Folkemødet 2022: Journalistik med mening og nerve

Kom med, når vi sætter strøm til debatter og talks om aktivistisk journalistik, mennesket bag reporteren, og hvad vi skal med flere medier i Danmark. Vigtige emner, der bliver diskuteret og vendt med kant, hjerte og nerve i Folkemødets hyggeligste omgivelser.
Her møder du stærke mediepersonligheder som Simi Jan, Marchen Neel Gjertsen, Karen Bro, Pernille Holbøll, Isabella Hindkjær, Ditte Okman, Jonas Kuld Rathje, Peter Ernstved Rasmussen og Niels Pinborg.
Besøg os på #G22 og bliv en del af vores debatter og talks.
Kort om vores events
DEBAT: Kan journalistik være både troværdigt og aktivistisk?
Torsdag den 16. juni kl. 13.45
Hvor går grænserne mellem aktivistisk journalistisk, lederstof og kampagner? Og bliver journalistik utroværdigt, hvis det er aktivistisk?
Panel:
Marchen Neel Gjertsen, Jyllands-Posten
Pernille Holbøll, BT
Isabella Hindkjær, femina
Moderator: Karen Bro, chefrådgiver, Lederne.
TALK: Simi Jan og Afghanistan: Når krigen er personlig
Torsdag den 16. juni kl. 15.15
Isabella Hindkjær, chefredaktør femina, møder Simi Jan, journalist og korrespondent for TV 2, til en snak om at være reporter, menneske og mor, og om at skildre virkeligheden, hverdagen og skæbnerne fra et krigshærget land, man elsker.
DEBAT: Hvad skal vi med (flere) medier?
Fredag den 17. juni kl. 10.45
Om mediepluralismen i Danmark, og om der egentlig er behov for flere, nye medier i et marked, hvor etablerede mediehuse fortsat kæmper med at finde forretningsmodeller i en digital virkelighed.
Panel:
Niels Pinborg, SE og HØR
Jonas Kuld Rathje, BT
Peter Ernstved Rasmussen, OLFI
Moderator: Ditte Okman, BT
Nøgleord
Kontakter
Magnus HviidKommunikationschefPresse og kommunikation
Tlf:+45 28 72 63 85magnus.hviid@aller.comBilleder
Links
Information om Aller Media
Vi er den førende udgiver af magasiner og ugeblade i Norden. I Danmark har vi en markedsandel på 70% på ugeblade og 43% på magasiner. I alt læser hele 1,8 mio. danskere med hver måned i mindst en af vores titler – og vores stærke digitale universer har mere end 2,1 mio. brugere og over 50 mio. sidevisninger hver eneste måned.
Følg pressemeddelelser fra Aller Media
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aller Media
Børnene har taget nyt lydunivers til sig – HULiGENNEM har nået målet1.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
HULiGENNEM havde i deres udbudsansøgning selv sat som mål at nå 34.000 app-downloads på 18 måneder. Det mål er allerede nået – og overgået – efter blot syv måneder. Det beviser, at målgruppen er der og værdsætter kvalitet, mener chefredaktør.
Heartbeats overtager Allers native-afdeling26.6.2025 10:32:39 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere har produktionen af native-indhold været udliciteret, men nu har Aller taget det hjem til deres eget selskab Heartbeats.
Her er prismodtagerne ved Det Vi Elsker Prisen 20254.6.2025 22:04:27 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 4. juni var en bred vifte af morgendagens stjerner og garvede kræfter samlet i Store VEGA for at hylde fortællingerne, der samler os ved Det Vi Elsker Prisen 2025. Med 11 kategorier fordelt på tværs af film, serier, tv, bøger og teater afspejlede aftenens nominerede og prismodtagere ligeledes den alsidige kultur, der har inspireret og underholdt os det forgangne år. Holdene på og bag Pigen med nålen og Fuld af kærlighed kunne skåle en ekstra gang, da de hver modtog to priser ved Det Vi Elsker Prisen 2025.
femina bliver revet væk: Nu kommer magasinet i nyt oplag22.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere på måneden kom femina tilbage som trykt magasin efter at have været væk i et år. Og det er blevet taget rigtig godt imod. I sådan en grad, at Aller nu trykker et nyt oplag for at imødekomme efterspørgslen.
Aller Media Nordic investerer i Aniara for at hjælpe forfattere ud over sprogbarrierer21.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aller Media Nordic har købt en minoritetsandel i Aniara, det svenske forlagsselskab, der hjælper forfattere med at nå nye læsere på tværs af sprogbarrierer. Investeringen på over 500.000 euro markerer begyndelsen på et partnerskab med potentiale for strategisk samarbejde, hvor forlagsarv møder innovation – med det fælles mål at gøre internationale bogmarkeder mere tilgængelige for forfattere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum