Folketinget vedtager lovgrundlaget for folkeafstemningen om forsvarsforbeholdet den 1. juni 2022
Det retlige grundlag er nu på plads for at afholde en folkeafstemning om forsvarsforbeholdet den 1. juni 2022.
Det står klart, efter et bredt flertal i Folketinget i dag har vedtaget de to lovforslag vedrørende Danmarks deltagelse i det europæiske samarbejde om sikkerhed og forsvar ved at afskaffe EU-forsvarsforbeholdet.
Udenrigsminister Jeppe Kofod udtaler:
”Putins krig på europæisk jord udfordrer vores frihed, demokrati og tryghed. Det er derfor vigtigt, at Danmark nu tager mere ansvar for Europas og Danmarks sikkerhed. Derfor er jeg meget tilfreds med, at et bredt flertal i Folketinget i dag har skabt grundlaget for, at danskerne den 1. juni kan stemme om dansk deltagelse i det europæiske samarbejde om sikkerhed og forsvar. Det er tid til at vælge sammenhold frem for forbehold.”
Det første lovforslag handler om afskaffelse af EU-forsvarsforbeholdet med henblik på dansk deltagelse i alle dele af EU-samarbejdet om den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik, herunder samarbejdet om den fælles sikkerheds- og forsvarspolitik. Lovforslaget vil alene blive stadfæstet – og dermed blive til lov – hvis det opnår flertal ved folkeafstemningen den 1. juni 2022.
Det andet lovforslag skaber det retlige grundlag for at afholde folkeafstemningen den 1. juni 2022. Loven om afholdelse af folkeafstemning vil træde i kraft den 11. maj 2022.
Lovforslagene kan findes her:
For yderligere oplysninger, kontakt udenrigsministeriets pressevagt: pressevagten@um.dk
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Bred aftale om styrkelse af dansk diplomati20.5.2022 16:00:08 CEST | Pressemeddelelse
Partierne bag det nationale kompromis om dansk sikkerhedspolitik er enige om at styrke Danmarks diplomatiske kampkraft med i alt 110 mio. kr. de kommende to år.
Udenrigsminister Kofod deltager i Europarådets udenrigsministermøde i Torino20.5.2022 06:30:17 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Jeppe Kofod er den 19.-20. maj 2022 i Torino for at deltage i Europarådets årlige udenrigsministermøde, som denne gang afholdes under italiensk formandskab. Udenrigsministeren skal mødes med sine kolleger fra Europarådets øvrige 45 medlemslande.
Dansk udviklingsbistand til civilsamfund er unik – og den virker17.5.2022 17:00:04 CEST | Pressemeddelelse
Danmark bidrager til et stærkere civilsamfund i udviklingslande i Det globale Syd og gør en konkret forskel for vidt forskellige grupper af fattige og marginaliserede. Det konkluderer ny evaluering, der samtidig opfordrer de danske civilsamfundsorganisationer til at vise større risikovillighed
Dansk-tysk klimasamarbejde skal styrkes: Jeppe Kofod mødes med den tyske udenrigsminister Baerbock i Berlin16.5.2022 11:45:42 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Jeppe Kofod mødes tirsdag med sin tyske kollega Annalena Baerbock i Berlin.
Danmark giver 140 millioner til den humanitære krise på Afrikas Horn16.5.2022 09:39:59 CEST | Pressemeddelelse
Tørken på Afrikas Horn er dybt alvorlig. Tre fejlslagne regntider og udsigt til en fjerde kan medføre den værste tørke i 40 år. Tørken kommer oveni eksisterende udfordringer med konflikt og stigende fødevarepriser. Derfor giver Danmark et nyt bidrag til den humanitære krise
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum