Bonzer

Fra ambulanceredder til ejendomsmægler: Brødre sælger boliger i lyntempo

Del
Før konkurrerende de to brødre Sebastian og Nicolai Cederholm altid indbyrdes. Nu hjælper de hinanden til succes som ejere af Home Ørestad og Home Amagerbro.
De to brødre, Sebastian (tv.) og Nicolai Cederholm
De to brødre, Sebastian (tv.) og Nicolai Cederholm

Brødre kan skændes, slås og konkurrere om alt. Den drivkraft kan også gøre dem til effektive forretningspartnere. Det er 31-årige Nicolai Cederholm og 29-årige Sebastian Cederholm et godt eksempel på. Udover at være brødre driver de sammen Home Ørestad og Home Amagerbro.

Især på Amagerbro, hvor Sebastian arbejder til dagligt, har der været fart på. Over 12 måneder har afdelingen afsluttet over 100 handler og vundet en intern salgskonkurrence i hele Home-kæden. Det lå dog ikke umiddelbart i kortene, at Sebastian skulle følge i sin brors fodspor og blive ejendomsmægler. Han blev uddannet ambulanceredder, men det føltes bare ikke rigtigt. 

"Jeg fandt hurtigt ud af, at jeg var endt i den forkerte retning, men jeg var stadig drevet af at hjælpe andre. Det var et naturligt skift for mig, fordi min bror snakkede så godt om brtanchen," fortæller Sebastian Cederholm. 

Konkurrencen blev et partnerskab 
De to brødre var ikke altid hinandens bedste venner som børn. Nogle gange blev konkurrencementaliteten for stærk, fortæller Nicolai. 

“Det er ingen hemmelighed, at mit forhold til Sebastian havde og nedture i barndommen. Vi har kun halvandet år imellem os, og er begge yderst konkurrencepræget. Det gav til tider nogle udfordringer.”

Sebastian supplerer: “Vores stærke konkurrencegen gav nogle stridigheder, men i dag har vi et fantastisk forhold.

Kan være helt ærlige 
For de fleste af os kan det være svært altid at være 100% ærlige overfor kollegaer. Vi er bange for at komme til at sige noget forkert eller blive misforstået. Sådan er det ikke, når man arbejder sammen med sin bror, og det er en kæmpe styrke, mener Sebastian og Nicolai. 

“Det er dejligt, at have én ved sin side man stoler 110% på. Både ved de nemme og svære beslutninger,” siger storebror Nicolai. 

“Det bedste ved at arbejde sammen med sin bror er, at vi altid kan være helt ærlige og hjælpe hinanden til at blive endnu bedre,” lyder det fra lillebror Sebastian.

Slåskampene er droppet 
Nogle brødre løser deres konklikter i en slåskamp. Andre går i dagevis uden at snakke med hinanden. Ingen af delene kan anbefales, når man driver forretning sammen. Heldigvis er Nicolai og Sebastian sjældent uenige om beslutningerne.

“Vi er gode til at lytte og give plads til hinanden,” siger Nicolai og tilføjer grinende: “ellers har jeg altid fordelen af at være ældst. ”

Nøgleord

Kontakter

Billeder

De to brødre, Sebastian (tv.) og Nicolai Cederholm
De to brødre, Sebastian (tv.) og Nicolai Cederholm
Download

Links

Information om Bonzer

Bonzer



Følg pressemeddelelser fra Bonzer

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Bonzer

Bonzer og Software-plattformen Kime.ai inngår strategisk partnerskap om AI-synlighet25.11.2025 13:12:32 CET | Pressemeddelelse

København, 24. november 2025:Med over halvparten av forbrukernes research flyttet til AI-tjenester, risikerer bedrifter å bli usynlige hvis de kun fokuserer på klassisk Google-søk. For å imøtekomme denne markedsendringen har Bonzer, et av Nordens ledende SEO-byråer, inngått et tett strategisk partnerskap med det danske programvareselskapet Kime.ai. Partnerskapet skal ruste nordiske bedrifter til å gjenvinne kontrollen i det nye digitale landskapet. Her leverer Kime.ais spesialiserte SaaS-plattform den kritiske datainfrastrukturen som gjør det mulig å analysere og optimalisere synlighet på tvers av tjenester som ChatGPT, Claude, Gemini og Perplexity. Samarbeidet forener to selvstendige spisskompetansene: Bonzers strategiske rådgivning og Kime.ais markedsledende teknologi. Programvaren som avdekker LLM-enes "black box" Mens tradisjonelle søkemotorer i tiår har vært transparente rundt bakenforliggende data, har fremveksten av LLM-er (Large Language Models) skapt et "black box"-scenario fo

Bonzer og software-platformen Kime.ai indgår strategisk partnerskab om AI-synlighed24.11.2025 12:01:49 CET | Pressemeddelelse

København, 24. november 2025: Med over halvdelen af forbrugeres research flyttet til AI-tjenester, risikerer virksomheder at blive usynlige, hvis de kun fokuserer på klassisk Google-search. For at imødekomme denne markedsændring har Bonzer, et af Nordens førende SEO-bureauer, indgået et tæt strategisk partnerskab med den danske softwarevirksomhed Kime.ai. Partnerskabet skal ruste nordiske virksomheder til at genvinde kontrollen i det nye digitale landskab. Her leverer Kime.ai’s specialiserede SaaS-platform den kritiske data-infrastruktur, der gør det muligt at analysere og optimere synlighed på tværs af tjenester som ChatGPT, Claude, Gemini og Perplexity. Samarbejdet forener to selvstændige spidskompetencer: Bonzers strategiske rådgivning og Kime.ai’s markedsledende teknologi. Softwaren der afdækker LLM’ernes “black box” Mens traditionelle søgemaskiner i årtier har været transparente omkring bagvedliggende data, har fremkomsten af LLM’er (Large Language Models) skabt et "black box"-sce

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye