Folkekirkens Nødhjælps genbrugsbutikker oplever stor stigning i salget
19.9.2022 09:46:45 CEST | Folkekirkens Nødhjælp | Pressemeddelelse

Sparsommelighed er blevet det nye nøgleord for danskernes forbrugsvaner. Det er blevet dyrere at handle i dagligvarebutikker, og elregningen har aldrig været højere. Det får mange danskere til at drage mod genbrugsbutikker for at få økonomien til at hænge sammen.
Folkekirkens Nødhjælps genbrugsbutikker har de tre seneste måneder registreret en stigning i omsætning på knap seks procent i forhold til sidste sommer. Og i den første uge af september steg omsætningen i butikkerne hele 18 procent sammenlignet med samme uge sidste år. I denne uge fejrede genbrugsbutikkerne 50 år med genbrug i Danmark.
“Vi mærker virkelig, at mange mennesker søger mod vores genbrugsbutikker, fordi de er presset af inflation og stigende omkostninger. Vi oplever også, at kunderne kommer målrettet efter en brugt frakke eller et ovnfast fad til 40 kroner. Og ikke kun for at scanne hylderne for sjove retro-genstande,” siger Birgitte Qvist-Sørensen, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.
At handle genbrug i dag er for mange en bæredygtig og klimavenlig livsstil, hvor man samtidig sparer penge. Men da Folkekirkens Nødhjælps første genbrugsbutik åbnede for 50 år siden, var det særligt folk med få ressourcer, der handlede brugt. På grund af den stigende inflation oplever Folkekirkens Nødhjælp, at mange – også nye kunder – nu igen handler i genbrugsbutikker med det primære formål at spare penge.
Det er ikke kun genbrugsbutikkerne, som danskerne søger mod for at spare penge. Også Folkekirkens Nødhjælps Wefood-butikker, der sælger overskudsvarer fra supermarkeder, oplever øget interesse. I årets første otte måneder havde butikkerne 10 procent flere kunder, end de plejer.
”Der er ingen tvivl om, at den stigende efterspørgsel på vores Wefood-butikker skyldes de stigende leveomkostninger, og ikke mindst prisstigningerne på fødevarer. Vores frivillige står klar i butikkerne, men udfordringen er, at få hylderne fyldt op, for vi er jo helt afhængige af leverandører af fødevarer. Men vi arbejder benhårdt på sagen, for bekæmpelse af madspild er jo både til gavn for kunderne, klimaet og mennesker i verdens fattigste lande, der nyder godt at overskuddet. Både fra vores Wefood-butikker og fra genbrugsbutikkerne,” siger Birgitte Qvist-Sørensen.
Nøgleord
Billeder

Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp frygter katastrofalt ebolaudbrud blandt millioner af mennesker på flugt27.5.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Organisationen advarer om, at ebolaudbruddet i DR Congo risikerer at udvikle sig til en enorm humanitær katastrofe.
Humanitær pris til forkæmper for kvinders rettigheder i Gaza8.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den årlige humanitære pris fra Folkekirkens Nødhjælp og Kirsten Borger Poulsens fond tildeles i år den palæstinensiske menneskerettighedsforkæmper Amal Syam for hendes utrættelige indsats for kvinder og piger i Gaza. Prisen blev overrakt onsdag den 6. maj 2026, og markerer 10. gang, prisen uddeles.
Hormuz-krisen sender chokbølger gennem verdens fattigste lande29.4.2026 10:11:11 CEST | Pressemeddelelse
En ny rundspørge blandt Folkekirkens Nødhjælps landechefer viser, at forsyningskrisen allerede har katastrofale konsekvenser i fattige og konfliktramte områder.
Historisk opbakning til Folkekirkens Nødhjælp25.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På trods af en hård start på 2025 med lukning af USAID lykkedes det Folkekirkens Nødhjælp at sikre historisk stor opbakning fra danske og internationale samarbejdspartnere og givere
Timbuktu Fonden lancerer fire nye studielegater på hver 25.000 kroner19.3.2026 11:04:34 CET | Pressemeddelelse
I 2026 giver Timbuktu Fonden journalist- og mediestuderende mulighed for at søge studielegater til at rejse ud i verden og rapportere om global udvikling, retfærdighed og ressourcefordeling. Fonden vil årligt uddele fire legater på i alt 100.000.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
