Forestående henrettelse: Aktivkomitéen kræver omgående støtte til Navid Afkari
Følgende er udsendt på vegne af DIF og Team Danmarks aktivkomité.
Aktivkomitéen appellerer til det iranske styre om omgående at stoppe den planlagte hængning af den iranske bryder, og lægger sig dermed på linje med andre internationale aktivkomiteer anført af Tyskland, Canada, World Players Association og Global Athlete.
Navid Afkari (27) er blevet idømt dobbelt dødsstraf efter han under tortur blev tvunget til falsk at tilstå et drab på en iransk officer under en demonstration imod Irans økonomiske og politiske situation i 2018.
Henrik Them, formand for Aktivkomiteen, udtaler: ”Vi føler os overbeviste om, at den danske regering allerede gør alt hvad den kan for at standse henrettelsen - og opfordrer samtidig andre interessenter, herunder IOC, internationale forbund og sponsorer til at bruge deres magt til at få stoppet henrettelsen og give Navid den retfærdighed, han fortjener. Lande der blæser på menneskerettigheder på denne måde, hører ikke til på den globale sportsscene.”
Casper Stenderup, næstformand: ”Som med-atleter og en del af sportssamfundet, må vi gøre alt hvad vi kan for at beskytte Navid. Hvis en atlets fredelige protest bliver besvaret med tortur og henrettelse, kan vi ikke forbigå det i tavshed – vi skal sige fra.”
Der er startet en underskriftsindsamling for Navid Afkari, som findes her. Hvis man vil støtte Navid på sociale medier, kan man bruge hashtagget #SaveNavidAfkari
På vegne af Aktivkomitéen
Henrik Them, formand, 20 70 90 01
Casper Stenderup, næstformand 30 74 07 03
Læs mere om Aktivkomitéen.
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og knap 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
AGF og VSK hjælper unge på vej mod job og uddannelse22.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange unge har svært ved at finde vej til job og uddannelse. Nu bliver AGF, VSK Aarhus og Aarhus Kommune en del af Startblokken, der er et nationalt initiativ under Danmarks Idrætsforbund (DIF). Sammen skal parterne hjælpe lokale unge til bedre trivsel og med at finde deres egen vej til beskæftigelse.
DIF Skole OL sætter rekord: 94 kommuner med i landsdækkende bevægelsestiltag for indskolingen21.10.2025 07:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Skole OL for indskolingen sætter ny rekord i 2025. Hele 26.991 elever fra 0.–3. klasse fordelt på 94 af landets 98 kommuner er allerede tilmeldt den landsdækkende konkurrence. Succesen skyldes både tidsånd og færdige undervisningsforløb.
AP Pension og Danmarks Idrætsforbund (DIF) kårer Årets Idrætsforening 202510.10.2025 13:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Alle kan nu indstille en idrætsforening til prisen AP Pension og DIF’s Årets Idrætsforening 2025. Der er 80.000 kroner til vinderforeningen, som afsløres ved det store SPORT 2025-show i Herning.
Ny liste: Skive er Danmarks bedste idrætskommune - igen7.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Op til det kommende kommunalvalg har Danmarks Idrætsforbund (DIF) undersøgt idrættens rammer og vilkår i landets kommuner. For anden gang i træk ender Skive Kommune øverst, mens Vesthimmerland og Herning følger lige efter.
Stor hyldest til Poul-Erik Høyer3.10.2025 20:01:48 CEST | Pressemeddelelse
OL-guldvinder, idrætspolitiker og medlem af Sportens Hall of Fame Poul-Erik Høyer er blevet tildelt DIF’s ærestegn.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum