Folketinget udskyder fristen for virksomheders årsrapporter
Der skal være tid til at tjekke både sorte og røde tal i danske virksomheders årsrapporter for 2020 oven på et usædvanligt år med corona.
Derfor har regeringen og et enigt Folketinget netop vedtaget et hastelovforslag, der gør det muligt for virksomheder at udskyde afleveringen af årsrapporten med en måned.
Dermed skal årsrapporten først indleveres til Erhvervsstyrelsen den 30. juni 2021.
”Jeg tror, både revisorer og virksomheder kan nikke genkendende til, at der har været en del ekstra at se til under coronakrisen. Derfor er regeringen selvfølgelig også helt indstillet på at lytte til erhvervslivet, når de siger, at der ikke er nok timer i døgnet. For det er nu engang vigtigt, at der er styr på årsrapporterne og ikke mindst efterkontrollen med kompensationspakkerne. Jeg er derfor glad for, at vi hurtigt har fået Folketingets opbakning til at skyde fristen,” siger erhvervsminister Simon Kollerup.
Udskydelsen sker på baggrund af et ønske fra erhvervsorganisationerne. Det skal aflaste cirka 200.000 danske virksomheder, der skulle have afleveret årsrapporten i slutningen af maj samtidig med, at efterkontrollen på covid-19 kompensationspakkerne også kører i de kommende måneder.
”Vi er meget tilfredse med, at regeringen og Folketinget har handlet med meget kort varsel og lyttet til vores ønske om at give virksomhederne mulighed for at udskyde indberetningen af deres årsrapporter. Corona-krisen har budt på mange udfordringer og hårde restriktioner for dansk erhvervsliv, som har strukket sig meget langt og trukket et stort læs for at udvise samfundssind og -ansvar i indsatsen for at få Danmark bedst muligt gennem pandemien. Og der er ingen tvivl om, at mange virksomheder og revisorer fortsat er under et stort pres. Derfor er det vigtigt med et løbende samarbejde mellem regering, Folketinget, myndigheder og erhvervslivet, og den fleksibilitet den nu vedtagne lov giver adgang til er således meget værdsat og en god og fornuftig hjælp til danske virksomheder, hvoraf mange stadig er stærk udfordrede,” siger adm. direktør i Dansk Erhverv Brian Mikkelsen.
”Vi er i DI meget glade for forslaget, som imødekommer et ønske fra mange af vores virksomheder. Mange virksomheder står som følge af Covid-19 midt i en kaotisk tid, hvor mange ud over årsrapporter også skal afregne endeligt i forhold til kompensationspakkerne. Der er derfor et stort behov for mere tid og ro til at færdiggøre deres årsrapporter og til at afvikle generalforsamlinger forsvarligt. Det er derfor vigtigt, at der både udvises fleksibilitet og reageres hurtigt når vores virksomheder uforskyldt står i en presset situation, og det må man sige, at der blev gjort her. Det vil vi gerne kvittere for. Det er godt for dansk erhvervsliv og dermed godt for Danmarks vej ud af denne krise” siger Lars Sandahl, adm. direktør i Dansk Industri.
”Det er meget positivt, at regeringen udsætter fristerne for at indsende årsrapporterne. Udskydelsen af årsrapporterne frem til den 30. juni 2021 betyder, at både revisorerne og deres kunder får mulighed for at håndtere de akutte COVID-19-relaterede problemstillinger. Samtidig giver udskydelsen sikkerhed for, at kreditorer, leverandører og andre brugere af årsregnskaberne får den nødvendige regnskabsinformation i fornuftig tid. Jeg glæder mig desuden over, at regeringen er opmærksom på, at der kan opstå behov for yderligere fleksibilitet, hvis COVID-19 situationen mod forventning skulle forværres,” siger Charlotte Jepsen, adm. direktør i FSR.
”Det er vigtigt, at der i en så usædvanlig situation, som vi befinder os i, findes pragmatiske løsninger, som tager hensyn til de udfordringer, som mange virksomheder aktuelt står med. Udskydelsen af fristen for årsrapporter er en god håndsrækning, som giver bedre mulighed for at få de administrative ender til at nå sammen ude i virksomhederne,” siger Flemming Nør-Pedersen, direktør i Landbrug & Fødevarer.
”Hos FDR Foreningen Danske Revisorer er vi glade for, at erhvervsministeren sammen med Folketinget har lyttet til vores appel om udskydelse af fristen for indsendelse af årsrapporter for 2020. Udskydelsen vil styrke virksomhedernes muligheder for at rekvirere assistance til de mange Covid-19 relaterede opgaver, når revisorer og virksomheder får den nødvendige fristforlængelse til imødekommelse af de mange aktuelle deadlines,” siger Per Kristensen, formand for FDR.
Fristen for slutafregningen ift. kompensationspakkerne er også blevet skubbet fra 31. maj til 30. juni 2021.
Kontakter
Er du virksomhed eller organisation, kan du få mere information på Erhvervsstyrelsens hotline på tlf. 72 20 00 34 (hverdage 08.30-16.00 / fredag 09.00-15.00).
Er du journalist med spørgsmål, kan du kontakte Caroline Gerd Frandsen, presserådgiver i Erhvervsministeriet på tlf. 91 39 94 07 eller cagefr@em.dk
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Ny vejudbygning skal fremtidssikre Jyllands grønne motor31.10.2025 08:15:16 CET | Pressemeddelelse
Staten har afsat 138 mio. kr. og vil sammen med de lokale kommuner finansiere udbygningen af vejnettet fra Brande og Give til Esbjerg Havn, for at muliggøre transporten af fremtidens store vindmøller. Udbygningen sikrer fortsat produktion af store vindmølleelementer i Danmark.
Regeringen inviterer til borgermøde om næste skridt i etableringen af Fire Point i Danmark31.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet med at Fire Point kan etablere produktion i Sønderjylland er i fuld gang. Det er vigtigt for regeringen, at lokalbefolkningen inddrages, og der er mulighed for åben dialog. Derfor inviterer regeringen til endnu et borgermøde onsdag d. 5. november kl. 19 i Vojens Hallerne. Her vil der være mulighed for spørgsmål til regeringen og myndigheder. På borgermødet deltager erhvervsminister Morten Bødskov og forsvarsminister Troels Lund Poulsen. Pressen er velkommen til at deltage. Tilmelding for presse er nødvendig og skal ske til Søren Møller Nielsen på sormni@erst.dk Tid: onsdag d. 5 november kl. 19 Sted: Vojens Hallerne, Stadion Parken 6, 6500 Vojens
Presseinvitation: Regeringen rydder udfordringer af vejen for Jyllands grønne industri30.10.2025 11:36:16 CET | Pressemeddelelse
Danmark er global frontløber inden for vindmøller – med Jylland som det grønne epicenter. Men vejene, som vindmølleelementer skal transporteres på, kan ikke altid følge med den voksende industri. Det risikerer at bremse nye job og investeringer. Nu går regeringen, lokale kommuner og virksomhederne Welcon og Siemens Gamesa sammen og tager fælles ansvar for at opgradere vejnettet, så den grønne produktion og jobskabelsen kan vokse i lokalområdet. Pressen inviteres derfor til pressemøde, hvor erhvervsminister Morten Bødskov, transportminister Thomas Danielsen og gruppeformand i Moderaterne Henrik Frandsen vil præsentere det nye initiativ. Tid: Fredag d. 31. oktober kl. 13.00 Sted: Welcon A/S, Vejlevej 270, 7323 Give Tilmelding er nødvendig og skal ske til presserådgiver Nikolaj Harding på nikhar@em.dk.
Millionløft til midtjysk biosolutions: AU Viborg bliver kraftcenter for grøn innovation30.10.2025 10:15:09 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov besøger i dag Aarhus Universitets campus i Viborg (AU Viborg), som nu modtager 23,7 mio. kr. til at etablere nye testfaciliteter, der skal sætte skub i udviklingen af dansk biosolutions og grøn innovation.
Danmark får 11 nye industriparker28.10.2025 09:30:25 CET | Pressemeddelelse
Regeringen, Dansk Folkeparti, Konservative, Radikale Venstre, Danmarksdemokraterne og SF er enige om at udpege 11 industriparker i Danmark. Industriparkerne vil tiltrække investeringer og dermed skabe job og vækst i hele landet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
