Fondsdonation sikrer skoletjeneste på Københavns Stadsarkiv
15.6.2021 10:02:58 CEST | Københavns Kommunes Kultur-, Fritids- og Borgerserviceforvaltning | Pressemeddelelse
Københavns Stadsarkiv får nu sin helt egen skoletjeneste.
Det er muligt takket været en millionbevilling fra A. P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til Almene Formaal. Fonden har givet Københavns Stadsarkiv en donation på 1.045.650 kroner.
Og historieformidling og historieforståelse er vigtigt, mener Københavns kultur- og fritidsborgmester Franciska Rosenkilde (Å):
”Jo før man introduceres til vores fælles historie, jo bedre kendskab får man til vores rødder. Derfor glæder det mig meget, at mange børn i hovedstaden nu kan få glæde af den kommende skoletjeneste ved Københavns Stadsarkiv. Arkivet rummer en skatkiste af historier og er med til at bidrage til vores fælles erindring,” siger hun.
I løbet af de kommende to år får 70 lærere og knap 2.000 elever – heraf en stor andel i København – mulighed for at udvikle og afprøve nye former for historieundervisning, hvor der skabes forbindelse mellem folkeskolen, arkivernes kildemateriale og lokalområdet.
Projektet starter i begyndelsen af skoleåret 2021-22.
Fakta om donationen
- Københavns Stadsarkiv har modtaget 1.045.650 kr. fra A. P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til Almene Formaal.
- I alt har A. P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til Almene Formaal givet en donation på 2.537.700 til et samarbejde mellem arkiverne i Kolding, Esbjerg og København. Pengene skal bruges til at styrke historieundervisningen i folkeskolen.
- Det betyder, at 70 lærere og knap 2.000 elever – heraf en stor andel i København og på Frederiksberg – i løbet af de næste to år får mulighed for at udvikle og afprøve nye former for historieundervisning, hvor der skabes forbindelse mellem folkeskolen, arkivernes kildemateriale og lokalområdet.
- Projektet ”Arkivet i den åbne skole – mødet med historien” har fokus på kompetenceudvikling for historielærere i en række skoler i henholdsvis Kolding, Esbjerg, Frederiksberg og Københavns kommuner. Det er en videreudvikling af et vellykket pilotprojekt i Kolding. Fondsbevillingen sikrer nu, at de gode erfaringer kan udbredes til bl.a. København.
- De nye former for historieundervisning betyder, at der skabes forbindelse mellem folkeskolen, arkivernes kildemateriale og lokalområdet.
Programmet for kickoff-arrangementet den 23. juni 2021
- Den 23. juni 2021 markeres det, at Københavns Stadsarkiv – ligesom stadsarkiverne i Kolding og Esbjerg – har modtaget en donation.
- Markeringen foregår i Stadsarkivet på Københavns Rådhus.
- Journalister er velkommen ved arrangementet. Tilmelding til stadsarkivar Elisabeth Bloch på elbloc@kk.dk senest den 21. juni.
- Program:
- Kl. 11-12: Velkomst v. stadsarkivar Elisabeth Bloch og chef for Historie & Kunst, Marius Hansteen. Opsamling af erfaringer og projektstatus v. Lene Wul. Revideret tidsplan v. Lene Wul
- Kl. 12.00-12.45. Frokost
- Kl. 12.45-13.45. Evalueringsdesign v. Lise Sattrup, Skoletjenesten
- Kl. 13.45-14.00. Økonomistyring v. Lene Wul
- Kl.14.00-15.00. Fagligt oplæg: Problemorienteret undervisning i åben skole v. Dennis Hornhave Jacobsen
Information om Københavns Kommunes Kultur-, Fritids- og Borgerserviceforvaltning
Rådhuspladsen 1
1599 København V
+45 33 66 33 66https://www.kk.dk/kff
Spørgsmål kan rettes til:
Kultur- og fritidsborgmester Franciska Rosenkilde via pressekonsulent Anne Nyhus, tlf.: 93906640
Stadsarkivet via stadsarkivar Elisabeth Bloch, tlf.: 26867384
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommunes Kultur-, Fritids- og Borgerserviceforvaltning
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommunes Kultur-, Fritids- og Borgerserviceforvaltning
Nye fritidstilbud giver Københavns unge en aktiv og social efterårsferie5.10.2026 08:05:00 CEST | Pressemeddelelse
I efterårsferien åbner Københavns Kommune dørene til nye gratis Ungebaser, hvor unge mellem 13 og 17 år kan prøve målrettede aktiviteter, møde andre unge og være en del af et fællesskab. Endda helt gratis.
Fra arbejde til hverdag: Fællesskaber skal få flere internationale borgere til at blive i København22.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
International arbejdskraft spiller en afgørende rolle for beskæftigelsen. Men hvis internationale medarbejdere ikke skal rejse videre eller hjem før tid, skal livet uden for arbejdspladsen også fungere. Derfor sætter Københavns Kommune i år ekstra fokus på hverdagsliv og fællesskaber, når tusindvis af internationale borgere inviteres til International Citizen Days den 25.-26. september 2026.
Data skal sikre færre nedbrud og bedre vedligehold med Københavns idrætsanlæg og kulturhuse16.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Københavns Kommune har taget en ny datamodel i brug, som giver et bedre overblik over, hvornår elementer i byens kultur- og fritidsfaciliteter trænger til vedligehold. Det skal forebygge akutte nedbrud og bidrage til, at svømmehaller, idrætsanlæg og andre tilbud kan holde mere åbent og fungere mere stabilt for københavnerne.
Midt i national læsekrise: De rigtige bøger får udlån og læseglæde til at eksplodere på skolebibliotek11.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et samarbejde mellem Amager Fælled Skole og Københavns Biblioteker har på kort tid fordoblet udlånet, styrket læseglæden og fået flere elever til at læse i fritiden.
Nabostridigheder, krænkelser og ægteskabsproblemer: Tusindvis af historiske københavner-klager er blevet digitaliseret10.9.2026 07:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Op mod 44.000 klager fra utilfredse københavnere til bystyret i 1700-tallet er blevet undersøgt og digitaliseret. En vigtig del af byens hverdagshistorie er dermed gjort tilgængelig, siger kulturborgmester.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum