Folkekirkens Nødhjælp opfordrer til klimavenligt forbrug med Bæredygtig Black Friday
16.11.2021 08:00:00 CET | Folkekirkens Nødhjælp | Pressemeddelelse

Amerikanske tilbudskoncepter som Singles’ Day, Cyber Monday og Black Friday har de seneste år vundet indpas i Danmark, og i år er ingen undtagelse. Heller ikke i Folkekirkens Nødhjælp, der for tredje gang afholder Bæredygtig Black Friday.
Fra torsdag til lørdag i uge 47 kan kunder derfor spare 50 procent på alle varer i 110 af Folkekirkens Nødhjælps genbrugsbutikker*.
”Bæredygtig Black Friday er efterhånden blevet en tradition i vores genbrugsbutikker. Konceptet taler ikke kun til den helt menneskelige glæde ved et godt tilbud, men også til danskernes stærke klimabevidsthed,” siger Birgitte Qvist-Sørensen, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.
Stor klimasynder
Går jagten ind på en ny frakke eller kjole til firmajulefrokosten, er der ekstra god grund til at aflægge din lokale genbrug et visit.
Produktionen af tøj og tekstiler er ifølge Forbrugerrådet Tænk en af de aktiviteter, der belaster klimaet allermest. Når vi mennesker producerer ét kilo tøj, udleder vi intet mindre end 15 kilo CO2.
”Bæredygtig Black Friday handler på ingen måde om at udskamme folk, der elsker et godt tilbud. Det handler derimod om at tilbyde danskerne et klimavenligt alternativ på årets største shoppedag. I genbrugsbutikkerne kan de nemlig købe nyt ved at købe brugt, og dermed træder den grønne bevidsthed ikke i baggrunden,” siger Birgitte Qvist-Sørensen.
Der er med andre ord flere gode grunde til at erstatte spritnyt med brugt nyt i forbindelse med Bæredygtig Black Friday – og som altid går overskuddet til verdens fattigste.
*Tilbuddet gælder alle varer undtaget ”Giv-en-ged”-gavekort samt andre udvalgte varer. Genbrugsbutikker i følgende byer er ikke omfattet af tilbuddet: Hjørring, Rudkøbing, Silkeborg, Næstved, Kåstrup, Løkken møbler, Skt. Pauls Århus og Løgum Kloster.
Nøgleord
Kontakter
Poul KjarPressechef
Tlf:+45 41865975pkja@dca.dkBilleder
Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Jonas Nøddekær markerer 25-års jubilæum med et forsvar for idealerne15.9.2026 08:15:08 CEST | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær udgiver debatbogen Idealer i en kynisk tid – et modsvar til krig og kaos. Et personligt opråb om Danmarks og Europas ansvar i en verden, hvor rå magt vinder frem.
Næsten hver anden dansker ville skifte job, hvis der blev krig8.9.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse: 45 procent af danskerne ville være villige til at lade sig omskole til humanitære opgaver som nødhjælp og minerydning, hvis Danmark kom alvorligt under pres. Erfaringer fra Ukraine viser, hvor afgørende det er.
Folkekirkens Nødhjælp modtager store donationer til nødhjælpsarbejdet i Nepal4.9.2026 13:03:49 CEST | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælp har indsamlet 2,4 millioner kroner, siden katastrofen ramte Nepal. Midlerne kommer fra Grundfos Fonden, der har doneret 760.000 kroner, Danida, der har bidraget med 640.000 kroner, og private danske bidragydere, som tilsammen har doneret en million kroner. Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær udtrykker stor taknemmelighed for opbakningen til indsatsen i Nepal: ”Jeg er meget taknemmelig for den store generøsitet, vi har mødt fra både Grundfos Fonden, Udenrigsministeriet og private bidragydere. Det viser, at vi er rigtig mange, der ønsker at hjælpe i denne akutte situation. Og hver en krone gør en forskel.” Midlerne går til Folkekirkens Nødhjælps nødhjælpsindsats i Nepal. Katastrofen har allerede kostet mere end 1.250 mennesker livet, og over 5.500 mennesker er fortsat meldt savnet. ”Chancen for at finde mennesker i live falder time for time. Derfor arbejder vi på højtryk sammen med myndighederne for at sikre, at de akutte redningsaktioner kan genn
Folkekirkens Nødhjælp i omfattende nødhjælpsindsats i Nepal26.8.2026 17:05:57 CEST | Pressemeddelelse
Flere hundrede meldes savnet efter voldsomme oversvømmelser i Nepal. Oversvømmelserne har især ramt Rasuwa-distriktet, hvor hele lokalsamfund er blevet oversvømmet, og veje, broer og bygninger er ødelagt. Folkekirkens Nødhjælp arbejder i de berørte områder og er i tæt kontakt med myndighederne for at koordinere nødhjælpsindsatsen. Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær understreger, at de næste timer bliver afgørende: ”Vi kender endnu ikke katastrofens fulde omfang. Situationen er kaotisk, og flere hundrede mennesker meldes savnet. De næste timer bliver afgørende for at finde og redde mennesker, som kan være fanget eller afskåret af vandmasserne,” siger Jonas Nøddekær. Han frygter, at dødstallet vil stige markant: ”Lige nu handler det først og fremmest om at redde liv og få overblik over situationen. Men vi må desværre forberede os på, at dødstallet kan stige betydeligt i de kommende dage. Folkekirkens Nødhjælp står klar til at hjælpe de berørte familier med blandt ande
Folkekirkens Nødhjælp modtager over 50 millioner kroner til nødhjælps- og udviklingsindsatser i Den Centralafrikanske Republik25.8.2026 11:10:01 CEST | Pressemeddelelse
En ny bevilling fra Verdensbanken skal give økonomisk hjælp og større tryghed til tusindvis af familier i Den Centralafrikanske Republik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

