F&P jubler over nyt Folketingsudvalg for digitalisering
Digitalisering er et område, der har været svært at omfavne, da det går på tværs af fagområder, myndighedsområder og ordførerskaber.
- Digitalisering er en tværgående disciplin. Men vi har manglet et samlet ansvar for den danske digitale linje. Derfor hilser vi det velkomment, at vi nu får både en digitaliseringsminister og et nyt digitaliseringsudvalg i Folketinget, lyder det fra Thomas Brenøe, vicedirektør i brancheforeningen F&P.
Danmark er førende i verden, når det handler om en digitaliseret hverdag, og skal vi forsat have succes, så skal der placeres et overordnet ansvar, som garanterer, at de digitale løsninger skaber værdi for borgerne og virksomhederne.
- Vi håber, at udvalget kan hjælpe med at sikre, at myndighederne ikke kun har fokus på effektiviseringsgevinsterne inden for det offentlige, da der tidligere har været en tendens til det, siger Thomas Brenøe.
Samtidig håber F&P, at udvalget kan bidrage til at gøre op med digital silotænkning og sikre, at den offentlige digitalisering ikke slutter ved kanten af den offentlige sektor. I de tilfælde, hvor borgernes digitale rejse går på tværs af offentlige og private aktører, er der behov for bedre digital sammenhæng. Det går ud over borgerne, når det ikke fungerer optimalt.
- Det er oplagt, at udvalget bliver inddraget i mandaterne, når Danmark skal forhandle om EU-reguleringen på det digitale område. De fremtidige digitaliseringstiltag bliver i høj grad fastlagt i Bruxelles - eksempelvis den kommende regulering af kunstig intelligens og EU’s data-forordning, som får enorm betydning for den digitale udvikling i Danmark, fortæller Thomas Brenøe.
- Vi glæder os til samarbejdet med Marie Bjerre som ny digitaliseringsminister og minister for ligestilling og det kommende nye udvalg. At udvalget er blevet en realitet, skyldes i høj grad Lisbeth Bech-Nielsen, da hun har rejst debatten om nødvendigheden af, at Folketinget nedsatte det nye udvalg, slutter Thomas Brenøe.
Kontakter
Nicolai Schacke, 24 24 04 02 / nis@fogp.dk
Information om Forsikring & Pension
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Styrk cybersikkerheden for at sikre Danmarks samfundsrobusthed30.6.2025 09:50:10 CEST | Pressemeddelelse
Vi ser ind i forsvarsinvesteringer for hundredvis af milliarder de kommende år. Men vi må ikke glemme vores nationale beredskab og samfundsrobusthed, mener F&P. Særligt på cyberområdet er Danmark udsat. Derfor spiller forsikrings- og pensionsbranchen ud med otte konkrete forslag til at styrke cybersikkerheden i Danmark.
F&P: Næste års finanslov skal sætte turbo på fremtidssikringen af Danmark25.6.2025 09:02:33 CEST | Pressemeddelelse
Øget klimasikring, styrket velfærd, investeringer i konkurrenceevnen og en øget tryghed for danskerne er blandt de fokusområder, som F&P foreslår i nyt finanslovskatalog, der skal fungere som inspiration frem mod efterårets finanslovsforhandlinger.
F&P: Et opjusteret råderum giver nye muligheder23.6.2025 11:26:14 CEST | Pressemeddelelse
Finansministeriet har i dag opjusteret råderummet frem mod 2030 med 58 mia. kr. F&P mener, at regeringen bør prioritere klimasikring, forsvarsinvesteringer og den grønne omstilling for de nye milliarder.
De grønne pensionsinvesteringer stiger trods global usikkerhed23.6.2025 08:20:25 CEST | Pressemeddelelse
Den grønne omstilling har fået det sværere, bl.a. efter den nye politiske agenda i USA. Alligevel er beholdningen af grønne investeringer hos den danske pensionsbranche øget det seneste år, viser ny opgørelse. Sammenlagt har branchen nu investeret 385 mia. kr. i grøn omstilling.
F&P: Ambitiøst udspil fra regeringen om EU-formandskabsprioriteringer.19.6.2025 13:08:37 CEST | Pressemeddelelse
Mere europæisk forsvar, afbureaukratisering, grøn omstilling, øgede investeringer i EU og en styrkelse af konkurrenceevne er de omdrejningspunkter, som den danske regering lægger op til at have fokus på ved det nærtstående EU-formandskab. Det er korrekt prioriteret, men det er resultaterne, regeringen vil blive målt på, lyder det fra F&P.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum