Erhvervsministeriet

Forum for Forbrugerpriser fortsætter i nyt format

Del
Forummet blev nedsat i august 2022 for at holde øje med prisudviklingen på blandt andet helt almindelige dagligvarer som smør og æg.

Regeringen og Forbrugernes Forum for Forbrugerpriser fortsætter. Det har erhvervsminister Morten Bødskov i dag besluttet på det tredje møde i forummet.

Formatet bliver dog ændret, så næste møde afholdes efter Folketingets åbning.

På mødet var der desuden støtte til, at den skærpede prisovervågning, som blev aktiveret i forbindelse med forummets nedsættelse, fortsætter året ud.

”Vi står heldigvis i en anden situation end i august 2022, hvor priserne på alt fra dagligvarer til energi var på himmelflugt. Inflationen ser ud til at have toppet, og afsættet for prisforummet er derfor nu anderledes. Men der er stadig borgere og virksomheder, som mærker konsekvenserne af den høje inflation. Derfor er der brug for, at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen fortsat holder et vågent øje med prisudviklingen. Resultatet af det arbejde vil blive diskuteret med Forum for Forbrugerpriser,” siger erhvervsminister Morten Bødskov.

Samtidig er det besluttet, at de nærmere undersøgelser af priserne på smør og gas, som blev udløst af den skærpede prisovervågning i efteråret 2022, indstilles. Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens resultater viser, at der ikke er grundlag for at fortsætte en nærmere undersøgelse.

Kontakter

For yderligere information kontakt:


Erhvervsministeriet pressetelefon: 9133 7007

Information om Erhvervsministeriet

Erhvervsministeriet
Erhvervsministeriet
Slotsholmsgade 10-12
1216 København K

33 92 33 50https://www.em.dk/

Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet

Presseinvitation: Præsentation af nye tiltag der skal gøre danskernes hverdag billigere17.9.2025 17:15:42 CEST | Pressemeddelelse

Styrket konkurrence på de danske markeder kan medvirke til, at danskerne får flere penge mellem hænderne. Torsdag den 18. september inviterer erhvervsminister Morten Bødskov og transportminister Thomas Danielsen til præsentation af nye, målrettede initiativer, der skal bidrage til at styrke konkurrencen og give danske familier bedre muligheder for at få økonomien til at hænge sammen. Efter præsentationen vil der være mulighed for bilaterale interviews med erhvervsminister Morten Bødskov og transportminister Thomas Danielsen. Tid: Torsdag d. 18. september kl. 13:15 Sted: Enghavevej 199, 2450 København, på hjørnet af Sydhavns Plads og Enghavevej ved skulpturen ’Anchor’.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye