Forsikrings- og pensionsbranchen: Regering giver et godt afsæt for nyt og stærkt sundhedsvæsen
- Vi står med en kæmpestor fælles opgave, som handler om at fremtidssikre det samlede sundhedsvæsen i Danmark – med afsæt i en stærk offentlige kernevelfærd. Vores branche har længe været en etableret del af danskernes sundhed i hverdagen, og derfor er det godt, at der bliver set på en mere hensigtsmæssig sammenhæng i det samlede sundhedsvæsen, siger Kent Damsgaard, adm. direktør i F&P.
Han glæder sig over det stærke fokus på tværgående løsninger i den fremtidige organisering af sundhedsvæsnet.
- Det fremgår af kommissoriet, at den skal se fordomsfrit på strukturen og organiseringen af sundhedsvæsnet, og det har vi som branche efterspurgt længe. Vores medlemmer mærker i den grad presset på vores sundhedsyderser både på det mentale og det fysiske område. Derfor ser vi både et behov for at styrke den offentlige kernevelfærd og sikre et bedre samarbejde på tværs, siger Kent Damsgaard.
Han peger på, at 2,3 millioner danskere i dag har en sundhedsforsikring som supplement til de offentlige kerneydelser.
- I branchen supplerer vi danskernes sundhed, ved at forebygge at mindre skavanker bliver til behandlingskrævende skader i sundhedsvæsenet. 2.3 mio. danskerne har en sådan forsikring, så vores branche er i den grad en del af danskernes nære sundhed og dermed også en del af løsningen til at fremtidssikre og løfte vores sundhedsvæsen, siger Kent Damsgaard.
- Det er en bunden opgave for regeringen at løse de store udfordringer på sundhedsområdet og ikke mindst at styrke den nære sundhed, så vi kan forebygge, at danskerne ender i det specialiserede sundhedsvæsen og belaster sygehusene. Her kan og vil vores branche gerne bidrage, siger Kent Damsgaard.
Kontakter
Nicolai Schacke, F&P, 24 24 04 02
Links
Information om Forsikring & Pension
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
F&P: God havplan hæmmes af ét stort minus7.6.2023 15:29:37 CEST | Pressemeddelelse
Folketingets partier har indgået aftale om en ny havplan for Danmark, der i høj grad rammer en svær balance mellem udbygning af vedvarende energi og beskyttelsen af Danmarks havmiljø. F&P kvitterer positivt for aftalen, men ærgrer sig over, at havplanen samtidig rummer ét stort minus i form af et stop for de såkaldte åben dør-projekter.
Milepæl: Forsikrings- og pensionsbranchen får sin egen lov1.6.2023 10:32:59 CEST | Pressemeddelelse
Folketinget har netop vedtaget ’Lov om forsikringsvirksomhed’, der betyder, at myndighederne endelig begynder at se på den finansielle sektor som flere forskellige brancher. I F&P jubler forsikrings- og pensionsbranchen over den nye lov, hvor reguleringen i langt højere grad tilpasses branchen.
Tidssvarende bygninger til vores værnepligtige er et tiltrængt løft af Forsvaret30.5.2023 10:15:22 CEST | Pressemeddelelse
Det netop lancerede forsvarsudspil fra regeringen, betyder investeringer for 143 mia. kr. i de kommende år. Blandt andet skal der bruges penge på tidssvarende bygninger, som kan skabe bedre rammer for de værnepligtige. Forsikrings- og pensionsbranchen opfordrer til et tæt samarbejde mellem Forsvaret, virksomheder og pensionsselskaber om at løse opgaven.
Brevkasse: Uvildige rådgivere fra Forsikringsoplysningen gør dine læsere klogere på forsikring12.5.2023 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De fleste ved, at forsikringer er gode at have, men ved dine læsere, hvad der helt præcist gælder i enkeltsager? Har de fx styr på, om børn automatisk er dækket på forældrenes ulykkesforsikring? Om ejerskifteforsikringen dækker asbest? Og om indboforsikringen dækker, hvis et cykelbatteri bryder i brand?
Pensionsbranchen: Offentlig-privat samarbejde skal være del af løsningen for Forsvaret4.5.2023 13:41:10 CEST | Pressemeddelelse
Fungerende forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) har netop præsenteret en afdækning af Forsvarets økonomi og regeringens plan for en genopretning. Afdækningen understreger, at der er stort behov for investeringer – både for at indhente efterslæbet på bygninger og i nyt personel og materiel. Pensionsbranchen står klar til at samarbejde om at bidrage til løsningen på de områder, hvor det er relevant.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum