Forza Italia! Nu håber spillerne, at England får tæsk i finalen
Måske er det historierne om engelske fans, der råbte skældsord efter danske fans på Wembley i onsdags?
Det kan også være historien om, at Kasper Schmeichel blev distraheret med et grønt laserlys af en usportslig tilskuer til EM-semifinalen?
Eller måske er vi bare sure over, at der blev buhet under den danske nationalsang og godt og grundigt bitre over, at England slog os ud af EM og skal spille finale mod Italien i stedet for os?
- Der er i hvert fald noget, der tyder på, at danskerne helst vil have, at Italien vinder på søndag. Der er rigtig mange, der spiller på Italien som vinder af finalen, fortæller Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter i Danske Spil.
Lørdag morgen er knap 60 procent af alle væddemål på udfaldet af EM-finalen sat på Italien som vinder. 20 procent af indskuddene er sat på engelsk sejr.
Det stemmer ikke særlig godt overens med Danske Spils vurdering af de to holds chancer.
- Vi vurderer, at England har en lidt større chance for at vinde finalen. Blandt andet fordi de spiller på hjemmebane og vil have cirka 60.000 tilskuere i ryggen, siger Mathias Reimer Larsen.
Danske Spil vurderer, at der er cirka 37 procents chance for en engelsk sejr til odds 2,65, mens Italien giver odds 2,95 – svarende til knap 34 procents chance. Uafgjort giver odds 3,05.
EM-finalen mellem Italien og England bliver spillet på Wembley på søndag kl. 21.
Kontakt:
Søren Andersen, pressechef i Danske Spil, tlf: 20152062
Mathias Reimer Larsen, oddssætter i Danske Spil, tlf: 31443038
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Træt af dårligt vejr? Danske Spil har vilde 735 millioner i Eurojackpot puljen i aften16.9.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
DMI forudser regn og rusk, men Danske Spils prognose for Eurojackpot byder på 735 millioner kroner til en enlig vinder i aften – og så kan man jo bare rejse derhen, hvor vejret passer.
Lotto: Suverænt største gevinst i over et år14.9.2025 08:44:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker vandt i weekenden Lottos suverænt største gevinst i mere end et år: Vedkommende kan se frem til svimlende 20.000.000 skattefrie kroner. Se her, hvor lykken slog ned.
Ved at være på tide: Lander Eurojackpots førstepræmie i Danmark igen?12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Eurojackpot har 634 millioner kroner i førstepræmiepuljen i aften – og samtidig er det ved at være unormalt længe siden, den seneste førstepræmie blev vundet herhjemme.
Lotto-vinder vil droppe stressende lederjob: ”Drømmer om at blive pedel”10.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke nødvendigvis lykken at have et velbetalt job: En mand fra Østjylland vil bruge milliongevinst fra Lotto på at få et job med mindre stress og mere fritid.
Danske Spils kunder vandt 2,7 millioner på landsholdets pragtsejr9.9.2025 11:24:52 CEST | Pressemeddelelse
Er man kunde hos Oddset, kan man fylde lommerne efter landskampen i går aftes. Hele 2,7 millioner kroner vandt Oddset-kunderne på landsholdets sejr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum