Første nordiske topmøde om metaverse
23.1.2023 10:38:54 CET | DI - Dansk Industri | Presseinvitation

Pressen inviteres til:
Nordic Metaverse Summit 2023
Fredag den 27. januar, kl. 9.30
Industriens Hus,
H.C. Andersens Boulevard 18,
København.
På konferencen drøfter branchefolk og eksperter fra ind- og udland muligheder og udfordringer for borgere, virksomhederne og vores samfund.
Det nye digitale univers giver virksomhederne helt anderledes muligheder for at markedsføre og sælge deres produkter. På konferencen fortæller danske virksomheder om deres erfaringer med metaverse. Det gælder bl.a. virksomheder som Bang & Olufsen og DSB.
I metaverset tager vi de samme udfordringer med over, som vi allerede kender. F.eks. hvordan håndterer vi bæredygtighed? Det kommer Michael Birkebæk, Partner, ESG and Products Lead DK, KPMG og fortæller om.
Og hvad med emner som diversitet og inklusion? Det er emner, der drøftes i en paneldebat med Sara Lisa Vogl, Co-Founder, WIIT (Women in immersive Technologies), Andrea Bravo, Founder, Metaverse Data & Ethics og Oliver Anton Lunow Nielsen, Project Manager for Future Generations Shaping Future Technology, Ungdomsbureauet.
På konferencen præsenterer Instituttet for Fremtidsforskning et nyt globalt studie af metaverse.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger og tilmelding: pressemedarbejder Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder
Links
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Lærlingelinjen åbner 4. maj: Byggeriets parter klar med samlet indsats for trivsel og trygge oplæringsmiljøer4.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tv-programmer som “Bare en lortelærling” har sat spotlight på en virkelighed, hvor nogle lærlinge oplever en hård tone, mobning og utrygge oplæringsmiljøer. Det kalder på konkrete handlinger. Derfor åbner Lærlingelinjen den 4. maj – en ny, uvildig rådgivningslinje, hvor lærlinge i byggeriets uddannelser nemt og fortroligt kan få hjælp, hvis de mistrives eller oplever problemer i oplæringen. Lærlingelinjen er etableret af DI, 3F’s Byggegruppe og Byggeriets Uddannelser og er ét af flere sammenhængende tiltag, der skal sikre, at lærlinge ikke står alene – og at der bliver handlet, når grænser overskrides. ”De historier, vi har set i medierne, viser, at der stadig er oplæringsmiljøer, hvor kulturen ikke er god nok. Med Lærlingelinjen gør vi det enkelt for lærlingene at række ud og få hjælp – og vi viser samtidig tydeligt, at vi tager ansvar for at følge op. Ingen skal opgive deres uddannelse, fordi de står alene med problemer,” siger Signe Philip, vicedirektør i DI. En enkel indgang – med
Danskerne vil have erhvervslivet med i beredskabet4.5.2026 06:05:26 CEST | Pressemeddelelse
Et markant flertal af danskerne ønsker, at virksomhederne spiller en aktiv rolle i Danmarks beredskab. Det viser en ny befolkningsundersøgelse, som er foretaget for Dansk Industri (DI).
Presseinvitation: Skoleelever dyster om at blive Danmarks bedste til iværksætteri1.5.2026 08:54:59 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag dyster Danmarks mest entreprenante elever fra ungdomsuddannelser over hele landet om DM-titlen i entreprenørskab.
Danish.Care og DI styrker branchen for velfærdsteknologi og hjælpemidler29.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danish.Care og Dansk Industri (DI) indleder et forpligtende samarbejde, der skal give virksomheder inden for velfærdsteknologi og hjælpemidler øget politisk gennemslagskraft og bedre vækstvilkår. Det har medlemmerne af Danish.Care besluttet på generalforsamlingen tirsdag den 28. april.
DI: Højesteretsdom kan sende milliardregning for gamle arbejdsskader til virksomhederne28.4.2026 12:43:54 CEST | Pressemeddelelse
Dagens højesteretsdom ændrer med tilbagevirkende kraft årtiers praksis, og rejser store spørgsmål om retssikkerhed i arbejdsskadesystemet, vurderer Dansk Industri.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

