Forældre: Kæmpe trivsels-efterslæb blandt skolebørn

Fraværet af venner og fællesskaber er gået ud over børnenes trivsel. Sådan lyder den opsigtsvækkende vurdering fra forældrene til de børn i 5.-9. klasse, som nu så småt er på vej tilbage i skolen.
To ud af tre forældre vurderer, at fraværet af venner og fællesskaber i nogen eller høj grad har påvirket deres barns trivsel negativt. Det viser en ny undersøgelse foretaget af Epinion for BUPL.
Undersøgelsen bekræfter dermed, at der venter en stor trivsels-opgave for pædagoger og lærere.
BUPL og forældre: Trivslen kommer først
BUPL-formand Elisa Rimpler glæder sig på børnene og de unges vegne over, at de nu så småt kan begynde at vende tilbage til vennerne i skolen. Men hun opfordrer også til, at man tager forældrenes bekymring for børnenes trivsel alvorligt.
”Det er en sårbar alder, hvor der sker rigtig meget med både krop og sind. Og vi har reelt ingen idé om, hvad så lang tids isolation betyder for deres udvikling. Det er formentlig også det, forældrene er ængstelige for. Der er med sikkerhed et meget alvorligt trivselsefterslæb, vi er nødt til at tage hånd om,” siger BUPL-formand Elisa Rimpler.
BUPL har kritiseret den trivselspulje, Folketinget vedtog i februar, for at have for ensidigt fokus på det faglige efterslæb. Og BUPL’s undersøgelse viser da også, at forældrene prioriterer trivsel over faglighed, når børnene kommer tilbage i skolen.
To ud af tre forældre mener således, at skolerne primært skal fokusere på børnenes trivsel under genåbningen.
Gode fællesskaber skal genskabes
Elisa Rimpler advarer mod at tro, at venskaber, gode relationer og trivslen automatisk kommer tilbage, så snart man slår dørene op og kaster sig over skolebøgerne.
”Jeg tror, størstedelen af børnene vil være begejstrede for at komme tilbage, men jeg tror desværre også, rigtig mange vil have lidt ondt i maven. Jeg er bange for, at de bliver glemt, hvis vi kun fokuserer på det faglige og forventer, at det sociale kommer af sig selv,” siger Elisa Rimpler.
Elisa Rimpler roser partierne for at finde 15 millioner til klubberne, men advarer samtidig om, at det ikke er nær nok til at gribe alle.
”Både i ind- og udskoling er der behov for større fokus på trivsel, så vi får genetableret de gode børnefællesskaber og genskabt glæden ved hverdagen. Det har pædagogerne et særligt blik for. Både hos store og små. Men det kræver, at man er villig til at afsætte de ressourcer, der er behov for, både i skolen, i SFO’erne og i klubberne,” siger Elisa Rimpler.
Klik her og se resultaterne fra Epinions undersøgelse af forældrene.
Kontakter
Laurids Bæk SimonsenPressekonsulent
Tlf:22833692lbs@bupl.dkBilleder
Links
Information om BUPL
BUPLSundkrogskaj 20
2100 København Ø
Hovednummer: 3546 5000 / Pressetelefon: 2277 4090http://www.bupl.dk/
BUPL er Danmarks største fagforening for pædagoger og har over 65.000 medlemmer. BUPL arbejder for at fremme de bedst mulige betingelser for pædagogerne og udøvelsen af pædagogprofessionen. Fagforeningen varetager vores medlemmernes interesser over for lovgiver, arbejdsgiver og andre.
Følg pressemeddelelser fra BUPL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BUPL
Ny undersøgelse: Fire ud af 10 forældre har afleveret sygt barn i daginstitution27.11.2025 11:16:25 CET | Pressemeddelelse
En undersøgelse, Epinion har lavet for BUPL, viser, at 41 procent af forældrene har afleveret et sygt barn i daginstitution løbet af det sidste år.
27 kommuner har fået færre pædagoger på trods af minimumsnormeringer17.11.2025 08:48:45 CET | Pressemeddelelse
Pædagogmanglen er voldsom i mange kommuner. Nye tal viser, at 27 af landets kommuner har fået færre pædagoger, selvom der er ansat tusindvis af ekstra medarbejdere siden aftalen om minimumsnormeringer.
BUPL: Finansloven viser, hvordan der kan bygges ovenpå minimum23.10.2025 13:52:09 CEST | Pressemeddelelse
Den nye finanslov sikrer en vigtig forbedring af minimumsnormeringerne, som kommer til at kunne mærkes i daginstitutionerne, mener BUPL-formand Elisa Rimpler. Hun ærgrer sig dog samtidig over, at de sociale normeringer i fritidsinstitutioner med mange børn og unge i udsatte positioner ikke er med i aftalen.
15 kommuner bryder loven om minimumsnormeringer30.9.2025 08:40:19 CEST | Pressemeddelelse
Loven om minimumsnormeringer bliver brudt i en stribe kommuner. Og selv de steder, hvor man lever op til loven, er der langt til reelt gode normeringer og høj kvalitet for alle børn, lyder det fra BUPL-formand Elisa Rimpler.
Pædagoger: Børnenes fysiske rammer er slidte, og vi mangler vikarer og nyt legetøj29.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Er der råd til en vikar, når den faste pædagog er syg eller nyt legetøj, når det gamle ikke kan mere? Og er der råd til at gøre noget ved de nedslidte legepladser og lokaler i daginstitutionerne? Rigtig mange stedet er svaret nej.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
