Forsvarsindustriens førstemand fylder rundt

Det er gået stærkt i de ni måneder, der er gået siden fødselaren tiltrådte stillingen i DI Forsvar og sikkerhed. Brancheforeningen har skiftet navn, implementeret en ny strategi og indgået en samarbejdsaftale med CenSec, der driver klyngeaktiviteter på området – alt sammen milepæle i udviklingen af brancheforeningen, som skal være med til at omsætte medlemmernes store ambitioner om at skabe vækst, arbejdspladser og vigtige bidrag til Danmarks sikkerhed.
Forsvars- og Aerospaceindustrien i Danmark skaber arbejdspladser og eksport samt driver teknologiudvikling i Danmark. Branchen har endvidere en strategisk rolle i forhold til rigsfællesskabets sikkerhedspolitiske interesser. Branchens strategiske betydning vil øges i de kommende år – med Joachim Finkielman og hans nye stab i brancheforeningens sekretariat i spidsen.
Joachim Finkielman kom til DI 1. april i år efter 23 år i Forsvarsministeriets koncern og fra en stilling som vicedirektør i Beredskabsstyrelsen. Inden har han blandt andet været chef for Forsvars- og Sikkerhedspolitisk Kontor i Forsvarsministeriet, forsvarsrådgiver ved de permanente danske repræsentationer til NATO og EU og chef for ministersekretariatet.
Der er altså tale om en erfaren embedsmand og leder med substantiel viden og erfaring indenfor politiske processer, ministerbetjening, strategisk udvikling, udformning af politik og politisk forhandling.
Joachim Finkielman er kandidat i statskundskab fra Københavns Universitet. Han er gift med cand.jur. Christine Ravnholt Hartmann. Sammen har de to børn på 16 og 14 år.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder

Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Dansk Metal og DI: Kommunalvalget skal handle om de unge31.10.2025 08:35:00 CET | Pressemeddelelse
De to førende repræsentanter for lønmodtagere og arbejdsgivere, Claus Jensen fra Dansk Metal og Lars Sandahl Sørensen fra DI, er enige om at valgkampen op til kommunalvalget tirsdag den 18. november skal handle meget mere om vores unge. Antallet unge mellem 15 og 18 år falder nemlig i de kommende 10 år i halvdelen landets kommuner, og det frygter DI og Dansk Metal rammer de lokale virksomheder og de udsatte kommuner.
DI: Aftale om 11 industriparker er et vigtigt skridt for hele Danmark28.10.2025 09:32:51 CET | Pressemeddelelse
Aftalen om nye industriparker markerer et vigtigt skridt for at styrke rammerne for produktion, industri og erhvervsudvikling i Danmark, lyder fra Dansk Industri.
DI-udspil skal styrke folkeskolen og de unges vej til arbejdsmarkedet27.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med faldende ungdomsårgange står Danmark over for en alvorlig udfordring. DI lancerer nu et kommunalt ungeudspil, der skal hjælpe kommunalpolitikerne med at investere mere i vores unge og få dem godt ind på arbejdsmarkedet.
DI-ros til K og regeringen: God finanslov til danskerne23.10.2025 13:01:39 CEST | Pressemeddelelse
Øget beskæftigelsesfradrag til ældre er blandt højdepunkterne i finansloven, lyder det fra Dansk Industri, der også roser Konservative for at gå aktivt ind i den politiske løsning
Organisationer i fælles erklæring: Alle lærlinge skal møde trygge lærepladser og respektfulde fællesskaber23.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Som opfølgning på DR’s programserie ”Livet som lærling” om trivslen blandt lærlinge i bygge- og anlægsbranchen går elevorganisationer, fagforeninger, arbejdsgivere og erhvervsskoler nu sammen i en fælles erklæring.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum




