Den Kongelige Samling

Foredrag om Kongeskibet Dannebrog og udstillingen på Koldinghus

Del
Onsdag 29. marts inviterer Koldinghus i samarbejde med Folkeuniversitetet til foredrag om Kongeskibet Dannebrog og om udstillingen, som H.K.H. Kronprinsen åbnede i februar på Koldinghus.
Udstillingens kurator Mikael Bøgh Rasmussen holder foredrag om Kongeskibet Dannebrog på Koldinghus. Fotograf: Maria Tuxen
Udstillingens kurator Mikael Bøgh Rasmussen holder foredrag om Kongeskibet Dannebrog på Koldinghus. Fotograf: Maria Tuxen

Koldinghus’ 800 m2 store ruinsal på fire etager danner rammen om udstillingen, som formidler livet ombord for både Kongefamilien og mandskabet.

Ved foredraget 29. marts fortæller kuratoren og H.M. Dronningens Håndbibliotekar Mikael Bøgh Rasmussen om Kongeskibets historie, funktion og betydning. Han vil i sit foredrag også fortælle om arbejdet med udstillingen og om tankerne bag.

-       Vi har arbejdet med at give besøgende fornemmelsen af selv at være ombord på Kongeskibet, når de besøger udstillingen. Bl.a. har vi genskabt flere af skibets rum og vi har genskabt skibets store, smukke stævn i 1:1. Dannebrog er fuld af minder, af liv og historie, både for Kongefamilien og for mange andre danskere, og det vil vi gerne formidle i udstillingen, siger Mikael Bøgh Rasmussen.

PRAKTISK
Onsdag 29. marts, kl. 17.00 – 19.00, Koldinghus
17.00-18.00: Se udstillingen ”Kongeskibet Dannebrog”
18.15-19.00: Kongeskibet Dannebrog – dengang og nu, ved udstillingskurator og H.M. Dronningens Håndbibliotekar Mikael Bøgh Rasmussen
Pris: 195 kr. | 95 kr. for årskortholdere
Køb billet her. https://fuodense.dk/kolding/program/historie-og-arkaeologi/oplev-historien-om-kongeskibet-dannebrog-paa-koldinghus-2312-158

FAKTA OM UDSTILLINGEN
Ruinsalens mange “dæk” sættes i spil i udstillingen og giver de besøgende en oplevelse af selv at stå ombord på skibet med sejldug, dækstole, redningskranse og udsyn til indsejlingen gennem Kolding Fjord – alt sammen tilsat lyden fra maskinrummet blandet med stemmerne fra skibets gaster og mågeskrigene fra de øvre dæk.

Udstillingen viser en lang række genstande med tilknytning til Kongeskibet, fx Dronningens broderede puder til skibet, akvareller malet af Majestæten om bord, H.K.H. Kronprinsen og H.K.H. Prins Joachims matrostøj fra 1970’erne og det strålerør, der blev brugt til Frederik 9.s morgenbad på agterdækket. Historien om livet om bord igennem tre generationer bliver fortalt gennem kongefamiliens private film og fotografier.

Udstillingen er en nyopsætning og udvidelse af udstillingen ”KONGESKIBET DANNEBROG”, som kunne opleves på M/S Museet for Søfart i 2022.

Download fotos her: https://www.kongernessamling.dk/koldinghus/presseside-kongeskibet-dannebrog/

FAKTA OM KONGESKIBET
Kongeskibet Dannebrog er mere end et skib. Det er et sejlende slot og et personligt hjem, der danner rammen om den kongelige families liv til søs og bringer den kongelige familie ud til danskerne. Og samtidig er det et skoleskib og en arbejdsplads.

Kongeskibet Dannebrog blev bygget i 1931-1932 og tjener som officiel og privat residens for H.M. Dronningen samt øvrige medlemmer af den kongelige familie, når de er på sommertogt i hjemlige farvande eller på oversøiske officielle besøg. Skibet tager under sine togter også del i opgaver som for eksempel farvandsovervågning, søredning og uddannelse af kommende officerer.

Kontakter

Billeder

Udstillingens kurator Mikael Bøgh Rasmussen holder foredrag om Kongeskibet Dannebrog på Koldinghus. Fotograf: Maria Tuxen
Udstillingens kurator Mikael Bøgh Rasmussen holder foredrag om Kongeskibet Dannebrog på Koldinghus. Fotograf: Maria Tuxen
Download
Mikael Bøgh Rasmussen viste Kronprinsen rundt i udstillingen, da Kronprinsen åbnede den i februar på Koldinghus. Fotograf: Maria Tuxen
Mikael Bøgh Rasmussen viste Kronprinsen rundt i udstillingen, da Kronprinsen åbnede den i februar på Koldinghus. Fotograf: Maria Tuxen
Download
Foto fra udstillingen. Fotograf: Maria Tuxen
Foto fra udstillingen. Fotograf: Maria Tuxen
Download
Kongeskibets stævn er genskabt i udstillingen . Fotograf: Maria Tuxen
Kongeskibets stævn er genskabt i udstillingen . Fotograf: Maria Tuxen
Download

Information om Den Kongelige Samling

Den Kongelige Samling
Den Kongelige Samling
Øster Voldgade 4A
1350 København K

3315 3286https://www.denkongeligesamling.dk/

Følg pressemeddelelser fra Den Kongelige Samling

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Den Kongelige Samling

H.M. Dronning Margrethe deltager i fejringen af 25-året for Bjørn Nørgaards gobeliner på Christiansborg Slot23.4.2025 09:13:47 CEST | Pressemeddelelse

Tirsdag 29. april kl. 10.00 vil H.M. Dronning Margrethe være til stede på Christiansborg Slot for at være en del af afslutningen af Gobelinfestivalen, der markerer 25-året for Bjørn Nørgaards gobeliner i Riddersalen. Festivalen, der er arrangeret af Den Kongelige Samling, finder sted 26.-27. april og byder på en weekend fyldt med kunst, håndværk og historiefortælling i De Kongelige Repræsentationslokaler på Christiansborg Slot. Arrangementet 29. april er et lukket arrangement. Akkreditering for pressen senest mandag 28. april.

Kongernes Samling skifter navn til Den Kongelige Samling8.4.2025 15:15:37 CEST | Pressemeddelelse

Kongernes Samling har besluttet at skifte navn til Den Kongelige Samling. Navneskiftet er en del af en strategisk indsats for at nå ud til alle danskere. Ved at gå fra det kønnede 'kongernes' til det ukønnede 'kongelige' signaleres det, at museet ikke kun formidler kongernes historie, men også dronningernes, hoffets og Danmarks riges historie. I forbindelse med navneskiftet går Den Kongelige Samling i dag også i luften med en ny hjemmeside.

25-året for Bjørn Nørgaards gobeliner fejres med gratis festival på Christiansborg Slot4.4.2025 11:10:00 CEST | Pressemeddelelse

I år er det 25 år siden, at H.M. Dronning Margrethe modtog Bjørn Nørgaards farverige gobeliner på Christiansborg Slot og valgte at give dem videre til det danske folk. Siden da har tusindvis af gæster oplevet de imponerende værker, der fortæller 1000 års fælles Danmarkshistorie. Nu inviterer Kongernes Samling til gobelinfestival på Christiansborg Slot. Festivalen, der finder sted fra 25. april til 27. april, hylder kunsten, håndværket og historien med gratis adgang til bl.a. talks og åbne værksteder med konservatorer, designere og vævere. Kongernes Samling inviterer også besøgende på festivalen til at deltage i det interaktive værk ”Vi husker sammen”, hvor traditionelt håndværk møder moderne teknologi.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye