Formand for lederforeningen i BUPL: Bedre kvalitet kræver flere pædagoger

TV2’s dokumentarudsendelse om hverdagen i to daginstitutioner i Viborg og Aars har givet landets politikere og offentligheden indsigt i forholdene for børn og pædagogisk personale, som ingen kan sidde overhørig, mener formanden for lederforeningen i BUPL, Eva Munck Immertreu.
”Det er tydeligt for enhver, at selv om ledelsen og strukturen er nok så god, og den pædagogiske faglighed hos personalet høj, så kan det ikke stå alene. Når lederne er tvunget til at lade pædagogerne være alene med store børnegrupper, så kommer kvaliteten til at halte,” siger Eva Munck Immertreu, der repræsenterer godt og vel 4000 pædagogfaglige ledere.
Hun roser de ledere, forældre og kommuner, der har inviteret offentligheden indenfor i deres daginstitutioner i den nye TV2-dokumentar.
”Det er ikke nemt at åbne dørene, når man ved, at medarbejderne kæmper for at få enderne til at hænge sammen hver eneste dag, og at det som tv-optagelserne viser, ikke nødvendigvis er det, man gerne vil kendes for. Men det er nødvendigt, og derfor er der stor grund til at rose lederne i Markvænget og Unoden samt de to kommuner for deres åbenhed,” siger Eva Munck Immertreu.
En stor undersøgelse blandt de pædagogfaglige ledere viser, at over halvdelen af daginstitutionerne må lave vagtplaner med planlagt ”alenetid” – altså hvor en pædagog står alene med børnegrupper på i gennemsnit 18 børn. Ellers hænger skemaet ikke sammen.
Formanden for lederforeningen i BUPL håber, at dokumentaren vil føre til, at politikerne nu tager det første store skridt i forhold til at forbedre forholdene i landets daginstitutioner og indføre minimumsnormeringer i forbindelse med finansloven for 2020.
”God pædagogfaglig ledelse er vigtig, men vi kommer bare ikke uden om, at bedre normeringer og flere pædagoger er en grundforudsætning for at hæve kvaliteten i landets daginstitutioner. Så enkelt er det,” siger lederformanden.
Kontakter
Laurids Bæk SimonsenPressechef
Tlf:22833692lbs@bupl.dkBilleder
Links
Information om BUPL

Sundkrogskaj 20
2100 København Ø
Hovednummer: 3546 5000 / Pressetelefon: 2277 4090http://www.bupl.dk/
BUPL er Danmarks største fagforening for pædagoger og har over 65.000 medlemmer. BUPL arbejder for at fremme de bedst mulige betingelser for pædagogerne og udøvelsen af pædagogprofessionen. Fagforeningen varetager vores medlemmernes interesser over for lovgiver, arbejdsgiver og andre.
Følg pressemeddelelser fra BUPL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BUPL
Har dit barn mødt en pædagog i dag? Det afhænger i høj grad af, hvor du bor26.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er store forskelle på, hvor mange pædagoger, der er på stuerne i daginstitutionerne fra den ene kommune til den anden. Det presser fagligheden og dermed kvaliteten for børnene, når der er langt mellem pædagogerne, mener BUPL-formand Elisa Rimpler.
BUPL: Kvalitetsundersøgelse kalder på flere pædagoger23.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere faglighed og flere pædagoger er svaret på den manglende kvalitet i børnehaverne, som en ny landsdækkende kvalitetsundersøgelse blotlægger, siger BUPL-formand.
Længe ventet reform er et markant løft af pædagoguddannelsen26.3.2025 12:36:55 CET | Pressemeddelelse
Der er gode udsigter til, at en ny pædagoguddannelse både kan give flere unge lyst til at blive pædagog og klæde de studerende bedre på til den virkelighed, de kommer ud til. Sådan lyder det fra BUPL-formand Elisa Rimpler, efter at en politisk aftale om en professionsuddannelsesreform er faldet på plads.
BUPL: Kvote 2-tal kan være et vendepunkt for pædagoguddannelsen15.3.2025 15:37:01 CET | Pressemeddelelse
Endelig er der fremgang i ansøgertallet til pædagoguddannelsen efter mange års tilbagegang. Nu skal momentum fastholdes, siger BUPL-formand Elisa Rimpler.
Mistrivsel løses ikke alene med forældrekritik og mobilforbud25.2.2025 09:46:35 CET | Pressemeddelelse
BUPL tager godt imod Trivselskommissionens anbefaling om at styrke rammerne for det pædagogiske arbejde. Pædagogers faglighed og arbejde er nemlig helt centralt for et godt børne og ungeliv. Men debatten risikerer at drukne i forældrekritik og mobilforbud, frygter Elisa Rimpler, formand for BUPL.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum