Folkemødet giver billigere færgebilletter
10.7.2019 09:16:34 CEST | Molslinjen A/S | Pressemeddelelse

Alle har med de nye billetpriser rejst betydeligt billigere til og fra Bornholm end tidligere, men Bornholmerne har i årets første seks måneder i gennemsnit rejst 27 procent billigere end alle andre rejsende til og fra Bornholm. Det viser Bornholmslinjens opgørelse over prisudviklingen i første halvår af 2019. Opgørelsen er for rejsende i almindelig bil.
Bornholmerne har i de første seks måneder rejst til en gennemsnitspris på 227 kroner. Rejsende fra andre postnumre end Bornholm har i samme periode rejst til en gennemsnitspris på 351 kroner. Det giver en samlet gennemsnitspris på 310 kroner og dermed en forskel på 27 procent i bornholmernes favør.
Bornholmslinjen skal i 2019 nå en gennemsnitspris for alle billetter på 337 kroner.
”Det betyder jo, at når man fra hele landet valfarter til Bornholm til Folkemødet, så er de dyrere rejser i netop den uge med til at presse gennemsnitsprisen ned. Også her er Folkemødet en gevinst for bornholmerne”, siger Bornholmslinjens kommercielle direktør, Jesper Skovgaard.
I de opgjorte seks måneder er det 49 procent af alle billetter, som er solgt til rejsende med et postnummer på Bornholm.
”Vi er tilfredse med, at de billige billetter er med til at motivere mange flere mennesker til at besøge Bornholm. Men vi er også meget tilfredse med, at de billige billetter især kommer Bornholmerne til gode”, siger Jesper Skovgaard.
Kontakter
Jesper MaackPR- og kommunikationschef
Tlf:20196215jma@molslinjen.dkBilleder
Information om Molslinjen A/S
Molslinjen er Danmarks største indenrigs færgeselskab. Med en flåde på 15 skibe driver selskabet i alt ni ruter fordelt på Alslinjen, Bornholmslinjen, Fanølinjen, Langelandslinjen, Molslinjen og Samsølinjen. Tilsammen har færgerne op mod otte millioner gæster årligt.
Ruterne Aarhus – Odden, Ebeltoft – Odden og Rønne – Ystad betjenes af nogle af verdens største katamaran-færger, og det gør Molslinjen til et af verdens største hurtigfærge-rederier.
I samarbejde med Herning Turist driver Molslinjen busruten Kombardo Expressen. Den kører direkte til København fra Aarhus, Aalborg og Rønne.
Molslinjen beskæftiger i dag mere end 1000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Kongeparret så på mega-katamaraner19.3.2026 06:39:53 CET | Pressemeddelelse
Et interesseret kongepar kom torsdag helt tæt på Molslinjens byggeri af tre batteridrevne mega-katamaraner hos værftet Incat i Hobart i Tasmanien. Hans Majestæt Kong Frederik og Hendes Majestæt Dronning Mary besøgte værftet under deres statsbesøg i Australien.
Express 5 tager ekstra tur til Folkemødet12.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
På sidste dag af Folkemødet lørdag den 13. juni 2026 tager Express 5 en ekstra dobbelttur for at sikre hjemrejsen for de mange gæster på Bornholm. Også Povl Anker skal i sving.
Vinterkulde gav uventet vækst på Kattegat6.3.2026 09:00:52 CET | Pressemeddelelse
Stort set alle Molslinjens færgeruter har oplevet et trafikfald på grund af den kolde og snefyldte vinter – med undtagelse af hurtigfærgerne over Kattegat. Her har februar lidt usædvanligt budt på ganske pæn vækst.
Express 5 på vej i dok27.2.2026 13:50:15 CET | Pressemeddelelse
Bornholms hurtigfærge, Express 5, vil til midnat søndag sejle mod sit lovpligtige ophold i dokken hos Orskov Yard i Frederikshavn. Her venter der blandt andet en helt ny bundmaling, som skal spare brændstof og CO2.
Fanølinjen atter i drift10.2.2026 15:03:47 CET | Pressemeddelelse
Med rampen tilbage på sin plads på havnen på Fanø kan Fanølinjen atter genoptage driften. Det betyder, at der igen kan tages biler med mellem Esbjerg og Fanø.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

