Fortsat stigning i lærepladser
16.6.2022 14:23:06 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Børne- og Undervisningsministeriets nye tal fortæller, at der er indgået flere lærepladsaftaler i de første fire måneder af 2022 end i de samme måneder året før. Og antallet af elever i skoleoplæring, tidligere ’skolepraktik’, er faldet med hele 33,8 procent. I april 2022 er der blot 3.687 elever i skoleoplæring.
- Det er en rigtig positiv udvikling, siger underdirektør i DI Signe Tychsen Philip.
- Vi har længe haft det dårligt med ikke at kunne forsikre erhvervsskolelever en læreplads. Men mange års arbejde med at få flere virksomheder til at engagere sig i at oplære elever ser nu ud til at bære frugt. Og så har manglen på arbejdskraft selvfølgelig også fået mange virksomheder til at ansætte flere lærlinge, siger Signe Tychsen Philip.
I april 2022 er der i alt cirka 78.000 igangværende lærepladsaftaler over hele landet – det er højeste niveau siden 2013.
De nye tal er også godt nyt for den grønne omstilling. I en ny analyse fra COWI fremgår det, at det kræver tusindvis af nye medarbejdere i industrien, hvis vi skal nå i mål med en 70 pct. CO2-reduktion. Det er særligt medarbejdere, som er uddannet indenfor automatik- og procesuddannelsen, industritekniker, mekaniker samt smed, der er stor efterspørgsel efter. For de uddannelser har der været en stigning i igangværende aftaler på 7 procent i 2022 sammenlignet med året før. Og udviklingen accelererer – der er på disse uddannelser indgået 40 procent flere aftaler de første fire måneder af 2022 sammenlignet medsamme måneder i 2021.
- Behovet for mere arbejdskraft til den grønne omstilling er en enorm udfordring for uddannelsessektoren. Men den positive udvikling i lærepladser både inden for industrien og generelt er et lille skridt frem. Forhåbentlig kan de mange lærepladser lokke flere ind på erhvervsuddannelserne, så vi på længere sigt har flere faglærte, der kan være med til at accelerere den grønne omstilling, siger Signe Tychsen Philip.
Foto kan bruges frit.
Billedtekst: "Forhåbentlig kan de mange lærepladser lokke flere ind på erhvervsuddannelserne, så vi på længere sigt har flere faglærte," siger underdirektør i DI Signe Tychsen Philip.
Følg os på:
Kontakter
Signe Tychsen Philip, underdirektør i DI, 2565 9282
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI ruster organisationen og driften yderligere til digitaliseret fremtid28.5.2026 12:19:51 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks største erhvervsorganisation gennemfører ny organisationsudvikling for i endnu højere grad at kunne imødegå en stigende kompleksitet i behov hos såvel samfund som medlemsvirksomheder.
DI: Vand under pres kræver en ny kurs for Danmark27.5.2026 14:42:43 CEST | Pressemeddelelse
DI vil gøre Danmark til globalt foregangsland for cirkulær vandforvaltning, klimatilpasning og vandteknologi – og sikre rent drikkevand, robust forsyning og adgang til vand for fremtidens industri.
DI om vismandsrapport: Virksomheder oplever en anden hverdag26.5.2026 12:02:55 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Industri har ros til den nye rapports relevante analyser om bl.a. differentieret moms, udenlandsk arbejdskraft og den aktuelle økonomiske politik, men vismændenes analyse af store virksomheder rammer ved siden af virkeligheden
DI-prognose: Stiger en tønde olie 10 dollar, kan det koste tusindvis af job16.5.2026 07:04:42 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt oliechok fra krigen i Mellemøsten kan forplante sig til lavere aktivitet og færre job i Danmark. Dansk Industris prognose viser, at hvis olieprisen i en periode ligger blot 10 dollar højere end forventet, kan det bremse væksten med milliarder og koste 11.000 job.
DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet12.5.2026 16:54:23 CEST | Pressemeddelelse
Danmark er på vej til at indfri 70-procentsreduktionsmålet i 2030. Men alt afhænger af implementeringen, så de politiske aftaler bliver omsat til konkret handling. Det forudsætter stabile rammevilkår og en fast kurs i klimaindsatsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


