Frivilligt ungepanel skal give input til Udviklingsministeren
18.12.2020 15:27:47 CET | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Unge udgør 1,8 milliarder. af verdens befolkning, men unge er ofte oversete med begrænset indflydelse på udviklingen af deres samfund. Det vil den danske udviklingsminister ændre på.
”Jeg glad for at vi har taget initiativ til at nedsætte et ungepanel af danske unge og afrikanske unge. Som udviklingsminister er det vigtigt for mig at høre unges holdninger og meninger til fremtidens udviklingssamarbejde.” lyder det fra udviklingsminister Flemming Møller Mortensen.
Beslutningen om at nedsætte et ungepanel modtages med begejstring fra DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd, der længe har haft et ungepanel på ønskesedlen. Mens de afrikanske unge vil nomineres gennem danske ambassader i Øst- og Vestafrika, vil DUF stå for processen med at finde de seks danske panelister. En proces, som starter i dag.
”Selv nu, hvor vi står i en situation med lukkede grænser, oplever vi en rekordhøj interesse fra unge i at engagere sig internationalt og i verdens udvikling. Unge er en kæmpe ressource, og det giver rigtig god mening, at de inviteres med indenfor, når der bliver truffet afgørende beslutninger om deres fremtid,” siger Chris Borup Preuss, formand i DUF.
Tanken med ungepanelet er at sikre, at den del af det danske udviklingssamarbejde, der vedrører unge, tager afsæt i netop unges perspektiver og behov. Panelet, som sidder for et år, vil gennem kvartalsvise møder, få en helt unik mulighed for at komme tæt på både udviklingsministeren og det danske udviklingssamarbejde.
Ansøgning til udviklingsministerens ungepanel
Ungepanelet skal bestå af otte afrikanske og seks danske unge. Og i dag, fredag den 18. december, åbner DUF for ansøgninger. Der er ansøgningsfrist den 17. januar.
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Fælleserklæring om sikkerhed i Arktis22.5.2026 14:58:33 CEST | Pressemeddelelse
De arktisk allierede – Canada, Kongeriget Danmark inklusive Grønland og Færøerne, Finland, Island, Norge, Sverige og USA - har på et møde i Helsingborg den 22. maj i forbindelse med NATO-udenrigsministermødet vedtaget en fælleserklæring om sikkerhed i Arktis.
Den fungerende udenrigsminister deltager i NATO-udenrigsministermøde i Helsingborg21.5.2026 15:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fungerende udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen rejser til Helsingborg for at deltage i NATO-udenrigsministermødet den 21.-22. maj.
Ny erklæring om Den Europæiske Menneskerettighedskonvention15.5.2026 10:14:03 CEST | Pressemeddelelse
Europarådets udenrigsministre har på et møde i Moldova den 14.-15. maj vedtaget en ny erklæring om Den Europæiske Menneskerettighedskonventionen i forhold til migration.
Den fungerende udenrigsminister deltager i møde i Europarådet13.5.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fungerende udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen rejser torsdag til Moldova for at deltage i udenrigsministermøde i Europarådet den 14.-15. maj.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn12.5.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 12. maj kl. 14.15.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
