Forskere sætter kritisk fokus på politi-teknologi
5.2.2021 05:30:00 CET | PROSA | Pressemeddelelse
IT-Universitetet og de it-professionelles fagforening PROSA deltager i de kommende tre år i et af de første større, internationale forskningsprojekter, der undersøger politiets brug af big data til efterforskning og forebyggende politiarbejde – også kaldet predictive policing. Formålet er at afdække de menneskelige og samfundsmæssige konsekvenser af politiets stigende brug af teknologiske løsninger som ansigtsgenkendelse, kameraovervågning, big data og andre digitale værktøjer.
Projektet hedder CUPP (Critical Understanding of Predictive Policing) og er anført af ITU i København i samarbejde med universiteter og forskningscentre i Estland, Letland, Norge og Storbritannien. I alle disse lande står digitaliseringen af den offentlige sektor højt på den politiske dagsorden. Det gælder også politiets arbejde, hvor automatisering, overvågning og brugen af avanceret teknologi og big data vinder frem.
”Men i realiteten ved vi meget lidt om, hvad kunstig intelligens, big data og andre datadrevne teknologier betyder for politiets arbejde med hensyn til at forudsige, forhindre og efterforske kriminalitet eller for relationen mellem politi og civilsamfund. Vi har brug for indsigt i, hvordan politiet anvender værktøjerne, og hvordan disse metoder bliver opfattet af borgerne”, siger Vasilis Gallis, lektor på ITU og projektleder for det internationale forskningssamarbejde.
I Danmark er forskernes interesse rettet mod politiets it-system POL-INTEL, som er udviklet af det amerikanske firma Palantir, og som samkører information fra eksempelvis politirapporter og anmeldelser af kriminalitet fra politiets egne databaser med eksterne kilder. Systemet er ved hjælp af kunstig intelligens og data fra sociale medier bygget til at komme med forudsigelser om, hvem der har størst sandsynlighed for at begå kriminalitet – et eksempel på såkaldt intelligence-led policing.
”Derfor vil vi også beskæftige os med de sociale og etiske bekymringer, menneskerettigheder og grundlæggende frihedsrettigheder i relation til den voksende udbredelse af datadrevne værktøjer i politiets arbejde”, siger Vasilis Gallis.
Udover at forske i POL-INTEL er ITU’s rolle at koordinere det internationale forskningsprojekt, mens PROSA blandt andet bidrager med it-teknisk viden. Desuden skal PROSA afholde en række arrangementer, der inddrager civilsamfundet, og drive en hjemmeside, der samler viden om predictive policing og kommunikerer resultaterne af de enkelte forskningsprojekter.
”Forhåbentlig kan vi med dette projekt skabe grundlaget for en offentlig debat om de dilemmaer, det rejser, når magtudøvelse og overvågning i stigende grad sker på baggrund af big data og digitale løsninger”, siger Niels Bertelsen, der er formand i PROSA.
Han henviser til, at amerikanske forskere eksempelvis har påvist alvorlige svagheder og indbygget bias i den eksisterende teknologi til ansigtsgenkendelse.
”Politiets arbejde ændrer sig markant i takt med, at de får adgang til flere og flere digitale værktøjer. Men det åbner også for en række faldgruber. I et demokratisk samfund er tilliden til politiet afgørende, og derfor skal der være indsigt i politiets arbejdsmetoder og redskaber”, siger Niels Bertelsen.
FAKTA OM CUPP
Fem universiteter og et forskningscenter deltager i forskningsprojektet CUPP (Critical Understanding of Predictive Policing)
· IT-Universitetet, Danmark
· St. Andrews University, Storbritannien
· University of Latvia, Letland
· Baltic Studies Centre, Letland
· Tallinn University of Technology, Estland
· Oslo Universitet, Norge
CUPP er et treårigt forskningsprojektet og har modtaget en bevilling på 1 millioner euro fra Nordforsk. Projektet indledes med en lukket online-konference den 5. februar, hvor deltagerne tilrettelæger aktiviteterne i 2021.
Nøgleord
Kontakter
Lektor Vasilis Gallis, IT-Universitet, vgal@itu.dk, telefon +45 3052 2977
Forbundsformand Niels Bertelsen, PROSA, nb@prosa.dk, telefon +45 4011 4123
Kommunikationschef Ole Hoff-Lund, PROSA, ohl@prosa.dk, telefon +45 2683 8184
Information om PROSA
Følg pressemeddelelser fra PROSA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PROSA
Pernille Bjørn vinder Ada Lovelace-prisen21.10.2026 18:37:00 CEST | Pressemeddelelse
Professor på Datalogisk Institut, Pernille Bjørn blev her til aften kåret som den første modtager af Ada Lovelace-prisen for hendes arbejde for at synliggøre kvinder rolle i IT, samt for hendes evne til at sætte dagsordener inden for kønsdebat og IT-faget. Ada Lovelace-prisen er stiftet af IT-fagforeningen PROSA, for at sætte fokus på mangfoldighed inden for IT-faget.
IT-fagforening kårer kvindelig rollemodel i IT-faget20.10.2026 12:09:38 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 21. oktober kårer IT-fagforeningen PROSA den kvindelige rollemodel, som har sat det største aftryk i forhold til at få flere kvinder til at interessere sig for IT-faget, samt sat en dagsorden i debatten om IT og samfund. Vinderen vil modtage Ada Lovelace-prisen samt 15.000 kroner.
IT-fagforening kårer kvindelig rollemodel i IT-faget20.10.2026 11:55:56 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 21. oktober kårer IT-fagforeningen PROSA den kvindelige rollemodel, som har sat det største aftryk i forhold til at få flere kvinder til at interessere sig for IT-faget, samt sat en dagsorden i debatten om IT og samfund. Vinderen vil modtage Ada Lovelace-prisen samt 15.000 kroner.
Finanslovsforslag jagter dimittender på et tidspunkt, hvor de allerede er hårdt ramt29.9.2026 13:15:32 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens finanslovforslag om at øge krav til studerende om studiearbejde er ifølge IT-fagforeningen PROSA et vanvittigt dårligt signal at sende i en periode med stor usikkerhed omkring AI, stigende arbejdsløshed og længere tid med jobsøgning blandt nyuddannede. ”Det er det helt forkerte tidspunkt og sted at skabe usikkerhed hos en udsat gruppe, som risikerer at blive en tabt generation. Vi står foran en periode med massive forandringer på arbejdsmarkedet og måden af arbejde på. Der er brug for ro og tryghed, og for at vi investerer i hjælp til kompetenceudvikling og at komme ind på arbejdsmarkedet”, fastslår næstformand i PROSA Curt Kjærsgaard Raavig.
IT-fagforening: Fald er et wake-up-call. Vi er nødt til at lave uddannelser i takt med tiden6.7.2026 12:52:34 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsakademierne oplever et fald i søgning på 28 procent for IT-uddannelserne og på datamatiker-uddannelsen fald på hele 31 procent. ”Det er brandærgerligt, men også forståeligt. Det er helt klart en konsekvens af usikkerhed omkring fremtiden arbejdsmarked og kunstig intelligens. De unge er i øjeblikket fanget i et vakuum, hvor uddannelser og udvikling af AI-værktøjer ikke flugter med hinanden. Vi skal simpelthen straks i gang med at tilrette med nye og virkelighedsnære strategier og måder at uddanne på”, fastslår Michael Holm, ansvarlig for uddannelsesområdet i PROSA.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
