Fredag 8. marts: Finale i stor cykelturnering for 7. klasser

Den 8. marts slår Thorvald Ellegaard Arena dørene op for finalen i GF Fondens skoleturnering for elever i 7. klasse. Og vi kan godt love, at der bliver kamp til stregen, når de fire bedste klasser skal kæmpe om medaljer og pengepræmier til klassekassen.
Hen over efteråret har cirka 800 elever fra 36 deltagende klasser fra skoler i og omkring den fynske hovedstad deltaget i skoleturneringen, der er den største af sin art i Danmark.
Cykelkonkurrencen startede den 24. januar, og siden er der kørt ni indledende runder for at finde frem til finalefeltet i turneringen. Her har eleverne testet deres færdigheder med tidskørsel og balanceevner på cykel.
Efter de indledende runder er det 7.d fra Nordagerskolen i Ringe, der fører konkurrencen med 898,18 point og er favorit til at løbe med førstepladsen. På andenpladsen er det Højmeskolens 7.a med 903,87 point og på tredje- og fjerdepladsen er det Sanderumskolens 7.a og 7.b med henholdsvist 928,73 og 930,95 point.
30 frivillige fra Cykling Odense med ildsjælen Allan Poulsen i spidsen har gjort det enorme arrangement muligt. GF Fonden er sponsor for skoleturneringerne for elever i 6., 7. og 8. klasse. Skoleturneringen skal bidrage til, at en masse børn får større cykelsikkerhed og cykelglæde og dermed blive bedre og mere sikre cyklister. Se mere om turneringen her.
Fra kl. 11.45 vil finalen blive overværet af:
- Direktør i Sundheds- og Kulturforvaltningen, Bente Graversen, Aalborg
- Direktør for Sundhed, Kultur og Omsorg, Erik Mouritsen, Randers
- Direktør for børn og Kultur, Jørn Henriksen, Esbjerg
- Direktør for Kultur og Borgerservice, Kirsten Jørgensen, Aarhus
- Direktør for Kultur- og Fritidsforvaltningen, Mette Touborg, København
- Direktør i By- og kulturforvaltningen, Anne Velling, Odense.
Pressen er inviteret til præmieoverrækkelsen og er også velkommen til at overvære selve turneringen fredag 8. marts 2019 på Højstrupvej 9, 5200 Odense V.
Programmet er:
- 08.45: Klasserne ankommer til Thorvald Ellegaard Arena
- 09.00: Jane Jegind, rådmand (V) åbner finalen
- 09.20: Finalen starter
- 11.45: Rundvisning af repræsentanter fra de seks største byer i Danmark
- 12.00: Finalen afgøres
- 12.30: Præmieoverrækkelse v/ Michael Johansen, chefkonsulent i Odense Kommune, Fritid og Eliteidræt og Claus Hanfgarn, forretningsfører i GF Fyn.
Kontakter
Konsulent Pernille Andersen, GF Fonden, mobil 23 63 17 17, pern@gftrafiksikker.dk
Billeder
Information om GF Forsikring
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Antallet af indbrud stiger: Tyvene ser danskernes sommerhusannoncer10.7.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren er højsæson for liv og glade dage i de danske sommerhusområder, men ikke al aktivitet skyldes feriegæster. GF Forsikring oplever en stigning i antallet af sommerhusindbrud og advarer om, at tyvene også kan se din sommerhusannonce på nettet.
Pas på søvnige bilister i ferietrafikken: Særligt slemt på motorvejene26.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Særligt motorvejskørsel kan give danske bilister tunge øjenlåg. Det er en farlig tendens, som i sidste ende kan føre til uheld. Danskerne bør være ekstra opmærksomme i ferietrafikken og huske på opkvikkende råd, lyder opfordringen fra GF Forsikring.
Fynske finansvirksomheder i nyt partnerskab20.6.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
GF Forsikring med base i Odense og Middelfart Sparekasse indleder et tæt samarbejde, der foldes ud over landet fra årsskiftet.
Fremtidens vejr stiller krav til danskernes klimasikring13.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Før århundredet er ovre, vil klimaforandringerne betyde mere regn, flere oversvømmelser og voldsommere vejr for danskerne, som kan risikere op til 33 procent flere døgn med over 20 mm nedbør. Heldigvis kan mange klimaskader på huset undgås, lyder det fra forsikringsselskab.
Hækken sender flest på hospitalet, når havearbejdet sætter ind20.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sæsonen for havearbejde er for alvor sat ind, men farerne lurer for de uopmærksomme - det gælder især, når tiden kommer til at klippe hæk. Særligt mændene skal tage sig i agt, lyder det fra GF Forsikring.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum