole lancerede før sommeren det nye koncept Kulturpakker med tilbud til kommunens daginstitutioner og skoler. Interessen har været overvældende. Nu er de første workshops godt i gang.
Furesø Kommune har sendt sms til alle, der kan stemme til kommunalvalget17.11.2025 13:47:53 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag den 18. november er der kommunal- og regionsrådsvalg. For at oplyse alle om valget, har alle stemmeberettigede Furesø-borgere fået tilsendt en sms mellem torsdag og søndag.
Valgbussen besøger Kirke Værløse, Gedevasevang og flere almene boligområder6.11.2025 09:53:46 CET | Pressemeddelelse
Frem til den 13. november stopper valgbussen ved Netto i Kirke Værløse, Gedevasevang, Ungekulturhuset og almene boligområder.
Skattejagt i Hareskoven med Nordsjællands politi blev en stor succes29.10.2025 13:33:07 CET | Pressemeddelelse
I efterårsferien havde Furesø Kommune i samarbejde med Nordsjællands Politi tilrettelagt en skattejagt i Hareskoven for børn og deres familier. Cirka 200 deltog.
Valgbussen kører til Vesterbo og Farum Midtpunkt29.10.2025 12:35:47 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 31. oktober kan beboere i Vesterbo og omegn brevstemme til kommunalvalget. Mandag den 3. november stopper valgbussen i Farum Midtpunkt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
