Folkemødet 2022: Journalistik med mening og nerve
Hvad er journalistikkens og mediernes rolle i Danmark anno 2022? Og hvor går grænserne for, hvad medier og journalister kan, bør og skal i deres dækning af (og deltagelse i) samfundsrelevante emner?

Kom med, når vi sætter strøm til debatter og talks om aktivistisk journalistik, mennesket bag reporteren, og hvad vi skal med flere medier i Danmark. Vigtige emner, der bliver diskuteret og vendt med kant, hjerte og nerve i Folkemødets hyggeligste omgivelser.
Her møder du stærke mediepersonligheder som Simi Jan, Marchen Neel Gjertsen, Karen Bro, Pernille Holbøll, Isabella Hindkjær, Ditte Okman, Jonas Kuld Rathje, Peter Ernstved Rasmussen og Niels Pinborg.
Besøg os på #G22 og bliv en del af vores debatter og talks.
Kort om vores events
DEBAT: Kan journalistik være både troværdigt og aktivistisk?
Torsdag den 16. juni kl. 13.45
Hvor går grænserne mellem aktivistisk journalistisk, lederstof og kampagner? Og bliver journalistik utroværdigt, hvis det er aktivistisk?
Panel:
Marchen Neel Gjertsen, Jyllands-Posten
Pernille Holbøll, BT
Isabella Hindkjær, femina
Moderator: Karen Bro, chefrådgiver, Lederne.
TALK: Simi Jan og Afghanistan: Når krigen er personlig
Torsdag den 16. juni kl. 15.15
Isabella Hindkjær, chefredaktør femina, møder Simi Jan, journalist og korrespondent for TV 2, til en snak om at være reporter, menneske og mor, og om at skildre virkeligheden, hverdagen og skæbnerne fra et krigshærget land, man elsker.
DEBAT: Hvad skal vi med (flere) medier?
Fredag den 17. juni kl. 10.45
Om mediepluralismen i Danmark, og om der egentlig er behov for flere, nye medier i et marked, hvor etablerede mediehuse fortsat kæmper med at finde forretningsmodeller i en digital virkelighed.
Panel:
Niels Pinborg, SE og HØR
Jonas Kuld Rathje, BT
Peter Ernstved Rasmussen, OLFI
Moderator: Ditte Okman, BT
Nøgleord
Kontakter
Magnus HviidKommunikationschefPresse og kommunikation
Tlf:+45 28 72 63 85magnus.hviid@aller.comBilleder
Links
Information om Aller Media
Vi er den førende udgiver af magasiner og ugeblade i Norden. I Danmark har vi en markedsandel på 70% på ugeblade og 43% på magasiner. I alt læser hele 1,8 mio. danskere med hver måned i mindst en af vores titler – og vores stærke digitale universer har mere end 2,1 mio. brugere og over 50 mio. sidevisninger hver eneste måned.
Følg pressemeddelelser fra Aller Media
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aller Media
To mænd, to behov – én tur til Lissabon1.7.2022 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vennerne Emil Thorup og Jasper Ritz elsker begge at rejse, men de er langt fra enige om måden, maden og oplevelserne. I et nyt tv-program udfordrer de derfor hinanden, når de sammen forsøger at lave den ultimative rejseguide til Lissabon.
Kim Martin Sørensen ny Product Manager i Aller Media20.6.2022 09:52:57 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. juni tiltrådte Kim Martin Sørensen som Product Manager i Aller Media. Kim har over de sidste par år opbygget virksomheden Vi Elsker Media og sitet Vi Elsker Serier, som følger med over til Aller Media.
Ny platform matcher micro-influencere og annoncører4.5.2022 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Aller Media lancerer influencer-platformen Aller Sparks. En ny app for micro-influencer-marketing, der enkelt og effektivt forbinder annoncører og influencere og skaber større værdi gennem attraktive kampagner.
Femina henter redaktør fra Berlingske26.1.2022 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Anne Wittorff Rusbjerg tiltræder som digital forsideredaktør/jourhavende på femina. Hun kommer fra en stilling som digital nyhedsredaktør på Berlingske.
Årsregnskab: Positivt resultat og fokus på udvikling20.1.2022 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Aller Media A/S leverer et positivt resultat på 14,3 mio. kr. for regnskabsåret 2020/2021 med en omsætning på 720 mio. kr. Charlotte Riparbelli, adm. direktør i Aller Media, ser frem mod at styrke kerne- og udviklingsområderne yderligere i de kommende år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum