Folkekirkens Nødhjælp

Folkekirkens Nødhjælp: Ny engagementsdirektør hentet i egne rækker

17.4.2020 06:00:00 CEST | Folkekirkens Nødhjælp | Pressemeddelelse

Del
Charlotte Harder er hentet internt som engagementsdirektør i Folkekirkens Nødhjælp. Foto: Sille Veilmark
Charlotte Harder er hentet internt som engagementsdirektør i Folkekirkens Nødhjælp. Foto: Sille Veilmark

Siden 1. november har 50-årige Charlotte Harder fungeret som konstitueret engagementsdirektør i Folkekirkens Nødhjælp. Nu bliver titlen permanent.

”Jeg er rigtig glad for, at Charlotte Harder var den bedste kandidat blandt mange kvalificerede ansøgere. Som medie- og kampagnechef i Folkekirkens Nødhjælp har hun skabt fantastiske resultater, og hun kender organisationen indefra – det er en kæmpe fordel i disse corona-tider, der går hårdt ud over vores engagementsarbejde,” siger Birgitte Qvist-Sørensen, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.

Charlotte Harder kom til Folkekirkens Nødhjælp fra en stilling som ledende redaktør på DRs Deadline i 2018. Først i rollen som mediechef, derefter medie- og kampagnechef og så konstitueret engagementsdirektør – hvor hun altså nu kan slette konstitueret.

”Jeg har allerede fået en forsmag på mit nye job, men jeg glæder mig til at dykke endnu mere ned i, hvordan vi sikrer, at Folkekirkens Nødhjælp fortsat har en stor folkelig opbakning. Det er hele rygraden i vores globale arbejde, at danskerne stoler på os og støtter os,” siger Charlotte Harder.

Der er ingen tvivl om, at Folkekirkens Nødhjælp – som mange andre danske organisationer – står overfor store udfordringer netop nu på grund af corona-krisen.

”Først måtte vi sadle om og gøre vores dør-til-dør-indsamling digital. Derefter har vi midlertidigt lukket alle vores genbrugsbutikker for at beskytte vores frivillige mod corona-smitte. Det har betydet farvel til penge, der skulle være gået til verdens fattigste,” siger Charlotte Harder og fortsætter:

”Det kan lyde svært at engagere en befolkning, der er karantæneramt, men danskerne har vist, at de stadig gerne vil gøre en forskel for verdens fattigste. Vores digitale indsamling endte med et imponerende beløb – 4,5 millioner kroner. Og salget i vores Wefood-madspildsbutikker går rigtig godt.”

Derfor er den nye engagementsdirektør heller ikke i tvivl om, at Folkekirkens Nødhjælp nok skal komme stærkt ud på den anden side af krisen.

”Corona-krisen har vist os, at hele verden hænger sammen, og at vi alle er sårbare overfor omstændigheder, vi ikke selv er herre over. Det samme gør sig gældende med andre kriser og katastrofer. Klimakrisen er også global og et problem, vi skal løse sammen. Danskerne er godt klar over, at vi skal passe på hinanden, uanset om vi bor i Danmark, Uganda eller Nepal,” siger Charlotte Harder.

Fakta om Charlotte Harder

-          2019: Medie- og kampagnechef, Folkekirkens Nødhjælp

-          2018-2019: Mediechef, Folkekirkens Nødhjælp

-          2016-2018: Ledende redaktør, Deadline, DR2

-          2015-2016: Udlandschef, DR Nyheder

-          2014-2015: Journalistisk chef, udlandsredaktionen, DR Nyheder

-          2011-2014: Redaktør og journalist for DR Nyheder i Washington DC

-          2008-2011: Redaktør, udenrigsmagasinet Horisont

-          2006-2008: Korrespondent i Bruxelles, DR Nyheder

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Charlotte Harder er hentet internt som engagementsdirektør i Folkekirkens Nødhjælp. Foto: Sille Veilmark
Charlotte Harder er hentet internt som engagementsdirektør i Folkekirkens Nødhjælp. Foto: Sille Veilmark
Download

Information om Folkekirkens Nødhjælp

Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp
Meldahlsgade 3
1613 København V

41 86 59 75https://www.noedhjaelp.dk

Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.

Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Folkekirkens Nødhjælp styrker indsatsen mod Ebola i DR Congo2.7.2026 08:48:51 CEST | Pressemeddelelse

Folkekirkens Nødhjælp har fået en ny, stor bevilling fra FN’s nødhjælpskontor, OCHA, til at styrke ebolaresponsen i DR Congo. Bevillingen kommer på et kritisk tidspunkt, hvor Ebola lige nu spreder sig til flere provinser i DR Congo tæt på grænserne til Sydsudan og Den Centralafrikanske Republik. Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær, understreger situationens alvor: ”Ebola er en ekstremt farlig sygdom. Flere hundrede mennesker har allerede mistet livet i DR Congo, og smitten spreder sig. Hvis vi ikke handler hurtigt, risikerer udbruddet at udvikle sig til en endnu større humanitær katastrofe, der kan destabilisere hele regionen yderligere. Derfor skal vi sætte ind nu – for at redde liv, bremse smitten og beskytte lokalsamfund, der i forvejen er presset til det yderste,” siger Jonas Nøddekær. Med den nye bevilling styrker Folkekirkens Nødhjælp indsatsen i østlige Congo. Indsatsen omfatter blandt andet uddeling af kontanter, hygiejneartikler, telte, madrasser og dyner s

Folkekirkens Nødhjælp: De humanitære behov i Venezuela er større end først antaget29.6.2026 16:53:21 CEST | Pressemeddelelse

Folkekirkens Nødhjælp frygter, at jordskælvet i Venezuela er langt mere alvorligt end, hvad de nuværende tabstal viser. Katastrofen har allerede kostet over tusind mennesker livet, og op mod 50.000 er stadig meldt savnet. Folkekirkens Nødhjælp vurderer, at dødstallet vil stige markant i de kommende dage. “Vores partner i Caracas arbejder dag og nat for at få overblik over skadernes omfang og hjælpe de mennesker, der er hårdest ramt. Når så mange mennesker fortsat savnes, frygter jeg, at det her bliver et af de mest dødelige jordskælv i nyere tid,” siger Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp. Jordskælvet har ramt landet hårdt. Mange står uden tag over hovedet, sundhedssystemet er under hårdt pres, og adgangen til mad, rent vand, medicin og basale fornødenheder bliver vanskeligere time for time. Samtidig er adgangsveje begrænsede, forsyninger slipper op, og priserne på mad, byggematerialer og nødhjælpsartikler stiger kraftigt. ”Folkekirkens Nødhjælp koordinerer med vore

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye