Transportministeriet

Forbedringer på vej til Rute 9 på Lolland

Del

I Infrastrukturplan 2035 er der afsat 311 millioner kroner til udbygning af Rute 9 på Lolland. Udbygningen skal blandt andet forbedre fremkommeligheden og binde Lolland og Falster bedre sammen med Fyn og Sjælland.

Der er forbedringer på vej til Rute 9 på Lolland. I Infrastrukturplan 2035 er der afsat 8 millioner kroner til en miljøkonsekvens¬vurdering og 311 millioner kroner til anlægsudgifter til udbygning af Rute 9 ved Nørreballe på Lolland. Miljøkonsekvensvurderingen gennemføres i 2022 og 2023, hvorefter selve vejprojektet igangsættes i 2024.

Det har regeringen (Socialdemokratiet), Venstre, Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre, Det Konservative Folkeparti, Nye Borgerlige, Liberal Alliance og Kristendemokraterne besluttet.

Rute 9 går fra Fyn, Tåsinge, Siø, Langeland, Lolland til Falster. Færgeruten Spodsbjerg-Tårs forbinder de adskilte dele af Rute 9 mellem Langeland og Lolland.

Formålet med opgraderingen af Rute 9 er blandt andet at nedbringe rejsetiden ved at koble det vestlige Lolland bedre sammen med Falster og Fyn samt at styrke ruten som en såkaldt tilkørselsvej til den kommende faste Femern-Bælt forbindelse.

Der er endvidere afsat 10 millioner kroner i Infrastrukturplan 2035 til en undersøgelse af konsekvenserne af en fremskudt færgehavn ved Tårs for vandgennemstrømningen i Storebælt og for strømforholdene ud for en fremskudt færgehavn. Analysen gennemføres i 2022 og 2023. På baggrund af analysens resultater vil der blive taget stilling til projektets videre håndtering. Formålet med en fremskudt havn ved Tårs er at opnå halvtimesdrift på overfarten Spodsbjerg-Tårs.

Fakta

I Infrastrukturplan 2035 er der afsat 311 millioner til forbedringer af Rute 9 på Lolland.

Derudover er der afsat 8 millioner kroner til en miljøkonsekvensvurdering. Midlerne skal forbedre fremkommeligheden, nedbringe rejsetiden og binde Lolland og Falster bedre sammen med Fyn.

Derudover er der afsat 10 millioner kroner til en analyse af vandgennemstrømningen i Storebælt og strømforhold ved indsejlingen til en fremskudt færgehavn ved Tårs. Denne analyse udføres i 2022 og 2023.

Kontaktoplysninger til ordførere:

Socialdemokratiet:
Thomas Jensen, Thomas.Jensen@ft.dk 61624178

Venstre:
Kristian Pihl Lorentzen, Kristian.Lorentzen@ft.dk, 27 52 28 18

Dansk Folkeparti
Hans Kristian Skibby, Hans.Skibby@ft.dk, 61 62 42 31

Radikale Venstre:
Rasmus Helveg Petersen, Rasmus.Helveg.Petersen@ft.dk 61625541

Socialistisk Folkeparti:
Anne Valentina Berthelsen, Anne.Berthelsen@ft.dk 61624090

Det Konservative Folkeparti:
Niels Flemming Hansen, Niels.Hansen@ft.dk, 61 62 32 21

Nye Borgerlige:
Mette Thiesen, Mette.Thiesen@ft.dk, 61625096

Liberal Alliance:
Ole Birk Olesen, Ole.Birk@ft.dk, 61 62 51 76

Kristendemokraterne:
Jens Rohde, Jens.Rohde@ft.dk, 33 37 58 73

Kontakt transportminister Benny Engelbrecht via Transportministeriets pressetelefon: 33 11 00 14

Nøgleord

Vedhæftede filer

Information om Transportministeriet

Transportministeriet
Frederiksholms Kanal 27 F
1220 København K

41 71 27 00http://www.trm.dk

Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum