Første kommune i Danmark får idrætscertificeret alle plejecentre
De ældre i Esbjerg Kommune skal have en sjovere og sundere alderdom, og derfor har kommunen valgt at få idrætscertificeret samtlige plejehjem i kommunen.
Tirsdag den 13. september certificeres Plejehjemmet Hedelund som senioridrætscenter, og med den sidste certificering i hus har alle 16 plejehjem i Esbjerg Kommune nu status som senioridrætscenter, hvor bevægelse og aktivitet vægtes højt. Certificeringen betyder, at både medarbejdere og beboere i endnu højere gad er blevet klædt på til at gøre idræt og bevægelse til en del af hverdagen.
”I Esbjerg Kommune lægger vi stor vægt på, at alle borgere kan leve et aktivt liv med livskvalitet længst muligt. Her spiller muligheden for at dyrke senioridræt en stor rolle, da det er med til at fremme livskvaliteten. Med aktiviteter så som stolegymnastik, cykling, dans og andre aktiviteter oplever beboerne at være fælles om at være aktive, og det bidrager positivt til samværet”, siger formand for Sundhed & Omsorgsudvalget May-Britt Andrea Andersen.
For at blive certificeret som et senioridrætscenter skal plejehjemmet bl.a. tilbyde minimum tre ugentlige aktiviteter inden for ældreidrætsområdet. Derudover skal plejehjemmet have uddannede aktivitetsmedarbejdere. Ordningen administreres af Dansk Arbejder Idrætsforbund (DAI) og Danmarks Idrætsforbund, som nu gennem en årrække har bistået Esbjerg Kommune i certificeringsprocessen.
”Esbjerg Kommune er virkelig kommet i senioridrættens superliga med de her certificeringer. De kan være stolte af at være de første i Danmark, som går så helhjertet til det her, og ser fremsynet på et område, hvor både livskvalitet og økonomi virkelig kan komme under pres i fremtiden,” siger forbundsformand i DAI Peer Huniche.
Der er god økonomisk fornuft i at prioritere fysisk aktivitet blandt ældre, fordi en såkaldt ”sund aldring”, hvor man holder sig i form, og hvor en øget levealder ikke bliver modsvaret af mere sygdom, kan spare samfundet for 30 milliarder årligt. Det viser en rapport fra de økonomiske vismænd fra 2019. Der findes i dag knap 50 idrætscertificerede plejecentre i Danmark.
På Hedelund fejres dagen med overrækkelsen af certificeringen, og derefter vil elever fra FGU Vest arrangere flere små aktiviteter for beboerne. Efter at have deltaget i fx stigegolf og risposekast serveres der kage for beboerne. Dagen for den sidste certificering bliver ikke bare ekstra festlig på Hedelund. Alle 16 plejehjem serverer i den anledning kage.
Pressen er velkommen til at deltage på Hedelund ved overrækkelsen af certificeringen kl. 10 tirsdag den 13. september på Spangsbjerg Møllevej 316, 6705 Esbjerg Ø.
Kontakter
May-Britt Andrea Andersen, formand for Sundhed & Omsorgsudvalget,
Esbjerg Kommune, tlf. 53 10 50 09
Arne Nikolajsen, direktør, Fritid Sundhed & Omsorg, Esbjerg Kommune,
tlf. 23 47 71 28
Thomas Ahrentz, idrætskonsulent, Dansk Arbejder Idrætsforbund, tlf. 21 75 07 24
Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Grøn vækst får adresse i Esbjerg: Korskro Vest udpeget som statslig industripark28.10.2025 09:43:44 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har udpeget Esbjerg som hjemsted for en af Danmarks kommende statslige industriparker. Udpegningen markerer et vigtigt skridt i den grønne omstilling og styrker Esbjergs rolle som centrum for grøn energi og produktion.
MYRTHUE kører ud: Børn møder naturen dér, hvor de er27.10.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
En ny indsats bringer kommunens børn tættere på naturen, når MYRTHUEs naturvejledere rykker ud til daginstitutionerne og viser, hvor meget der er at opdage i det grønne lige uden for døren.
Unge solstråler skaber glæde på plejehjem og fremtidshåb23.10.2025 10:58:19 CEST | Pressemeddelelse
Unge i Esbjerg skaber livsglæde på plejehjem – og får lyst til en fremtid i velfærdsfagene. Pressen inviteres til at møde unge og plejehjemsbeboere og høre om deres erfaringer med projektet Solstråler på plejehjemmet Solgården torsdag den 30. oktober kl. 15 – 17.
Hvad er Danmarks Største Vælgermøde?22.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Kom og vær med til Danmarks Største Vælgermøde den 27. oktober kl. 19.00-20.15 på Hovedbiblioteket i Esbjerg.
Arkitekturens Dag i Det Internationale Kvarter: Natur, klima og fællesskab15.10.2025 13:06:27 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 21. oktober markeres Arkitekturens Dag med både en indvielse og en forsmag på et innovativt lysdesign i Det Internationale Kvarter. Arrangementet sætter fokus på, hvordan natur, klima og fællesskab kan forme rammerne for fremtidens byudvikling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
