Folkekirkens Nødhjælp opfordrer til klimavenligt forbrug med Bæredygtig Black Friday
16.11.2021 08:00:00 CET | Folkekirkens Nødhjælp | Pressemeddelelse

Amerikanske tilbudskoncepter som Singles’ Day, Cyber Monday og Black Friday har de seneste år vundet indpas i Danmark, og i år er ingen undtagelse. Heller ikke i Folkekirkens Nødhjælp, der for tredje gang afholder Bæredygtig Black Friday.
Fra torsdag til lørdag i uge 47 kan kunder derfor spare 50 procent på alle varer i 110 af Folkekirkens Nødhjælps genbrugsbutikker*.
”Bæredygtig Black Friday er efterhånden blevet en tradition i vores genbrugsbutikker. Konceptet taler ikke kun til den helt menneskelige glæde ved et godt tilbud, men også til danskernes stærke klimabevidsthed,” siger Birgitte Qvist-Sørensen, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.
Stor klimasynder
Går jagten ind på en ny frakke eller kjole til firmajulefrokosten, er der ekstra god grund til at aflægge din lokale genbrug et visit.
Produktionen af tøj og tekstiler er ifølge Forbrugerrådet Tænk en af de aktiviteter, der belaster klimaet allermest. Når vi mennesker producerer ét kilo tøj, udleder vi intet mindre end 15 kilo CO2.
”Bæredygtig Black Friday handler på ingen måde om at udskamme folk, der elsker et godt tilbud. Det handler derimod om at tilbyde danskerne et klimavenligt alternativ på årets største shoppedag. I genbrugsbutikkerne kan de nemlig købe nyt ved at købe brugt, og dermed træder den grønne bevidsthed ikke i baggrunden,” siger Birgitte Qvist-Sørensen.
Der er med andre ord flere gode grunde til at erstatte spritnyt med brugt nyt i forbindelse med Bæredygtig Black Friday – og som altid går overskuddet til verdens fattigste.
*Tilbuddet gælder alle varer undtaget ”Giv-en-ged”-gavekort samt andre udvalgte varer. Genbrugsbutikker i følgende byer er ikke omfattet af tilbuddet: Hjørring, Rudkøbing, Silkeborg, Næstved, Kåstrup, Løkken møbler, Skt. Pauls Århus og Løgum Kloster.
Nøgleord
Kontakter
Poul KjarPressechef
Tlf:+45 41865975pkja@dca.dkBilleder
Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Mens skoleåret begynder i Danmark, er skolevejen i Gaza fuld af livsfare9.8.2026 20:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I Danmark begynder skoleåret med nye bøger og klassekammerater. I Gaza begynder undervisningen med én livsvigtig lektie: Hold afstand til ueksploderede bomber.
VM i fodbold og Tour de France sætter klimaet på dagsorden6.7.2026 10:46:34 CEST | Pressemeddelelse
Usikkerhed og udskydelser på grund af ekstreme vejrforhold præger sommerens store sportsbegivenheder. Det er med til at sætte klimaforandringerne på dagsordenen verden over.
Folkekirkens Nødhjælp styrker indsatsen mod Ebola i DR Congo2.7.2026 08:48:51 CEST | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælp har fået en ny, stor bevilling fra FN’s nødhjælpskontor, OCHA, til at styrke ebolaresponsen i DR Congo. Bevillingen kommer på et kritisk tidspunkt, hvor Ebola lige nu spreder sig til flere provinser i DR Congo tæt på grænserne til Sydsudan og Den Centralafrikanske Republik. Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær, understreger situationens alvor: ”Ebola er en ekstremt farlig sygdom. Flere hundrede mennesker har allerede mistet livet i DR Congo, og smitten spreder sig. Hvis vi ikke handler hurtigt, risikerer udbruddet at udvikle sig til en endnu større humanitær katastrofe, der kan destabilisere hele regionen yderligere. Derfor skal vi sætte ind nu – for at redde liv, bremse smitten og beskytte lokalsamfund, der i forvejen er presset til det yderste,” siger Jonas Nøddekær. Med den nye bevilling styrker Folkekirkens Nødhjælp indsatsen i østlige Congo. Indsatsen omfatter blandt andet uddeling af kontanter, hygiejneartikler, telte, madrasser og dyner s
Folkekirkens Nødhjælp: De humanitære behov i Venezuela er større end først antaget29.6.2026 16:53:21 CEST | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælp frygter, at jordskælvet i Venezuela er langt mere alvorligt end, hvad de nuværende tabstal viser. Katastrofen har allerede kostet over tusind mennesker livet, og op mod 50.000 er stadig meldt savnet. Folkekirkens Nødhjælp vurderer, at dødstallet vil stige markant i de kommende dage. “Vores partner i Caracas arbejder dag og nat for at få overblik over skadernes omfang og hjælpe de mennesker, der er hårdest ramt. Når så mange mennesker fortsat savnes, frygter jeg, at det her bliver et af de mest dødelige jordskælv i nyere tid,” siger Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp. Jordskælvet har ramt landet hårdt. Mange står uden tag over hovedet, sundhedssystemet er under hårdt pres, og adgangen til mad, rent vand, medicin og basale fornødenheder bliver vanskeligere time for time. Samtidig er adgangsveje begrænsede, forsyninger slipper op, og priserne på mad, byggematerialer og nødhjælpsartikler stiger kraftigt. ”Folkekirkens Nødhjælp koordinerer med vore
Line Vaaben og Sigrid Nygaard vinder Timbuktu Prisen i 2026 for projekt om surrogatmødre i Mexico og USA18.6.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Timbuktu Fonden giver i år 100.000 kroner til projektet ”Livmoder til leje.” Prisvinderne vil med fortællende greb tage os tæt på kvinder, der vælger at bære andres børn, og belyse markedet for biokapital i nabolande med forskellig lovgivning for rugemoderskab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

